„Чудесно е да бъдеш част от вълната доброта, която преминава из цяла Литва и така да се включиш в борбата срещу Covid-19“

Тадас Работи в библиотека, която се фокусира върху иновативни решения за битката с Covid-19 Литва, Каунас

Общинската библиотека Винкас Кудирка в Каунас, Литва, бързо пренасочи усилията си към борбата с Covid-19, като произвежда прости, но ефикасни дръжки за врати, които се отварят без ръце. Екипът на библиотеката ангажира всички налични 3D принтери за производство на прикачени устройства за врати, които позволяват на хората да отварят вратите, без да хващат дръжката. В допълнение към тази новаторска идея екипът от библиотекари и ИТ инженери отпечата стотици защитни шлемове за лице за медицински работници.

„С цел предотвратяване на разхищението на храни, решихме да ги предлагаме на местните болници. Скоро това прерасна в цяло движение за солидарност“

Одета Предлага безплатно храна на медицинските екипи и хранителните банки, благодарение на дарения от обществеността Литва, Вилнюс

Веригата ресторанти „Jurgis ir drakonas“ на Одета е изправена пред проблем с огромен излишък на храни, които рискуват да бъдат изхвърлени. Ето защо тя решава да започне да приготвя и предлага ястия на персонала в болниците във Вилнюс и Каунас. След като споделя за инициативата в социалните медии, граждани и предприятия от цялата страна предлагат да помогнат: благодарение на техния принос, Одета и нейните колеги подсигуряват безплатни ястия на медицинските екипи, а също даряват храна и на местните хранителни банки и нуждаещите се хора.

„Хората продължават да се нуждаят от медицинска помощ за проблеми, които не са свързани с Covid-19“

Миндаугас Стартира безплатна онлайн услуга за базисни медицински консултации по време на ограничителните мерки Литва, Вилнюс

С пренасочването на медицинските услуги по време на пандемията, някои хора са лишени от достъп до обичайните си лекари, зъболекари, физиотерапевти и психолози. Миндаугас, който е лекар, създава страница във Facebook, където хората могат да задават медицински въпроси и да получат бързо съвет (в рамките на срок от 10 минути до 24 часа, в зависимост от неотложността на въпроса). Така пациентите получават базисни медицински консултации, а същевременно се облекчава натовареността на медицинския персонал на предна линия и се спестяват публични средства, които няма да бъдат разходвани за несъществени или неспешни задачи.

„Заедно можем да постигнем промяна“

Габия и Йева Стартират кампания за колективно финансиране с цел осигуряване на предпазни средства на болниците Литва, Вилнюс

Заедно с колегите си от Laisves TV (ТВ Свобода) – онлайн медия и НПО, Габия и Йева започват кампания за колективно финансиране, чиято цел е закупуването на предпазни средства за болниците, най-вече в отдалечените райони, където положението е по-тежко в сравнение с големите градове. Само за две седмици кампанията набира средства в размер на над 2 млн. евро. Те също си сътрудничат с местната модна индустрия за преориентиране на производството към изработване на предпазна екипировка.

„Нека да използваме кризата, за да се обединим“

Робертас Произвежда защитна екипировка за медицински специалисти Литва, Вилнюс

С помощта на доброволци Робертас откри широкомащабно производство на стотици хиляди бройки защитно облекло за медицински специалисти в Литва. За шест седмици те са произвели над 100 000 хирургични маски, повече от 240 000 антибактериални маски за еднократна употреба и маски с HEPA 10 филтри, както и над 20 000 защитни костюма и престилки за еднократна употреба. Благодарение на Робертас и неговите доброволци недостигът от предпазни средства беше частично преодолян: подобни инициативи позволяват на медицинските специалисти да работят безопасно и ги предпазва от риска от заразяване.

„Това беше най-бързият и най-обединяващият наш проект досега“

Еимантас и Томас Помагат на литовските болници при закупуването на медицински материали Литва, Вилнюс

Заедно с литовската техническа общност Еимантас, Томас и техните колеги от Tesonet успяха да съберат 440 000 евро за закупуване на медицински материали за литовските болници. Целият проект, започнал от нищо, е бил осъществен в рамките на 72 часа и е помогнал на най-големите болници в Литва да бъдат осигурени така необходимите апарати за изкуствена белодробна вентилация, както и други материали като защитни костюми или памучни маски за домовете за възрастни хора. Подобни инициативи допълват програмата на ЕС rescEU, по която се събира резерв от медицинско оборудване, така че необходимите апарати бързо да достигнат до държавите членки, изправени пред недостиг.