skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 

Naistepäevale pühendatud tasuta filmipäevad Kai kunstikeskuse kinos

5. märtsil ja 12. märtsil korraldab Euroopa Parlamendi Büroo Eestis naistepäevale pühendatud filmipäevad, kus linastuvad LUX auhinna võidufilmid, mille peategelasteks on naised. LUX filmiauhinda antakse välja aastast 2007 ja see on Euroopa Parlamendi poolt algatatud tunnustus andekatele filmitegijatele.

5. märtsil kell 18 linastub “Jumal on olemas, Tema nimi on Petrunya” ning 12. märtsil kell 18 saab näha filmi “Islandi amatsoon”.

“Jumal on olemas. Tema nimi on Petrunya”

Mis juhtub siis, kui üks naine osaleb traditsioonilisel meeste võistlusel ja saab kätte püha risti, mille õigeusu preester on jõkke heitnud? Petrunya saab just sellega hakkama ja vihastab välja nii mehed kui ka preestri, kes kutsub kohale politsei. Kuigi Petrunya ei ole algselt feminist, keeldub ta rahuldamast nõudmist rist tagastada ning võitleb võrdsete õiguste eest. „Miks minul ei ole õigust hea õnne aastale?“ küsib ta, viidates võistluse võitja „auhinnale“.

32-aastane töötu Petrunija elab oma vanemate juures Põhja-Makedoonias Štipis. Teel kehvasti läinud tööintervjuult tagasi koju satub ta usufestivali keskele, kus noored mehed kogu riigist võistlevad selle nimel, et saada kätte põlev rist, mille preester jõkke viskab. Võitjale on autasuks aasta jagu küllust ja head õnne. Petrunija hüppab endalegi ootamatult samuti vette ja püüab risti kinni. Tema vaieldamatu võit ajab kogukonna segadusse, kuna tütarlapsed ei tohiks selles võistluses osaleda. Kuidas kirik ja ühiskond konflikti lahendavad?

“Jumal on olemas, Tema nimi on Petrunya” on 2019. aasta LUX filmiauhinna võitja.

“Islandi amatsoon”

Benedikt Erlingssoni teine mängufilm, järg tema linaloole „Hobustest ja inimestest“, käsitleb inimese ja looduse suhet üha enam globaliseeruvas maailmas, kus võimutseb tööstus. Erlingsson „jutustab tänapäevase muinasloo naissoost Taaveti võitlusest Koljatiga, kelleks on tema oma riigi valitsus ja tööstus.“ – Hollywood Reporter

See on „intelligentne heatujufilm, kus osatakse tõsiseid ülemaailmseid probleeme käsitleda ühtaegu huumoriga ja rahuldustpakkuva õiglustundega.“ – Variety

Halla on viiekümneaastane iseseisev naine. Tema rahumeelse argirutiini varjus peidab end aga kirglik keskkonnakaitsja. Varjunime „The Woman of the Mountain“ all peab Halla üksi võitlust kohaliku alumiiniumitööstuse vastu. Tema tegevus muutub aina julgemaks, pisivandalismist saab tõeline tööstussabotaaž. Tal õnnestubki katkestada Islandi valitsuse läbirääkimised suurkorporatsiooniga, mis kavandab mägedesse uue alumiiniumisulatustehase ehitamist. Kuid just siis, kui Halla asub plaanima oma suurimat ja julgeimat ettevõtmist, saab ta kirja, mis muudab kõike, tema ammune lapsendamistaotlus on lõpuks heaks kiidetud ja teda ootab Ukrainas väike tüdruk. Halla valmistub sabotööri ja mägede päästja elust loobuma, et saada emaks. Enne aga otsustab ta sooritada veel ühe rünnaku, et anda alumiiniumitööstusele halvav hoop.

 

Euroopa Parlamendi Büroo Eestis

eptallinn@europarl.europa.eu

 

2019. aasta LUX filmiauhind
2018. aasta LUX filmiauhind