„Медицинските работници никога не си признават, че са изтощени“

Богдан, Само и Тилен Ново приложение може да помага на лекари и медицински сестри да оценяват степента на умората си Словения, Любляна

Всички сме единодушни, че медицинските служители са сред героите на обществото по време на пандемията. Но и те са човешки същества, които се изморяват като нас, при това с потенциално по-драстични последици. „Служителите в спешната помощ трябва да помагат, това е в природата им. Те не винаги знаят кога и дали имат възможност да спрат, а може и да подценят степента си на умора и изтощение. Тогава могат да се случат грешки", казва д-р Богдан Флореа. За да разрешат този проблем, д-р Флореа и екипът му използват интернет на нещата. Те създават технологията BRNoutID, при която приложение за смартфон проверява очите на ползвателя и съпоставя резултатите с данни от мозъчната дейност. В края на процеса ползвателят получава точни резултати за степента на изтощението си в реално време. Решението е разработено и представено на първия общоевропейски хакатон онлайн, EUvsCOVID, организиран от Европейската комисия. Събитието има за цел да идентифицира решения за пандемията от COVID-19.

„Кампанията #EMKrepi обединява предприятията и младите хора в Словения с цел подкрепа за възстановяването на нашата икономика“

Ника Насърчава младите хора да купуват словенски продукти и услуги по време на кризата с COVID-19 Словения, Любляна

По време, когато местните магазини в Словения изпитват последиците от ограничителните мерки, кампанията „Европейска младежка карта“ (#EMKrepi) е като лъч надежда. Идеята е проста. Включвайки се в кампанията в Словения, хората на възраст под 30 години се ползват от различни предимства, предлагани от местния бизнес. Те могат също да помогнат за запазването на бизнес на приятел. Тази инициатива на Словенската агенция за младежта (SLOAM) насърчава младите хора да развиват своя потенциал, да се интегрират в обществото и да правят отговорен избор. Програмата вече включва над 120 000 притежатели на карти, или 40% от словенската младеж. „Картата предоставя различни предимства, в т.ч. над 70 000 намаления в Европа. #EMKrepi е най-новото ѝ въплъщение. Тя ще спомага за това младите хора да купуват предимно словенски продукти и услуги през идните месеци, което на свой ред ще помогне за възстановяването на икономиката ни“, пояснява Ника Стеговец.  

„Тъй като в началото нямаше групи или модели за мониторинг и прогнози за бъдещето на епидемията, ние решихме да помогнем“

Д-р Лесковар и проф. д-р Цизел Двамата словенски ядрени инженери осигуряват на компетентните органи ключови статистически данни за развитието на COVID-19 Словения, Любляна

Навсякъде в Европа гражданите следят със затаен дъх какво се случва. Ограничителните мерки постепенно се отменят, но рискът от втора вълна остава съвсем реален. Само времето – и по-конкретно статистиката – ще покаже кога можем да очакваме COVID-19 да се превърне в лош спомен от миналото. В Словения статистическите данни, публикувани редовно от д-р Матяж Лесковар и проф. д-р Леон Цизел, са станали ориентир за службите, отговарящи за планирането на нови мерки. В началото целта им далеч не е такава. Заемат се с моделирането на Covid-19, водени от любопитство и интерес към готовността във времето – константа в ядрената енергия. Статистическите данни, публикувани от подразделението за реакторно проектиране на института „Jožef Stefan“, се съсредоточават върху разпространението на COVID-19 в Словения. Презентациите са достъпни по специален канал в Youtube.

„Лабораторията ни ще осигури по-бърз и по-евтин начин за създаване на ваксина“

Роман Ръководи екип от изследователи, работещи за намирането на ваксини и лечения за COVID-19 Словения, Любляна

В Европа се провеждат безброй изследвания, посветени на коронавируса, като постоянно има развитие. Проф. д-р Роман Йерала, заедно с екипа си от изследователи в Института по химия в Любляна, допринася за международните усилия в разработването на лекарства и ваксини за борба с новия вирус. Европейският съюз е начело на усилията за подкрепа на иновациите и координиране на изследванията в световен мащаб, включително готовността за пандемии. Екипът работи в областта на епидемиологията, отговорът на епидемии, развитието на диагностиката, леченията и ваксините, както и въпросите, свързани с необходимите ресурси за изследванията. Комисията и националните министерства също се договориха относно първия план за действие ERAvsCorona, който включва 10 приоритетни координирани действия за справяне с коронавируса.

„Не само преподавам, а се опитвам да поощрявам децата и родителите“

Йернея Преподава на ученици от разстояние Словения, Любляна

За някои деца училището у дома, в съчетание с несигурността относно това кога ще се върнат в класната стая, е травмиращо преживяване. Преподавателката в основно училище Йернея се грижи нейните ученици, въпреки извънредното положение, да продължат да учат и да участват в уроците. Тя също се старае да гради междуличностни отношения, взаимно разбирателство и благодарност между децата и родителите. Според много родители, на децата им са липсвали съучениците, а често и учителите. Йернея казва, че е в постоянен контакт с родителите и прави каквото може, за да общува с тези, които не разполагат с компютри и технологични средства. Тя използва различни решения, за да общува с родителите, на които също е дала телефонния си номер, за да обсъждат потребностите на децата. „Липсват ми срещите с децата“, казва Йернея. Същевременно тя отчита една положителна страна от дистанционното обучение: „Виждам повече креативност и сътрудничество в сравнение с преди.“

„Беше ясно, че трябва да помогна“

Владимир Помага на хората, които живеят далеч от работните си места, да стигат до работа Словения, Любляна

Епидемията от COVID-19 принуди дружествата за таксиметрови услуги в цяла Европа да станат изобретателни, като много от тях започнаха да предлагат услуги за доставки на храна и лекарства. В същото време за голям брой служители продължава да е извънредно трудно да стигат до работното си място. В Словения общественият транспорт временно преустановява превозите заради пандемията от COVID-19. Когато таксиметровият шофьор Владимир Видакович разбира, че колегата на майка му трябва да ходи пеш един час, за да стигне до работата си, той решава да я превозва безплатно. След като осъзнава, че много други хора са в същото положение, той започва да предлага услугите си на по-широката общност. Такава солидарност може да се види в цяла Европа. По оценки на Федерацията на таксиметровите шофьори в Мадрид, от началото на ограничителните мерки те са реализирали около 75 000 безплатни превоза на пациенти или медицинско оборудване.

„Исках да помогна на най-нуждаещите се“

Йелена Изработва маски за лице, които са толкова необходими в здравния сектор Словения, Любляна

От големите модни къщи, използващи производствените си съоръжения за изработване на маски за лице, болнични манти и дезинфектант за ръце, до по-малките марки, даряващи печалбите си за важни каузи – модната общност показа истинска солидарност през последните седмици. Творците и дизайнерите често са първите, които реагират и отразяват нуждите на обществото. По природа, творците са изобретателни, иновативни и посветени на реализирането на творческите си идеи. Модният дизайнер Йелена Прокович си партнира със свои колеги и дизайнери на костюми, стилисти и шивачи в инициативата „Mask_Sign“. Те неуморно шият защитни маски. Досега са изработили над 1 000 памучни маски за многократна употреба за деца и възрастни. Маските са дарени на членовете на най-уязвимите групи и служители на заведенията за здравни и социални грижи.