skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
25/10/2019

President Sassoli kuulutas välja 2019. aasta Sahharovi auhinna laureaadi

Ilham Tohti on Hiina uiguuri vähemuse õiguste eest võitlev uiguuri majandusteadlane. Ta pooldab dialoogi pidamist ja seisab piirkondlikku autonoomiat käsitlevate seaduste rakendamise eest Hiinas.

Ilham TohtiIlham Tohti, renowned Uyghur economist fighting for rights of China’s Uyghur minority, awarded 2019 Sakharov Prize © AP Images/Andy WONG
Sahharov 2019 võitja © AP Images/Andy WONG

Hiina uiguuri vähemuse õiguste eest võitlev uiguuri majandusteadlane Ilham Tohti on 2019. aasta Euroopa Parlamendi Sahharovi mõttevabaduse auhinna laureaat. Võitja valisid parlamendi fraktsioonide esindajad 24. oktoobril 2019.

Laureaati välja kuulutades sõnas parlamendi president David Sassoli: „Suurima heameelega kuulutan välja tänavuse Euroopa Parlamendi Sahharovi mõttevabaduse auhinna laureaadi, kelleks on Ilham Tohti. Tohti on pühendanud enda elu võitlemaks uiguuri vähemuse õiguste eest Hiinas. Vaatamata sellele, et ta propageerib mõõdukust ja leppimist, mõisteti ta 2014. aastal eluks ajaks vangi. Seda auhinda üle andes soovitame me tungivalt Hiina valitsusel Tohti vabastada ja me kutsume austama vähemuse õigusi Hiinas.“

Laureaat

Ilham Tohti pooldab dialoogi pidamist ja seisab piirkondlikku autonoomiat käsitlevate seaduste rakendamise eest Hiinas. 2014. aastal mõisteti ta separatismis süüdistatuna eluks ajaks vangistusse. Sellest hoolimata propageerib Ilham Tohti endiselt mõõdukust ja leppimust. Alates 2017. aastast on üle ühe miljoni uiguuri paigutatud vangilaagritesse.

Auhinnatseremoonia

Auhind, mille hulgas on 50 000 euro suurune auhinnaraha, antakse üle parlamendi auhinnatseremoonial, 18.detsembril 2019 Strasbourgis.

Finalistid

Brasiilia inimõiguste kaitsjad ja Keenia õpilased olid samuti selleaastase Sahharovi auhinna finalistid.

Loe lähemalt teiste finalistide kohta siit.

Ka nemad on kutsutud detsembris toimuvale auhinnatseremooniale.

Sahharovi auhind

Andrei Sahharov oli nõukogude füüsik ja dissident. Traditsioon sai alguse 1988. aastal ja auhinnaga tunnustab parlament üksikisikuid või liikumisi, kes võitlevad inimõiguste ja põhivabaduste eest.

Eelmine aasta sai auhinna Ukraina režissöör Oleg Sentsov.

Lisateave 

Sahharovi auhinna veebileht
 
Eelnevad laureaadid
 
2018. aasta Sahharovi auhinna artiklid