skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
07/07/2016

Energiajookide turustamine

Parlament pani veto plaanile lubada energiajookide kohta esitatavate väidete seas viidata nende erksust suurendavale toimele

Energiajoogid
Energiajoogid

Neljapäeval toimunud hääletusel pani Euroopa Parlament veto Euroopa Komisjoni plaanile lubada kõrge suhkrusisaldusega ja kofeiini sisaldavate energiajookide turustamisel väita, et joogid aitavad suurendada erksust ja parandavad keskendumisvõimet. Selliste väidete esitamine joogipurkidel suurendaks suhkru tarbimist noorte seas, kes on peamised energiajookide tarbijad, ütlevad saadikud resolutsioonis.

"Statistika alusel teame, et paljud noored ja isegi lapsed tarbivad palju energiajooke. Asi ei ole ainult kofeiinis. Energiajookides on palju suhkrut. Ja me leiame, et sellistel jookidel peaksid olema tervisealased väited," ütles raportöör Christel Schaldemose (S&D, DK).  

"Me ei ütle, et täiskasvanud ei tohiks juua kohvi või energiajooke. Aga me ei taha [aidata ettevõtetel] raha teenida tervisealaste väidete põhjal, mis meie arvates ei ole sobilikud lastele," lisas ta.

Saadikud viitavad asjaolule, et Euroopa Komisjon tunnistab ka ise, et väiteid kofeiini erksuse suurendamise ja keskendumisvõime parandamise kohta ei tohiks kasutada lastele ja noorukitele suunatud toidu puhul.

Saadikud märgivad, et samas on noorukid energiajookide suurim tarbijarühm, viidates uuringutele, mille kohaselt 68% noorukitest ja 18% lastest tarbivad energiajooke regulaarselt.

Kuni 27 g suhkrut ühes purgis

250-milliliitrine energiajoogi purk võib sisaldada kuni 27 g suhkrut ja 80 mg kofeiini, ütlevad saadikud resolutsioonis, märkides, et energiajooke on seostatud neid regulaarselt tarbivate laste ja noorukite peavalu, une- ja käitumishäiretega.

Saadikud paluvad liikmesriikidel samuti kaaluda suure kofeiinisisaldusega jookide või kofeiinilisandiga toidu turustamist lastele ja noorukitele käsitlevate eeskirjade kehtestamist.

 

Lisainfo

Artikkel: Christel Schaldemose: energiajookidel ei tohiks olla tervisealaseid väideid

Vastuvõetud tekst (2016/2708(RPS)) (07.07.2016)

Videosalvestis arutelust (06.07.2016)

EuroparlTV: tervisealased väited energiajookidel?

Infoklipp: kofeiini sisaldavad energiajoogid

AV materjalid

 

Jaan Soone
Pressiteenistus

(+32) 2 28 32282 (BXL)
(+32) 3 881 73473 (STR)
(+32) 498 98 33 29
press-ET@europarl.europa.eu