„Европейска мрежа улеснява консултациите между лекари за коронавирус“

Алекси Обединява медицински експерти от цяла Европа за обмен на най-добрите подходи към лечението на пациенти с коронавирус Франция, Лион

Преди избухването на епидемията професор Алекси Арзиманоглу ръководи @ERN.EpiCARE, една от 24-те групи от медицински специалисти в ЕС, които се срещат онлайн, за да намерят най-доброто лечение на пациенти с редки или сложни заболявания. EpiCARE, например, се занимава със случаи на редки и сложни епилепсии. Стъпвайки на натрупания опит, проф. Арзиманоглу и екипът му сега съветват лекари от цяла Европа за това как да адаптират приема на лекарства срещу припадъци, когато пациент с епилепсия се нуждае от антивирусно лечение срещу коронавируса. Сътрудничеството, създадено чрез EpiCARE, направи много по-лесно организирането на уебинари, така че екипи от страни като Италия, Испания и Франция, които бяха сред първите засегнати, да могат да споделят опита си с лекари в цяла Европа и извън нея. Въз основа на мрежовия модел ЕС създаде и Система за подпомагане на клиничното управление на COVID-19, която създава бърза връзка в цяла Европа между всички здравни специалисти и болници, участващи в борбата с коронавируса.

„Сега повече от всякога трябва да бъдем солидарни“

Мари-Елизабет Оказва помощ на бездомни хора Франция, Бордо

През деня Мари-Елизабет работи в международния отдел на общинския съвет в Бордо, а вечерта е доброволец към Френския Червен кръст. Мари-Елизабет за първи път се сблъсква с криза като тази с Covid-19, откакто се занимава с доброволческа дейност. Тя незабавно решава, че трябва да посвети повече време на Френския Червен кръст, където оказва помощ на бездомни хора. „Ходя при тях три пъти седмично. Задачата ни е да им предоставяме храна, спални чували и, може би най-важното, внимание и грижи“, казва Мари-Елизабет. „Когато не съм заета с това, участвам като доброволец в местната програма „ангели пазители“, които се занимават с обеззаразяване на входовете на старчески домове.“ Един от приоритетите на ЕС е да помага на държавите членки да се справят с извънредни здравни ситуации. Досега на най-засегнатите страни беше предоставена спешна помощ в размер на 800 млн. евро.

„Раздаването на храна всеки ден на бездомните беше нашият начин да изпълним мисията си като обществена служба“

Сандрина Помага за превръщането на културно пространство в център за раздаване на храна за бездомните хора в Париж Франция, Париж

Само за шест години спортният център „Каро дю Тампл“ става част от биещото сърце на Париж. Всяка година през него преминават 300 000 души, които практикуват любимия си спорт, посещават концерти или изложби на съвременно изкуство. Но това, което се случи през епидемията от Covid-19, беше още по-впечатляващо. Само за седмица „Каро дю Тампл“ се превърна в център за раздаване на 1000 порции храна дневно за най-нуждаещите се хора. „Беше болезнено да отменим над 50 културни и спортни събития, но се почувствахме още по-зле, когато разбрахме как бездомните са засегнати от карантината. Хората бяха гладни и лишени от обичайните си източници на храна", припомня Сандрина. С площта си от 1800 m² „Каро дю Тампл“ е идеално място за френската асоциация Орор (Aurore) за безопасно и спокойно раздаване на храна. Сандрина вярва, че тази инициатива е много добър начин да се продължи мисията на „Каро дю Тампл“ в служба на обществото.

„Считаме за наш дълг като вирусолози да участваме в световните усилия за изследване на Covid-19“

Каролин Пренасочва изследователската си дейност, финансирана от ЕС, за проучване и възможно лечение на Covid-19 Франция, Монпелие

Епидемията от Covid-19 е повратна точка за много вирусолози в Европа. Някои от тях, като Каролин, дори спират временно текущата си изследователска дейност, за да се съсредоточат върху SARS-CoV-2 – вирусът, отговорен за Covid-19. „Моят проект ANTIViR, финансиран от ЕС, има за цел проучването на естествените защитни механизми срещу грип A и HIV-1. Заедно с други изследователи от института IRIM решихме, че наш дълг като вирусолози е да участваме в усилията за изследване на Covid-19“, казва Каролин. „Имам и друг проект, наречен FluAttack, който цели да идентифицира лекарства за лечение на грип. В момента ги тестваме, както и други молекули и натурални екстракти, за да определим активни съединения срещу Covid-19." Тази дейност е възможна благодарение на подкрепата на ЕС. Финансирането от ЕС дава възможност на изследователите да работят ефективно и да реагират бързо, като гарантират по-сигурно бъдеще за всички нас.

„Кризата направи по-възрастните хора още по-самотни и неспокойни. Трябваше да ги подкрепя“

Давид Обажда се веднъж седмично на стари хора, за да им помага да преодолеят чувството на самота Франция, Париж

Ограничителните мерки се понасят особено трудно от възрастните хора. Много от тях се считат за уязвими на риск и живеят изолирано. Сдружението Paris en Compagnie („Компания в Париж“) е създадено с мисълта за тези хора. То е подкрепено от градския съвет на Париж и ангажира стотици доброволци за поддържането на контакти с по-старите хора в местните общности. Веднъж седмично доброволците се обаждат на възрастните хора, за да им помогнат да не се чувстват самотни и за да ги разведрят. Давид Ревириего е един от тези доброволци: „Особено бях покъртен от случаите на стари хора, които се чувстват още по-изолирани, самотни и тревожни заради COVID. Ограничителните мерки изостриха тези проблеми. За мен беше ясно, че ще участвам в дейността на Paris en Compagnie. Ако има нещо положително, произтекло от кризата, вярвам, че това е осъзнаването на положението на старите хора, както и нуждата да се предприемат действия по въпроса.“

„Потенциалните купувачи могат да използват картата ни, за да намерят и да се свържат с местни производители“

Селин и Людовик Помагат на местните производители да оцелеят по време на мерките във връзка с COVID-19 Франция, Бомонтел

За тях рядко се говори, но те понесоха основния удар от ограничителните мерки във Франция. Местните производители бяха тежко засегнати поради затварянето на откритите пазари, ресторантите и училищните столови. Ситуацията в Нормандия породи въпроса: как в тези трудни времена хората да бъдат насърчени да купуват местна продукция? Регионът на Нормандия и местното сдружение, отговарящо за местната валута Rollon, са намерили решение под формата на регионална карта, която е налична онлайн от 8 април. Картата, озаглавена “Мястото за среща на нормандците“ (Au Rendez-Vous des Normands), предоставя координатите на повече от 1 200 местни производители. Предлаганите продукти включват плодове и зеленчуци, риба и морски храни, както и млечни продукти. Броят на онлайн справките с картата вече надхвърля 3 000.

„Не съм нито герой, нито войник. Просто обслужвам пациентите, нуждаещи се от психиатрични грижи“

Брижит Работи като медицинска сестра в гериатричното отделение на психиатрична болница Франция, Лион

Брижит е медицинска сестра в психиатричната болница „Vinatier à Bron“ в Рона, Франция. Болницата е сериозно реорганизирана, за да може да се грижи за пациенти с COVID. Много от досегашните пациенти са изпратени по домовете си, за да се освободят легла за пациенти над 65-годишна възраст с диагноза COVID-19, нуждаещи се от болнично лечение. Пациентите и персоналът са длъжни да спазват строги правила. Голяма част от пациентите на Брижит обаче имат деменция, което създава допълнителни проблеми, тъй като те не са в състояние да следват указанията. Брижит подчертава, че човешките отношения са много важни в тези случаи, но превантивните мерки, като носенето на маски от персонала, препятстват общуването. Тя и нейните колеги работят усилено, за да предложат на своите пациенти възможно най-добрата грижа. Тъй като посещенията бяха ограничени още преди ограничителните мерки, персоналът използва телефонни и видеоконферентни обаждания, за да могат пациентите да бъдат в контакт с близките си.

„Здравни работници, не сте сами! Нашите психолози, общопрактикуващи лекари и психиатри са на разположение денонощно“

Ерик Помага за осигуряването на психологическа подкрепа на медицинския персонал на предна линия с помощта на гореща линия за телеконсултации (SPS) Франция, Париж

Въпреки насърчителните цифри за хода на борбата с пандемията, лицата, полагащи грижи, и другите здравни специалисти са изложени на все по-голям риск от професионално изтощение. Задълбочаването на чувството на тревога и стреса сред социалните и медицинските работници за съжаление става повсеместно явление. За преодоляването на този проблем сдружението SPS (Soins aux Professionnels en Santé) безплатно предлага психологическа подкрепа и помощ от ноември 2016 г. насам. От 23 март тази година горещата линия, която е безплатна, анонимна и поверителна, е получила над 2 500 обаждания от цяла Франция, като почти една трета от тях са от региона на Ил-дьо-Франс. Чрез услугата и приемането на 100% от обажданията се предоставя денонощно подкрепа на лицата, полагащи грижи, медицинските сестри и лекарите, които страдат от симптоми на тревога, изтощение или проблеми, свързани с работата. След толкова много дни и нощи, прекарани от тях в грижи за пациентите, сега те се нуждаят от нашата подкрепа. Мисията ни е да бъдем с тях, да ги подкрепяме и да им помагаме в борбата с COVID-19.

„Производителите на коняк участват в колективните усилия в съответствие със своите ценности“

Патрик Организира производители на коняк в помощ на болници, центрове за спешна помощ, фармацевти и лаборатории Франция, Коняк

Конякът е една от най-известните европейски напитки, ценена по целия свят заради качеството си. Нейните производители обединяват силите си, за да помогнат за спасяването на живота на хора в областта Коняк. Те доставят на лаборатории и фармацевти алкохол и други важни съставки на дезинфектантите за ръце. Освен това те даряват парични средства и защитни маски на болници, лаборатории и служби за спешна помощ. На европейско равнище се споделят същите ценности, състрадание и подкрепа за нуждаещите се.

„Поединично можем да работим по-бързо, но заедно ще стигнем по-далеч“

Жереми, Жан-Кристоф и Виржил Помага на предприятията, изпитващи затруднения поради пандемията Франция, Страсбург

Жереми, Жан-Кристоф и Виржил са основатели на базираното в Страсбург дружество, което създава платформата с нестопанска цел „Sauve Ton PRO!“ („Спаси бизнеса си“) (sauvetonpro.fr), която помага на търговците, чиито магазини са затворени. Благодарение на тази инициатива потребителите могат да подкрепят местните организации, като закупуват ваучери, които могат да бъдат използвани след края на карантината. Така се осигурява приток на средства, който ще спомогне за преодоляването на неблагоприятните икономически аспекти на кризата. Подобни инициативи се допълват от одобреното от евродепутатите финансиране от 37 млрд. евро в подкрепа на предприятията и работниците. За да можем да излезем от кризата по-силни, Европейският съюз вече работи по един стабилен и нов бюджет за Европа.

„Медицинските работници също имат нужда някой да се погрижи за тях“

Мари Осигурява храна на болничните работници, като по този начин подобрява настроението на хората, които работят под огромно напрежение Франция, Париж

Като маркетингов директор на предприятие, в което работят майстори готвачи, Мари иска да направи нещо за медицинските специалисти, които са на предна линия в борбата с пандемията. С инициативата „Майстори готвачи в помощ на медицинските работници“ тя насърчава всички ресторантьори, които продължават да работят (извършват доставки на храна), да се включат и да предлагат храна на медицинския персонал. Добрата храна е много важна за работата на здравните работници, които преминават през много труден период: споделените с колеги моменти помагат за намаляването на стреса и разведряват тежкото ежедневие. Много организации се присъединиха към инициативата, за да предоставят необходимите продукти за ястията. Местните власти и журналистите също оказват подкрепа на инициативата. В цяла Европа държавите, регионите и градовете помагат на съседите си, като фондът за солидарност на Европейския съюз предоставя до 800 млн. евро в помощ на борбата на държавите с коронавируса.

„Солидарността е единственият изход от тази криза“

Давид Координира дейността в отделението за спешни случаи Франция, Париж

Давид е лаборант по образование, но при сегашните условия постепенно започва да изпълнява функциите на здравен служител. Въпреки че не е лекар, той работи в болницата, където завършва обучението си, като помага в координацията на работата в спешното отделение. В настоящата ситуация необходимостта от немедицински персонал е от решаващо значение: той се занимава с управление на запасите, организация, ориентиране на пациентите и други задачи, като така облекчава работното натоварване на лекарите и медицинските сестри, за да може те да се съсредоточат върху здравните грижи за пациентите. Давид, подобно на много други хора в цяла Европа, олицетворява солидарността, от която се нуждаят хората и институциите за справяне с настоящата криза.