„Táncstúdiónk a táncosok öröksége, nem hagyhattuk elveszni!“

David A közösséghez fordult finanszírozásért, hogy megmentsen a csődtől egy népszerű kortárs művészeti és táncstúdiót Belgium, Brüsszel

Van olyan vállalkozás, amelyet bűn lenne veszni hagyni. A brüsszeli Tictac Art Centre is ezek közé tartozik. Legalábbis tagjai így éreztek, amikor a járványhelyzet miatt bezárult körülöttük a világ. „Fiatal nonprofit szervezet vagyunk, amely a művészetet és a kortárs táncművészetet pártolja a helyi és a nemzetközi porondon. Lassan az európai és a tengerentúli táncszcéna népszerű találkozási pontjává váltunk” – meséli David Zambrano, a Tictac Art Centre igazgatója. Belgiumban is kijárási korlátozásokat vezettek be, a csapat pedig hamar rájött, hogy veszélyben a stúdió, és nem biztos, hogy túléli a válságot. Hetekig keresték a megoldást, míg végül közösségi finanszírozásért folyamodtak. „Szinte csak ez a lehetőség maradt a stúdió megmentésére. A kampány szerencsére felülmúlta minden várakozásunkat. Azt hiszem, elmondhatjuk, hogy nem tudtunk volna fennmaradni a művészek, táncosok, növendékek és művészetkedvelők adományai nélkül” – vonja le a következtetést David.

„A togói családok a túlélésért küzdenek, tennem kellett valamit“

Kadi Togói kismamáknak és újszülötteknek készít és szállít élelmiszercsomagokat Belgium, Brüsszel

Kadi Belgiumban él. Nem hagyta nyugodni a gondolat, hogy óhazájában mennyit küszködnek most a családok a puszta megélhetésért. „Togói vagyok. A helyzet ott most különösen viszontagságos a koronavírus miatt. Mindenkit megvisel a kijárási tilalom. Még azt a kis pénzt sem tudják megkeresni, amit eddig.”  Kadi úgy érezte, tennie kell valamit. Élelmiszercsomagokat állított össze, hogy kifejezetten a kismamákon és az újszülötteken tudjon segíteni. Több mint 100 csomag már szállításra kész. Togó középső részére küldik majd, Sokodéba. „A családokhoz el szeretnénk juttatni a legeslegszükségesebb dolgokat ahhoz, hogy jól induljon az anyaság” – mondja Kadi. – „Orvosokkal is együttműködünk, és ha kell, álljuk az orvosi vizitek költségét.” Az EU nem huny szemet az Unión kívüli országok küszködése felett. Az „Európa együtt” csomag révén 20 milliárd euróval segíti őket a Covid19 elleni harcban. Humanitárius légihídon keresztül vészhelyzeti ellátmányt szállít a világ minden tájára a legnagyobb szükségben szenvedőknek.

„Úgy éreztem, ott a helyem“

Elena Az Európai Parlament egészségügyi szolgálatánál szerzett tapasztalatait a CHU Saint-Pierre kórház koronabetegeinek ápolásában kamatoztatja Belgium, Brüsszel

A Covid19 elleni küzdelem egyik főbb brüsszeli helyszíneként a CHU Saint-Pierre kórháznak nagy szüksége volt a segítségre. Elena habozás nélkül önként jelentkezett: „Úgy éreztem, ott a helyem” – magyarázza. Épp csak visszatért az Európai Parlament brüsszeli orvosi szolgálatánál töltött egyéves gyakorlatról, és április 16-án már a CHU Saint-Pierre intenzív osztályán dolgozott. „Akkor érkeztem, amikor a legnehezebbjén már túl voltak, de az intenzív részleg összes ágyán még mindig Covid19-betegek feküdtek. Az volt a feladatom, hogy az első vonalban dolgozó nővéreknek segítsek. Velük együtt gondoskodtunk a betegekről, kezeltük-ápoltuk őket, mindent megtettünk, hogy jobban legyenek” – számol be Elena. Most, hogy Belgiumban javulásnak indult a helyzet, szóltak Elenának, hogy már hazamehet. „Maradni akartam, amíg a járvány le nem vonul, de ideje volt visszatérni az eredeti munkámhoz. A szívem mindig visszahúz a kórházba, de a Parlamentet sem hagynám ott” – mondja végül.

„Ha nincs az EU, nem is tudom, hogyan jutottam volna haza“

Awa Seck Az EU jóvoltából biztonságosan haza tudott térni otthonába Belgium, Brüsszel

Amikor az uniós tagországok lezárták határaikat, néhány európai polgár kívül rekedt. Kétség sem fér hozzá, hogy mindenki saját otthona biztonságában szeretné leginkább átvészelni ezt a járványt, de mi van azokkal, akik éppen külföldön voltak, amikor kitört? Itt van például Awa. Belga állampolgárként éppen Szenegálban tartózkodott a korlátozások bevezetésekor. Az európai Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ légi járatokat szervezett vissza Európába, így több ezer külföldön rekedt sorstársával együtt hazatérhetett otthonába. Az Európai Unió segít a tagországoknak koordinálni külképviseleteik munkáját, hogy a világ bármely pontjáról haza tudják szállítani polgáraikat. Eddig mintegy 85 ezer ember hazatéréséről sikerült gondoskodni.

„Vie Féminine a nők jogaiért, a társadalmi kötelékek fenntartásáért“

Yasmina és Fatima Telefonos segélyszolgálatot és Facebook-csoportot működtet bajba jutott nők számára Belgium, Charleroi

Belgiumban tudják a nők, hogy ha nehéz élethelyzetbe kerülnek, a „Vie Féminine” szervezethez bizton fordulhatnak segítségért. A Covid19 viszont tovább nehezítette mindenki dolgát: a nőknek egyre nagyobb szükségük lenne segítségre, de a szervezet egyre nehezebben tud eljutni hozzájuk. Fatimának és Yasminának új módszereket kellett bevetniük a kapcsolattartásra. Rövid idő alatt sikerült felállítaniuk egy segélyvonalat, amelyet a kiszolgáltatott helyzetben levő nők a hét minden napján hívhatnak, ha egyedül érzik magukat. A szolgáltatást 5 vallon régióban lehet igénybe venni. A telefonos segélyszolgálat mellett a két aktivista létrehozott egy Facebook-csoportot is, „Bezárva, mégis együtt” néven. „A csoportnak hála a nők a kijárási korlátozások idején is tartani tudják egymásban a lelket és kapcsolatban tudnak maradni. A csoporton belül nagy a közösségi szellem. Mindenki ott segít a másiknak, ahol tud. Van, aki a gyerekek lekötésében, van, aki az ételhordásban, van, aki komoly vészhelyzetekben nyújt segítő kezet” – tette hozzá Fatima és Yasmina.

„Szeretem a munkám és később is folytatni akarom“

Jacqueline átkerült a kórház Covid-osztályára Belgium, Brüsszel

Az Egészségügyi Világszervezet a 2020-as évet Florence Nightingale 200. születésnapja alkalmából az ápolók és szülésznők nemzetközi évének nyilvánította. Senki sem számított arra, hogy éppen ebben az évben tör majd ki egy olyan egészségügyi világválság, amely a társadalom minden rétegére kihat. Mostanra az egész világ a járvány hatásaival küzd, és az ápolók e harc frontvonalában állnak. A helyzet sokuk munkáját megváltoztatta. Így van ezzel Jacqueline is, aki eddig gyógytornászokkal dolgozott együtt, most azonban Covid19-fertőzötteket ápol. Ez a fajta alkalmazkodás nem számít újdonságnak az ápolók világában. A történelem során e szakma jelentős szerephez jutott a válságok idején: az ápolók a gondoskodásuk és találékonyságuk révén életeket mentettek, és sok beteg szenvedését sikerült csillapítaniuk. Az Európai Unió azon fáradozik, hogy minden egészségügyi dolgozó hozzájusson a feladata ellátásához szükséges megfelelő felszereléshez, és biztonságban végezhesse a munkáját.

„Nálunk a vevő az első“

Erika élelmiszerboltot vezet, és még több házhoz szállítást vállal, hogy másokon segítsen Belgium, Heppenbach

A világjárvány miatt az idősek és a krónikus betegek kétszer is meggondolják, hogy lemenjenek-e a boltba vásárolni. Erika egy kis belga faluban működtet élelmiszerboltot. Rájuk való tekintettel mostanában sokkal több házhoz szállítást vállal, hogy senkinél ne legyen hiány alapvető cikkekből. A közösségi média felületeit kihasználva tudatja a vásárlókkal, hogy készleten van-e egyik vagy másik általuk kívánt termék. A helyi termelőknek szintén segítő kezet nyújt. Erika az „Emma 2.0” szövetség tagja, amely Belgium németajkú közösségének helyi üzleteit tömöríti. A szövetség jelenleg a gyéren lakott vidéki területekre koncentrálva végez társadalmi célú projekteket.

„A járvány miatt sokaknak nincs elég ennivalója. Ételadományozással sokat segíthetünk“

Mohamed, Bilal és Hamza Élelmiszercsomagokat szállít ki a rászoruló háztartásoknak Belgium, Brüsszel

A koronavírus-világjárvány egyik gazdasági következménye, hogy sok háztartás küzd pénzügyi gondokkal, így kevesebb pénz jut élelmiszerre. Egyszülős családok, munkanélküliek, diákok, menekültek, bevándorlók és sokan mások nélkülöznek. Élelmiszer-adományokkal ezért sokak életén könnyíthetünk. Mohamed, Bilal és Hamza, három barát Brüsszel Anneessens kerületéből ugyanerre gondolt, amikor élelmiszer-adományokkal foglalkozó szolidaritási kezdeményezést indított a korlátozások kezdetén. Magánszemélyek és kiskereskedők élelmiszer-adományaiból csomagokat állítanak össze és szállítanak házhoz mindennemű pénzügyi támogatás nélkül. Jelenleg több mint húsz önkéntes vesz részt az akcióban, és példájukat követve Brüsszel más területein is egymás után indulnak a hasonló kezdeményezések.

„A szívünkben adjunk helyet a láthatatlan városlakóknak is“

Cynthia Minőségi élelemmel látja el a hajléktalanokat Belgium, Brüsszel

A „Solidarité Grands Froids” (kb. Zimankó közösség) egy olyan önkéntes szervezet, amely brüsszeli hajléktalanokon segít az év minden szakában. A Covid19-válság miatt a legtöbb hajléktalanokat segítő szervezet bezárta kapuit, még nehezebbé téve ezzel „láthatatlan szomszédaink” mindennapjait. Cynthia Simpson, az egyesület alapítója nem tudta ezt ölbe tett kézzel nézni. Csapatának nyolc önkéntesével és két ismert séffel együtt úgy döntött, hogy jó minőségű, egészséges étellel látja el a rászorulókat. Hamar híre ment, hogy mindennap 16 órától finom ételeket szolgálnak fel Brüsszel főbb pályaudvarain és a városközpont környékén. Emellett adományokból összeállított „ajándékcsomagokat” is osztanak a hajléktalanoknak tisztálkodószerekkel, tiszta zoknikkal és egyéb hasznos dolgokkal.

„A Covid19 elleni intézkedések fontosságát senki nem vitatja, de nem szabad megsérteniük az emberi jogokat és az emberi méltóságot“

Anne-Sophie Az idősek érdekeit tartja szem előtt Belgium, Overijse

Az idősek jogait és méltóságát a koronavírus-járvány idején is tiszteletben kell tartani. Anne-Sophie az AGE Platform Europe szervezet, egy olyan európai hálózat főtitkára, amely ezekért a jogokért küzd. Az idősek mérhetetlenül sokat segítenek családjuknak és saját közösségüknek. Magukat nem kímélve gondoskodnak másokról, vigyáznak az unokákra, támogatják a rászoruló rokonokat, a környékbelieket. Az AGE aktivistái a Covid19-járvány kezdete óta azon fáradoznak, hogy felhívják a figyelmet az idős emberek jogaira, és tisztázzák a vírus miatt felmerülő etikai kérdéseket. A hosszú távú idősgondozásban és az idősek egészségügyi ellátásában tekintetbe kell venni, hogy milyen sajátos kihívásokkal kell az időseknek megküzdeniük többek között ahhoz, hogy egyáltalán igénybe tudják venni az egészségügyi ellátást vagy a gondozást. Az AGE tagjai állásfoglalást tettek közzé „A Covid19 és az idős emberek jogai” címmel, és külön weboldalt hoztak létre, amelyen példákat hoznak az elszigetelődött idősek megsegítésére.

„Arra törekszünk, hogy mihamarabb meglegyen a koronavírus elleni, megfizethető oltóanyag“

Egyadagos Covid19-vakcina gyorsított kifejlesztésére létrejött páneurópai konzorcium egyesült erővel dolgozik egy adenovírus-alapú, forradalmi vakcinán Belgium, Brüsszel, Róma, Berlin

Vitathatatlan, hogy a veszélyeztetett csoportok védelméhez, a járvány megállításához és az egészségügyi rendszerek tehermentesítéséhez mielőbb védőoltásra van szükség. Ha pedig sikerül biztonságos és valóban hatékony vakcinát előállítani, ugyanilyen fontos, hogy nagy mennyiségben és megfizethető áron hozzá is lehessen jutni. Három európai biotechnológiai cég páneurópai konzorciumot alapított, hogy ebben segítsen. Az olasz ReiThera Srl., a német LEUKOCARE AG és a belga Univercells S.A. bejelentették, hogy együtt fognak hozzá a Covid19 elleni vakcina kifejlesztéséhez és gyártásához. A várakozások szerint a lehetséges oltóanyag klinikai vizsgálata 2020 nyarán indulhat majd. Ha minden rendben megy, ezután rögtön kezdődhet is a vakcina tömeges előállítása. A konzorciumi partnerek három területen ötvözik szaktudásukat: a vírusvektoron alapuló vakcina kifejlesztésén, az oltóanyag összetételének kialakításán és a gyártáson dolgoznak. Az EU online adománygyűjtést szervezett, hogy kezdetnek 7,5 milliárd eurót tudjon összegyűjteni gyógyszerek, vakcinák és szűrőtesztek kifejlesztéséhez.

„Az egészségügyi dolgozók értünk dolgoznak – segítsetek, hogy megvédhessük őket!“

Julie és Cathy adományozók és varrónők összekapcsolásával védőköpenyhez juttatja az egészségügyi dolgozókat Belgium, Brüsszel

Julie (alapító) és Cathy „Les Petites Mains Bruxelloises pour des Blouses” (brüsszeli blúzvarró szorgos kezek) néven Facebook-csoportot hozott létre. Az ide regisztrált, szabadidejükben varrogató önkéntesek az egészségügyi dolgozóknak szánt köpenyeket varrnak adományként kapott lepedőkből, paplanhuzatokból és asztalterítőkből. A csoport eddig több mint ötven köpenyt varrt kórházaknak és bentlakásos intézményeknek. Julie és Cathy éppen további önkénteseket keresnek, akik megvarrnák azt a további 500 köpenyt, amelyre már most igény mutatkozik.

„Tűvel és cérnával fűzzük szorosabbra a közösségi szolidarítás szálait“

Masque tissu - Solidarité Coronavirus Maszkok készítésére és szétosztására ösztönöznek mindenkit Belgium, Brüsszel

A koronavírus járvány megfékezéséhez maszkok is kellenek, amelyekkel egymást és magunkat is védjük. Az óriási kereslet miatt azonban az egyszer használatos maszkok lassan fogyóeszközzé válnak. A „Masque tissu - Solidarité Coronavirus - Belgique” erre keresett megoldást, amikor felkarolta a saját készítésű, többszöri használatra alkalmas maszkok előállítását és szétosztását. Facebook-csoportjukban egymásra találhatnak azok, akiknek maszkra van szüksége és azok, akik maszkokat csinálnak.

„Büszke vagyok arra a kemény munkára, amellyel munkatársaim a helyi közösséget segítik “

Joelle Joelle cége egészséges élelmiszereket kínál a vásárlóknak Belgium, Brüsszel

A kijárási korlátozások alatt fontos, hogy meg tudjuk őrizni egészségünket, és fenntarthatóan termelt, egészséges élelmiszerekhez jussunk. Joelle szövetkezeti élelmiszerboltban dolgozik, ahol helyi termelők etikus módon előállított, ökológiai termékeit értékesítik. A cég filozófiája szerint ezekben a rendkívüli időkben is megfelelő tápértékű ételeket kell tenni mindenki asztalára. Különösen most van szükség szolidaritásra a munkatársak, a vásárlók, illetve Európa összes polgára között. Elismeréssel kell adóznunk a helyi vállalkozásoknak, amelyek az ilyen válsághelyzetekben erejükön felül támogatják a közösséget és a helyi termelőket.

„Nem tudtuk ölbe tett kézzel, a távolból nézni Olaszország küzdelmét. Európa lényege éppen az, hogy jóban-rosszban egymás mellett álljunk“

Belgiumi olasz fiatalok Belgiumi olasz fiatalok adományokat gyűjtenek hazájuk Vöröskeresztje számára Belgium, Brüsszel

A külföldön élő olaszok számára rendkívül fájdalmas látni, hogy tombol a járvány Olaszországban. A Belgiumi Olasz Fiatalok Hálózata (REGIB) úgy döntött, cselekedni kell, és adománygyűjtéssel segíti az Olasz Vöröskeresztet (CRI). A CRI-hez eljuttatott pénzforrásokból a szervezet frontvonalban dolgozó munkatársai és önkéntesei orvosi segítséget nyújtanak, a lakosság támogatásában és a segítségnyújtó szolgáltatások megszervezésében vesznek részt. Az ilyen szolidáris civil kezdeményezések uniós szinten további támogatásban részesülnek. A tagállamok közötti együttműködés megkönnyítésére a határokon átnyúló egészségügyi veszélyekről szóló uniós határozat gondoskodik arról, hogy az orvosi eszközök méltányos áron jussanak el mindenhova, így a különösen nehéz helyzetben lévő országok, például Olaszország is be tudják szerezni a szükséges felszereléseket.

„Sok európai sorstársamnak segíteni tudok, miközben azt csinálom, amit a legjobban szeretek“

Elena Elena ingyenes jógaórákat tart Belgium, Brüsszel

Ahogy az élet fokozatosan átterelődött a virtuális színtérre, Elena elhatározta, hogy ingyen online jógaórákat ad azoknak, akik kénytelenek voltak otthonukba zárkózni. A kezdeményezésnek hihetetlen sikere volt: már az első 2 hétben több mint 800 eurót ajánlottak fel a résztvevők olasz kórházak javára adományként. Az összetartás és az európai szolidaritás fontosságára többféleképpen is fel lehet hívni a figyelmet. Az Elena által választott út példaértékű, mert megmutatja, hogyan tudunk sok-sok embert úgy összehozni Európa minden szegletéből, hogy közben betartjuk a közegészségügyi és közigazgatási ajánlásokat. Szolidaritása jeléül az EU kérésére számos digitális szolgáltató, így a Netflix, a YouTube és a Facebook is rontott a közvetített videótartalmak minőségén, hogy mentesítsék a világhálót a szobafogságra kényszerült internethasználók jelentette többletterhektől, és ezzel az ilyen kezdeményezések javára megfelelő sávszélesség szabaduljon fel.

„A zene egyesítő ereje közös európai szellemiségünk és örökségünk megnyilvánulása“

Roch Roch a barátságot és szolidaritást közvetítő távzenekart állított fel diákjaiból Belgium, Houyet

Amint bezártak a zeneiskolák, Roch új módszereket keresett a kapcsolattartásra és a tanításra. Először arra kérte diákjait, készítsenek hangfelvételt a munkájukról, amit ő majd véleményez. A diákok kedvet kaptak az otthoni próbákhoz, így Roth felállított egy fúvós távzenekart, hogy eljátsszák Beethoven Örömódáját, ahogyan korábban a Rotterdami Filharmonikusok. Roth projektjéből a diákok emberileg és szakmailag is rengeteget profitáltak, és nem állt meg zenei fejlődésük. A projekt ékes példája annak, hogy a barátság és a szolidaritás nem ismer határokat. Nagy szerepe van ebben a zenének – és általában véve a művészeteknek, mert összekovácsolja az európaiakat ezekben a nehéz időkben. Azzal, hogy a zene közös kulturális gyökereinkre irányítja a figyelmet, felébreszti bennünk a szolidaritás érzését, mert látjuk, milyen rengeteg szállal is kötődünk egymáshoz. Közös az örökségünk, közös a Covid19 elleni küzdelmünk.

„Összefogásunkkal lehetőséget teremtünk arra, hogy az emberek tettekre válthassák szolidaritásérzésüket“

Les Badass Solidaires Fontos szolgáltatások cseréjét segítve erősítik a rászoruló közösségeket Belgium, Brüsszel

Kilenc fiatal brüsszeli nő „Solidarité Solidariteit Brussels Bruxelles Coronavirus” néven létrehozott egy Facebook-csoportot, hogy így ösztönözze a brüsszeliek és a segítségre szoruló szervezetek, egészségügyi szakemberek közötti szolidaritást. A csoport a jó szándékot oda irányítja, ahol arra szükség van: sokan szeretnének segíteni, de nem mindig tudják, hogyan tegyék. A csoport tagjai közötti együttműködés nyomán hatékony stratégiák alakultak ki a segítségre szorulók és a frontvonalban dolgozó szakemberek támogatására. A kezdeményezésnek köszönhetően a szolidaritás már nem áll meg a puszta jó szándéknál – mostanra az önkéntesek azt is hamar megtudhatják, hol tudnának a leginkább segíteni.

„Nap, mint nap azért dolgozunk, hogy megértsük a vírus viselkedését, és rájöjjünk, hogyan vehetjük fel ellene a harcot“

Philippe kutatást vezet a Covid19 alaposabb megismerése és leküzdése érdekében Belgium, Leuven

Sok más európai kutatóhoz hasonlóan a KU Leuven egyetemen dolgozó Philippe és kollégái is azon fáradoznak, hogy minél többet tudjanak az olyan járványokról, mint a Covid19. Philippe és járványkutató társai uniós támogatást kapnak – az EU a tudományok területén így reagál a vírusfenyegetésre. A mostanihoz hasonló járványok elleni küzdelemben eddig is a tudományos kutatás volt a legjobb fegyver, és mindig is az lesz: a népegészségügyi vészhelyzetek megoldásának első lépése mindig az, hogy megértjük a problémát. Philippe és társai most minden erejükkel erre összpontosítanak.

„Az én kötelességem az, hogy folytassam a jövő felnőtteinek oktatását“

Mihaela Mihaela programozóiskolában gyerekeket tanít és az interneten tart órákat Belgium, Brüsszel

Mihaela a Logiscool Montgomery nevű brüsszeli intézménynél dolgozik, amely programozásra oktat gyermekeket és kamaszokat. A kijárási korlátozás bevezetése után az iskola hamar oktatóvideókat készített és online tanfolyamokat indított, hogy ne kelljen megszakítania tanulói oktatását. A digitális technológiák, a robotika és a mesterséges intelligencia ugyanis rendkívül fontos kutatási területek, amint azt a jelenlegi válság is bizonyította. Mihaela és kollégái kötelességüknek tartják, hogy folytassák a jövő felnőtteinek oktatását az említett területeken; ezek biztosítják az európaiak számára az olyan kihívások leküzdéséhez szükséges eszközöket, mint a mostani világjárvány és annak következményei. Országok, régiók és városok Európa-szerte a saját közösségük megsegítésén fáradoznak, az Európai Unió pedig szolidaritási alapjából 800 millió eurót bocsát rendelkezésre, hogy ezzel támogassa az európai országokat a koronavírus elleni küzdelemben.