„Mesterséges intelligencián alapuló chatbotunk több millió polgár tüneteit elemezte már“

Jama Symptoma nevű vállalkozásának mesterséges intelligencián alapuló Covid19-szűrését emberek milliói használják világszerte Ausztria, Attersee

A Symptoma nevű osztrák startup digitális egészségügyi asszisztense mögött 14 évnyi kutatás áll. Az eszköz megkapta az orvostechnikai minősítést, és most, a koronajárvány alatt különösen hasznosnak bizonyult. Csak annyit kell tenni, hogy a symptoma.com oldalon meg kell adni a tüneteket, válaszolni néhány kérdésre, és a rendszer ad egy pontszámot. Minél magasabb ez a pontszám, annál valószínűbb, hogy az illető koronavírussal fertőződött meg. „A Symptoma valószínűleg az első és egyetlen mesterséges intelligencián alapuló csevegőrobot (chatbot), amely alkalmas az egyéni Covid19-szűrésre – mondja Jama. – A felület több mint 36 nyelven érhető el, és 96,32%-os pontossággal képes beazonosítani a koronavírussal való fertőződöttség kockázatát.” A teszt ingyenes és teljesen névtelen. A teszteredményekre bizton támaszkodhatnak az orvosok, így a legsürgetőbb esetekre tudnak összpontosítani. Az egészségügyi hatóságok és a kutatók pedig újabb ismereteket szerezhetnek a betegségről és aszerint reagálhatnak. A symptoma.com a „Horizont 2020” keretprogram kkv-támogató eszköze révén uniós finanszírozásban részesült. A digitális asszisztensről bővebben az alkotói által készített, jelenleg szakmai véleményezés alatt álló tanulmányában olvashat, mely a symptoma.com/covid-19 oldalról érhető el.

„A szociális vállalkozók ma minden eddiginél több segítséget igényelnek“

Eva, Maria, Julia és Sophia A szociális vállalkozást segítő képzési programon vett részt Ausztria, Klagenfurt

Nem elég egy jó ötlettel előállni, sok múlik az időzítésen is. Vegyük például az osztrák SIAA – Social Impact for the Alps Adriatic (Társadalmi hatás az Alpok-Adria régióban) projektet. Éppen azelőtt sikerült kedvező környezetet teremteniük a szociális vállalkozások fejlődéséhez, hogy kitört volna a világjárvány. Eva, Maria, Julia és Sophia azok közé az innovátorok közé tartoznak, akik a válság alatt nagy hasznát látták az azonnali támogatásnak. „Új képzéseken vehettünk részt, kaptunk eszközöket internetes megbeszélésekhez, az együttműködéshez pedig webes platformot” – számolnak be tapasztalataikról. Az új szociális vállalkozások nemsokára beindulnak. „Elmondhatjuk, hogy a világjárvány hatására még befogadóbb módszereket találtunk a rászorulók megsegítésére és támogatására. A jövőben is élni fogunk az internet adta lehetőségekkel.”

„A fiataloknak most még nagyobb szükségük van a támogatásra, mint eddig bármikor“

Lukas Szakmai képzéseket tart 15 és 24 év közötti osztrák fiataloknak Ausztria, Innsbruck

A Covid19-járvány kitörése óta az osztrák polgárok még inkább rászorulnak a szakmai támogatásra. A munkanélküliek száma csak tovább gyarapodott azokkal, akik a vírus okozta válság miatt vesztették el az állásukat. „Az eleve nagy nyomás alatt lévő munkaerőpiacon még nehezebb munkát találni” – mondja Lukas, a VERA projekt vezetője. A Vera az Európai Szociális Alapból finanszírozott temérdek képzési projekt egyike. Keretében 15–24 évesek számára biztosítanak képzést három területen (értéknövelő újrahasznosítás és karbantartás, divat és lakberendezés, média), és a korlátozó intézkedések idején sem függesztették fel az órákat. „A Covid19 nem ismer határokat. Ezért az együttműködés, a közösségi szellem és a kreativitás sem ismerhet határokat” – mutat rá Lukas. „Az EU hosszú távú költségvetésének mindenképpen figyelembe kell vennie az új generáció szükségleteit” – állítja Sabine Verheyen, a Parlament kulturális szakbizottságának elnöke. Nemrégiben tett felszólalásában az oktatási és kulturális programok megfelelő finanszírozását sürgette.

„Távolról is segítünk a fiataloknak“

Katharina A „Szükségünk van rád” projekt keretében nyújtott finanszírozásnak köszönhetően olyan fiataloknak kínál képzést, akik jelenleg nem dolgoznak vagy tanulnak Ausztria, Linz

Ausztriában 2019-ben mintegy 65 200 nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő fiatal (NEET-fiatal) volt. Az ilyen 15–24 évesek képzésével foglalkozó Katharina számára nem is jöhetett volna rosszabbkor a járvány. „A kijárási korlátozások alatt néhányukkal megszakadt a kapcsolat, ami különösen lesújtó, mert a mentorok szerepe létfontosságú ezeknek a fiataloknak a társadalmi integrációjában” – magyarázza. Katharina és az uniós társfinanszírozású „Szükségünk van rád” projektben részt vevő kollégái azonban úgy döntöttek, nem adják fel. Tovább dolgoztak azért, hogy ezeknek a tizenéveseknek és fiatal felnőtteknek biztosítsák egy jobb jövő lehetőségét. „Tovább szeretnénk növelni az önbizalmukat, és új perspektívákat nyitni előttük a válság ellenére. Most nagyobb szükségük van ránk, mint valaha” – mondja. A „Szükségünk van rád” projekt, amely az osztrák szociális minisztérium által létrehozott szakképzési segítségnyújtási hálózat (NEBA) részét képezi, egész Felső-Ausztriában ingyenesen nyújt segítséget az érintett fiataloknak. A projekt az Európai Szociális Alapból származó társfinanszírozással valósul meg.

„Felelős módon a környezetért“

Gabriele A hulladékokból új értéket teremtő szociális vállalkozás, a Gabarage vezetője Ausztria, Bécs

A Gabarage értékteremtő újrahasznosítással foglalkozik. A szociális vállalkozás a feleslegessé vált karosszékekből és tűzoltótömlőkből hintát, mozgólépcsők fokaiból padot, használt vásznakból hátizsákot és táskákat készít. „Olyan embereket foglalkoztatunk, akik nehezen találják meg egyébként a helyüket a munkaerőpiacon. Későbbi boldogulásukat szem előtt tartva új készségekkel és ismeretekkel vértezzük fel őket” – mondja Gabriele, a szociális vállalkozás alapítója és vezetője. Gabrielének is feltűnt, hogy a koronavírus-járvány a hirtelen keletkezett szabadidő miatt sokakat késztetett Európában arra, hogy új hobbit keressenek maguknak. „A kézművesség és a tárgyak újrahasznosítása ismét egyre népszerűbb időtöltés, és remélem, ez így is marad” – mondja. Az Európai Unió az Európai Szociális Alapon keresztül több környezetbarát startupot is támogat. Ön is a gazdaság környezeti fenntarthatóságának híve? A Parlament 2020 júniusában új szabályokat fogadott el a zöld beruházásokról. További részletek → https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/economy/20200604STO80509/fenntarthato-finanszirozas-a-zoldebb-gazdasagi-beruhazasokat-osztonzi-az-eu

„A koronavírus által kiváltott tüdőelégtelenség kezelésére megvan az első hivatalosan engedélyezett hatóanyag, a Solnatide“

Bernhard A kezelés új módjait teszi elérhetővé uniós kutatási forrásokból Ausztria, Bécs

Az esetek többségében a Covid19 enyhe légzőszervi tünetekkel jár. A betegek mintegy 15%-ának azonban súlyosbodik az állapota, ők már kórházi ellátást igényelnek. Közel 5%-uknál később súlyos tüdőkárosodás, és akár akut légzőszervi szindróma (ARDS) lép fel. Az ARDS kezelésében az igazoló vizsgálatok során hatásosnak bizonyult egy Solnatide-alapú készítmény. Áprilisban hivatalosan is engedélyezték alkalmazását Ausztriában és Olaszországban. „Örülünk, hogy a bécsi orvosi egyetem klinikai farmakológiai intézetének rendelkezésére tudtuk bocsátani kísérleti gyógyszerünket. A Solnatide az első olyan terápiás vegyület, amelynek hatásosságát súlyos tüdőelégtelenségben szenvedő betegeken végzett két klinikai vizsgálat is igazolta” – mondja lelkesen Bernhard, a gyógyszert kifejlesztő biotechnológiai cég, az APEPTICO vezérigazgatója. Cége a koronavírussal kapcsolatos kutatásokat végző és gyógyszereket fejlesztő, uniós finanszírozású projektet koordinál. Összességében az Európai Unió több mint 48,5 millió euróval 18 különböző projektet támogat a területen.

„Szenvedélyünk a divat. A magunk szerény eszközeivel mindent megteszünk azért, hogy személyi védőfelszerelésben ne legyen hiány“

Team HTL Dornbirn Védőmaszkokat varr másoknak Ausztria, Dornbirn

A HTL Dornbirn nevet mindenki ismeri, akit különösen érdekel a divatszakma és a divatszabászat. Most más miatt is bekerültek a köztudatba: készek voltak segíteni a koronavírus által leginkább veszélyeztetett osztrák polgároknak. Voralbergi textilipari vállalkozások kezdeményezésére a szakiskola a műhelyeiben maszkok gyártásába kezdett. „Élveztük a maszkvarrást. Jó érzés volt részese lenni a koronavírus elleni küzdelemnek” – nyilatkozott a csapat egyik tagja. Az ő példájuk is mutatja, hogy a kreatív vállalkozások a fizikai távolságtartás ellenére közelebb hozzák egymáshoz az embereket.

„A valóság meghamisítása támadás a demokrácia ellen. A civil társadalomnak össze kell zárnia a kivédésére“

Andre A hiteles tájékoztatás érdekében elválasztja a koronavírussal kapcsolatos tényeket a valótlanságoktól Ausztria, Bécs

Andre szent hivatásának tekinti az álhírek leleplezését. A Covid19 körüli információáradat ismét megmutatta ennek jelentőségét. „Világjárványok idején mutatkozik meg csak igazán, milyen fontos a médiaműveltség, hogy ne terjesszünk valótlanságokat és ne veszélyeztessük senki egészségét” – magyarázza Andre. Andre létrehozott egy webhelyet Mimikama néven, ahol most a Covid19-cel kapcsolatban a sajtóban megjelent álhírekről, csodálatos gyógymódokról és összeesküvés-elméletekről rántja le a leplet. Az olvasók a webhelyen tájékozódhatnak a közkeletű átverésekről. Ha pedig ők maguk találnak megtévesztő információkat a közösségi médiában, azt is jelezhetik. A Mimikama német és holland nyelven érhető el. A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos téves vagy félrevezető információk testi épségünket veszélyeztethetik. Közös érdekünk, hogy csak hiteles forrásokból tájékozódjunk és ne terjesszünk valótlanságokat. Itt olvashatja el rövid útmutatónkat arról, hogy hogyan lehet felismerni a kitalációkat: https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20200326STO75917/felretajekoztatas-es-alhirek-virusszeruen-terjednek-a-covid-19-jarvany-idejen

„Azért dolgozunk, hogy az iskola bezárása ne vegye el a gyerekektől a tudás megszerzésének lehetőségét“

Bernhard a koronavírus-járvány idején tananyaggal látja el a gyerekeket Ausztria, Vienna

A szülőknek nem kis erőfeszítésébe kerül, hogy gyermekeik ne essenek ki a tanulásból és az iskolai tanítás megszokott ritmusából. Ezt a problémát ismerte fel egy oktatástechnológiai világcég, a Busuu, amely útjára indította a #KeepKidsLearning nevű projektet. A platformon a gyerekek Európa-szerte képzett tanárok által tartott ingyenes, élő nyelvórákon gyarapíthatják nyelvtudásukat. Eddig 120 oktató videót és több mint 3100 tanórányi anyagot töltöttek fel angol, spanyol és kínai tanuláshoz. Szolidaritása jeléül az EU kérésére számos digitális szolgáltató, így a Netflix, a YouTube és a Facebook is csökkentette videóik streamelési minőségét, hogy enyhítsék a szobafogságra kényszerült felhasználók miatt jelentkező többletterhelést az interneten és a fentihez hasonló kezdeményezések zökkenőmentesen működhessenek. Ha a részletekre is kíváncsi, kattintson közvetlenül a nyelvórákra a #KeepKidsLearning portálon közzétett órarendben, amely hetente frissül.