„Máme za sebou už takový kus cesty: teď to přece nevzdáme“

Valentinos Koordinuje trasování údajů na ministerstvu zdravotnictví na Kypru Kypr, Nikósie

Valentinos Silvestros je terénní epidemiolog. Koordinuje rovněž trasování kontaktů v útvaru pro sledování a kontrolu přenosných nemocí ministerstva zdravotnictví. Jeho tým identifikuje řetězce nákazy, jež následně „přeruší“ izolací osob, které se již nakazily nebo které byly v kontaktu s koronavirem. Jeho tým pracuje ve velmi náročných podmínkách a za cenu velkých osobních obětí. Valentinos neviděl svou rodinu a přátele více než osm týdnů. Po celodenní práci se občas cítí velmi unaven a bolí ho záda a za krkem. Úlevu mu přináší pohled na klesající počet případů. „Jsem moc rád, že si naše malá země vede tak dobře,“ říká. Všichni pracujeme spolu, což ho naplňuje optimismem ohledně budoucnosti. „Nyní ještě není čas odpočívat,“ varuje. „Nemůžeme to vzdát! Musíme chránit naše občany a posílit naše systémy zdravotní péče.“

„Z této krize vyjdeme silnější“

Nektaria a Paris Pracují v národním centru pro krizové řízení v Nikósii Kypr, Nikósie

Nektaria Kakoutsi a major Paris Samoutis pracují dnem i nocí v národním krizovém centru zřízeném kyperským ministerstvem zahraničních věcí a vyřizují žádosti, s nimiž se na ně obracejí kyperští občané z celého světa – lidé, kteří uvázli v zahraničí a potřebují ubytování, finanční pomoc, léky či psychologickou podporu. V rámci poskytované pomoci Nektaria a Paris koordinovali repatriační lety a nabízeli různé asistenční služby. K nejurgentnějším případům, které museli řešit, patřili lidé s vážnými zdravotními problémy a rodiče, kteří uvázli v zahraničí daleko od svých dětí. „Byl to velmi náročný úkol, který ještě více zkomplikovala cestovní omezení, která zavedla většina zemí. Když ale vidíte radost v očích lidí, kteří se vracejí domů, říkáte si, že to za to stojí. Zvládneme to a z této krize vyjdeme silnější,“ říkají oba. Desetitisíce Evropanů, kteří uvázli kvůli pandemii COVID-19 po celém světě, se domů vrátily díky EU.

„Na každém životě záleží“

Constantinos Bojuje proti pandemii na několika frontách: od pohotovosti až po celostátní koordinaci Kypr, Nikósie

Constantinos Constantinou, odborník na infekční choroby pracující ve státní zdravotnické organizaci, bojuje proti koronavirové pandemii různými způsoby již od samého počátku. Vědom si nedostatku spolehlivých informací o nové zdravotní hrozbě, Constantinos pracoval na kyperském ministerstvu zdravotnictví, kde koordinoval distribuci a průběžnou aktualizaci pokynů týkajících se COVID-19, jež přicházely od Světové zdravotnické organizace, Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí a dalších mezinárodních orgánů. V současné době začíná svůj den ošetřováním pacientů na koronavirové jednotce ve všeobecné nemocnici v Nikósii a končí pozdě v noci, po dlouhých hodinách strávených na telefonu a e-mailu s kolegy, s nimiž řeší léčbu pacientů, i s běžnými lidmi, kterým radí, jak chránit sebe a své blízké.

„Pomůžeme-li jednomu, pomůžeme všem“

Halin Dobrovolníci, kteří pomáhají při testování na koronavirus Kypr, Nikósie

V boji proti koronaviru má ústřední význam laboratorní diagnostika. Díky testům totiž získáváme informace, které přispívají k diagnóze, léčbě a prevenci virového onemocnění. Na vývoji těchto řešení se podílejí také vědci jako Halin Barekeová. Halin je kyperská Turkyně, která pracuje jako dobrovolnice při testování metodou PCR. Na hledání řešení pracuje obrovské množství odborníků a výzkum podporuje také EU, která poskytla 47,5 milionu EUR na 17 nových projektů týkajících se boje s koronavirem.

„Je důležité, aby se děti nepřestaly smát“

Vicky a Photis Přinášejí dětem radost v šedi života bez sociálních kontaktů Kypr, Nikósie

Omezení, která byla zavedena s cílem zastavit šíření koronavirové nákazy, radikálně proměnila náš každodenní život. Zůstávat co nejvíce doma může být náročné pro každého z nás, ale nejtěžší je to pro děti. Kontakt s vrstevníky a s rodinou je totiž velmi důležitý pro jejich vývoj a psychickou pohodu. V této mimořádné době přišly Vicky a Photis s nápadem, jak vnést trochu radosti do života dětí, které jsou nuceny zůstávat doma. Spolu se skupinou dobrovolníků zahájily projekt streamování pohádek na facebookové stránce „Muzeum pohádek“. Známí herci, moderátoři a politikové zde dětem předčítají jejich oblíbené pohádky. Přinášejí jim tak trochu zábavy a zároveň jim pomáhají porozumět krizovým opatřením. Několik desítek dobrovolníků také předčítá dětské příběhy po telefonu.

„I v době krize má každé dítě právo na vzdělání“

Joseph V době koronavirové krize podporuje právo na vzdělání Kypr, Nikósie

Kvůli rozšíření onemocnění COVID-19 se lidé nemohou stýkat. Výjimkou nejsou ani žáci, studenti a učitelé. Školy jsou nyní zavřené a tak učitelé vyučují své studenty přes internet. Základním studijním nástrojem se tedy stávají osobní počítače či podobná zařízení. Na Kypru se organizace „Hope for Children“ společně s ministerstvem školství snaží všem studentům zajistit přístup k elektronickému učení. Středoškolským studentům z celého Kypru, kterým chybí potřebné vybavení, zdarma obstarává nové počítače či jiné elektronické přístroje. Vedená snahou o odstranění sociálních a ekonomických rozdílů tak tato organizace pracuje na tom, aby měl každý student i v této tíživé době řádný přístup ke vzdělávání.

„Záleží mi na tom, aby lidé v nouzi nebyli sami“

Marios Spojuje blízké a pomáhá starším lidem Kypr, Larnaca

Marios je lékař v důchodu, přesto v této krizi stále pomáhá lidem ve svém okolí. Omezení sociálních kontaktů není pro nikoho snadné, ale pro nemocné a zranitelné je tato situace obzvláště obtížná. Marios proto jedná s nemocničním personálem, aby mohli rodinní příslušníci smrtelně nemocných pacientů navštívit své blízké v nemocnici, a ti by tak nemuseli umírat sami. Také se stará o starší obyvatele, kteří již trpí nějakým onemocněním, a poskytuje lékařskou, psychologickou a sociální podporu starším lidem v karanténě, aby zabránil úmrtím z jiných příčin.