„Tehetségben nincs hiány, kezdjünk vele valamit itt és most“

RolliGang csoport: Alexander, Benny, Johannes, Orazio és Sarah Dalt szerzett, hogy cselekvésre biztassa Németország névtelen hőseit Németország, München

Az elmúlt időszakban szinte nem volt olyan, aki ne adta volna át magát néha-néha a kétségbeesésnek. Kit a bezártság, kit az állása elvesztése viselt meg igazán. Voltak, akiknek hosszú évek óta dédelgetett álmaikról kellett lemondaniuk, és sajnos olyanok is, akik közeli hozzátartozóikat vagy barátaikat veszítették el. Mind közül ők szenvedtek a legtöbbet. Egy dolgot azonban jó, ha az eszünkbe vésünk: sokaknak már a Covid19 előtt sem volt éppen egyszerű az élete. A német Alexander, Benny, Johannes, Orazio és Sarah számára például egyáltalán nem ismeretlenek a kisebb-nagyobb viszontagságok. Fogyatékosságuk miatt egész eddigi életük küzdelmes volt. Elhatározták, hogy ezekben a vészterhes időkben összefognak, és RolliGang nevű együttesük új szerzeményével mindenkibe lelket öntenek. „Itt emberekről van szó, nem a pénzről. Az a hős, aki másokért tesz” – áll a dalban. A jóságról, a reményről, az igazságosságról és az egységről szól, ami Európában sokakat késztetett cselekvésre. „Wir schaffen diese Krise” (Legyőzzük ezt a válságot) című daluk a Youtube-on meghallgatható.

„Hadd énekeljünk, most még több okunk van rá!“

Matthias Online énekkari próbákat szervez az énekelni vágyóknak Németország, Regensburg

A zenénél semmi nem tereli el jobban a figyelmet a gondokról. Miért pont a kijárási korlátozások idején ne eresszük ki a hangunkat? A Cantemus-TV ehhez megadott minden lehetőséget az elmúlt pár hónapban, Regensburgon innen és túl. „A regensburgi Cantemus kórus karvezetőjeként az volt a szándékom, hogy kortól függetlenül mindenkinek lehetőséget adjak a zenei önkifejezésre – mondja Matthias. – Azért hoztuk létre internetes csatornánkat, a Cantemus-TV-t, hogy közös éneklésre invitáljuk a család apraját-nagyját. Hisszük, hogy az unalom és a gondok ellen az éneklés a legjobb orvosság, a próbák jó hangulata pedig mindenkinek visszahozza az életkedvét.” A Cantemus-TV arra ösztönzi a nézőket, hogy maguk is csatlakozzanak az énekkari tagok által rögtönzött dalokhoz, és küldjenek saját felvételeket is. Matthias szerint sikerült megtalálni a közösségi érzés és a szolidaritás kifejezésének egy új módját.

„Nem ismerünk határokat, ha szolidaritásról van szó“

Klaus Adománygyűjtést szervezett kehli és strasbourgi kórházaknak Németország, Kehl

A határok mentén vagy túloldalán élők és dolgozók életét fenekestül felforgatta a Covid19, ami egyben a nagy múltú, határokon átnyúló kezdeményezések éles tesztje is volt. Vegyük például a Kehl polgári alapítványt. Évek óta azon fáradozik, hogy szorosabbra fűzze a szálakat Kehl és az egyik legközelebbi szomszédja, a franciaországi Strasbourg között. Amikor lezárták a francia-német határt, le kellett volna húznia a rolót? Nem így tett. „Mindenképpen segíteni akartunk azoknak, akik éjt nappallá téve minket gyógyítanak, mégpedig a határ mindkét oldalán. Nagyszabású adománygyűjtést szerveztünk a kehli kórház és a strasbourgi egyetemi klinika dolgozói javára” – mondja Klaus, az alapítvány egyik tagja. A kampány végére sikerült a két intézmény számára 4500-4500 eurót összegyűjteniük. Az összeggel a kórházak az ápolók napi munkáját segítik majd.

„Művészi köszönetnyilvánítás az orvosoknak és ápolóknak“

Christiane és Lars Az Instagramon elindította a „WeSayGracias” kampányt, hogy a művészek a maguk eszközeivel kifejezhessék hálájukat a gyógyítók iránt Németország, München

A művészet köztudottan a társadalom tükre. A Covid19 viszont megmutatta, hogy egy ilyen nagyságrendű társadalmi megrázkódtatás hogyan tudja megtörni a kapcsolatot a művészek és közönségük között. A kiállítások és az élő előadások hirtelen abbamaradtak, pedig a művészeknek lett volna mit mondaniuk a kialakult helyzetben. A „Who's Mark” ügynökséget működtető Christiane és Lars ehhez adott teret, amikor az Instagramon létrehozta a #wesaygracias fiókot, hogy a művészek és a kreatív vénával megáldott emberek világszerte kifejezhessék hálájukat az egészségügyben dolgozók felé. „Kaptunk bejegyzéseket Mallorcáról, Melbourne-ből és a világ minden tájáról” – lelkendezik Christiane és Lars. A #wesaygracias hashtaget eddig legalább 100 bejegyzéshez fűzték hozzá a legváltozatosabb hátterű művészek.

„A zsúfolt rendelőkben mindig nagyobb a fertőzésveszély. Ez ellen szeretnénk tenni“

Lina Cége betegelőjegyző alkalmazást készített háziorvosoknak, hogy a páciensek ne egyszerre jelenjenek meg a rendelőben Németország, Hamburg

A Covid19-járvány kitörésekor a háziorvosok nehezen feloldható dilemmával szembesültek. Egyre több páciens jelent meg náluk, hogy kivizsgáltassa vagy kezeltesse magát, így felmerült a kérdés: hogyan lehetne azt elkerülni, hogy a betegek pont a zsúfolt rendelőben várakozva fertőződjenek meg? Lina egy olyan német cég társalapítója, amely éttermi asztalfoglaláshoz biztosít számítógépes szoftvert. Maga is hasonló problémákkal szembesült annak idején, mint most a háziorvosok. „Azért alapítottuk az »atodo« céget, hogy az éttermekben ne kelljen annyit szabad asztalra várni. A járvány kitörésével viszont alkalmazásunknak nem túl sok hasznát tudták venni a vendéglátósok... Úgy éreztük, most az orvosoknak lenne rá nagyobb szükségük.” Lina azoknak a háziorvosoknak bocsátja rendelkezésére a megoldást, akik a fertőzésveszély miatt nem szeretnék betegekkel megtölteni várószobáikat. „Meggyőződésem, hogy megoldásunknak a járvány levonulása után is hasznát látja majd a társadalom” – teszi hozzá. Az EU szintén kiemelt figyelmet fordít a Covid19-helyzeten enyhítő szoftveres megoldásokra. Az EUvsVirus programba például 2164 szoftverfejlesztő csoport kapcsolódott be, hogy hasonló hasznos ötletekkel álljon elő.

„Beléptető lámpáinknak köszönhetően ellenőrizni lehet a középületekben és más létesítményekben tartózkodók számát, így könnyebb megfelelni a jogszabályi követelményeknek“

Arne A közlekedési lámpák ihlette új technológia segítségével korlátozható az egy légtérben tartózkodók száma Németország, Darmstadt

A fizikai távolságtartás és a nyilvános terek használata nem feltétlenül összeegyeztethetetlen, de nem is egyszerű. Hogy a vásárok és más nyilvános rendezvények ne súlyosbítsák a járványügyi helyzetet, a Connfair új beléptető és foglaltságérzékelő technológiát dolgozott ki. Legfontosabb termékük közlekedési lámpára hasonlít: a rendszer figyeli, hogy egy adott zárt térbe hány embert engedtek már be, és a lámpa automatikusan pirosról zöldre vált, ha a távozóknak köszönhetően újabb látogatók léphetnek a helyiségbe. „A beléptető rendszer nagyon könnyen felszerelhető, a beépített SIM-kártyának köszönhetően közvetlenül képes kapcsolódni az internetre, és számláló alkalmazásunkkal tovább bővíthető” – magyarázza Arne, a Connfair alapító vezérigazgatója. Induló vállalkozásának termékei égető vásárlói igényt elégítenek ki. A látogatói létszám alakulásának ismerete ugyanis igen hasznos az olyan vállalkozások számára, amelyeknek be kell tartaniuk a vírus továbbterjedését megakadályozni hivatott kormányzati előírásokat.

„Önkéntesként segítjük az európai szolidaritás ügyét“

Laurenz Az Európai Szolidaritási Testületen keresztül önkéntes munkát végez Németország, Spielberg

Minden eddiginél több európai fiatal vesz ma részt társadalmi munkában az Európai Szolidaritási Testület önkénteseként. A 18 éves német Laurenz Aupperle egyike ezeknek a fiataloknak. Tavaly szeptember óta a szervezet tagjaként dolgozik Franciaországban, de a koronavírus miatt haza kellett térnie Németországba. Ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy nagy dolgokat vigyen véghez az interneten keresztül. Laurenz öt másik európai önkéntestársával összefogva elindította a La Semaine de l’Europe (Európa-hét) elnevezésű projektet, hogy az embereket különböző tevékenységekkel arra ösztönözze, hogy többet tudjanak meg Európáról, az EU-ról és a különböző európai kultúrákról. „A polgárok nincsenek tisztában vele, hogy miért is jó nekik az EU, és hogy ők maguk hogyan vehetik ki a részüket az európai projektből. Ezen szerettünk volna változtatni. Szeretnénk erősíteni az európai szolidaritást, melyre oly nagy szükség van a jelenlegi szorult helyzetben.”

„A nálunk nagyobb szükségben szenvedőkön szeretnénk segíteni saját közösségünkben“

Arasch és Anna Személyi védőfelszerelést biztosít helyi szervezeteknek Németország, Bréma

Arasch és Anna internetes vállalkozása német, osztrák, francia, olasz és holland építőipari, kereskedelmi és ipari szakembereknek kínál különböző termékeket és szolgáltatásokat. A világjárvány kitörésekor a brémai központjukban dolgozó munkatársaik egy emberként mozdultak meg: több száz védőmaszkot ajándékoztak a környékbeli vállalkozásoknak. Amikor meghallották, hogy a helyi élelmiszerbank önkéntesei kifogytak a maszkból, gyorsan cselekedtek. „Sokakat fűt a tenni akarás – mondja Anna. – Ki-ki hozzáteszi a maga részét. Ha mindenki csak egy kicsit segít, együtt le tudjuk győzni a legnagyobb problémákat is.”

„A pilóták által használt ellenőrzőlisták rendszerezettségét a sürgősségi betegellátásban is alkalmazom“

Maximilian A pilótaképzésen tanultakat mentősként kamatoztatja Németország, Harlaching

Maximilian pilótaképzésének véget vetett a járvány miatti létszámstop. Hirtelen támadt szabadidejét valami hasznossal akarta eltölteni, ezért paramedikussá képezte át magát. Egész addig első tisztként repült, de munkáltatója ideiglenesen felmentette a szolgálat alól, hogy a harlachingi München Kliniknek dolgozzon mentőtisztként. Elégedettséggel tölti el, hogy korábbi tapasztalatainak új munkakörében is nagy hasznát veszi. Maximilianhoz hasonlóan sok európai egészségügyi szakember lát el különböző állampolgárságú betegeket. Német kórházak intenzív osztályai például önzetlenül felajánlották szabad ágyaikat súlyos állapotban levő olaszoknak és franciáknak.

„Gondoljunk azokra, akiket súlyosabban érinthet a megbetegedés“

Lisa ápolónőként idősekkel foglalkozik Németország, Berlin

A világ legsúlyosabb járványai során mindig is az ápolók alkották a védelem első vonalát – így volt ez a H1N1, az ebola, a súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS) és a közel-keleti légúti szindróma (MERS) esetében is. A korábbi járványokhoz hasonlóan az ápolók a koronavírus pusztító terjedése ellen is harcba szálltak Európa-szerte. A fertőzött kórházi betegek közvetlen ellátásától kezdve a teljes lakosságot érintő népegészségügyi lépések lebonyolításáig az ápolók mindenütt megtesznek mindent a betegek és a lakosság egészsége és jólléte érdekében. Lisa elmondása szerint a bevezetett biztonsági intézkedések miatt most nehezebb a munkája mint általában: „Amikor a betegekkel beszélek, szeretem látni az arckifejezésüket. Sokszor egy apró mosolynak is nagy hatása van, de erre most sajnos nincs lehetőség.” Mindannyian büszkén gondolunk mindazokra az ápolókra, akik a járvány alatt is töretlenül végzik munkájukat a közösségért.

„Besegítek a mentőszolgálatnak“

Peter Segít a sürgősségi betegellátásban Németország, Augsburg

Sok más egészségügyi dolgozóhoz hasonlóan Peter is rengeteget foglalkozik fertőzésgyanús vagy a koronavírussal ténylegesen megfertőződött betegekkel. Nemrég még a Lufthansánál dolgozott légiutaskísérőként, de beállt erősítésnek a Covid19-esetek kezeléséhez, mert az orvosoknak és csapataiknak ugyanúgy meg kell küzdeniük a mindennapos egészségügyi problémákkal, melyekből most sincs kevesebb. Peter és a hozzá hasonlók fáradhatatlan erőfeszítéseinek köszönhetően a betegek gyorsan eljutnak a kórházba, ahol megkezdődhet a kezelésük. Az EU ezeket az erőfeszítéseket igyekszik összehangolni és hatványozni. Az intenzív ellátásra szoruló betegeket a túlzsúfolt kórházakból esetenként máshova szállítják, ahol jobb ellátást kaphatnak, akár másik országba is, ha arra van szükség. Franciaországból legutóbb 11 intenzív ellátást igénylő beteget szállítottak légi úton Luxemburgba, Ausztria pedig 11 beteget fogadott Olaszországból és hármat Franciaországból. Tökéletes példa arra, hogyan vészelhetjük át a válságot, ha összefogunk.

„Azért dolgozunk, hogy senki ne maradjon éhen“

Maxi Kisegít anyja éttermében Németország, Hirten, Rajna-vidék–Pfalz

Maxi anyja bezárhatta volna az éttermét, még támogatást is kapott volna a kormánytól. Mivel azonban a családjuk olyan vidéken él, ahol nincs sok lehetőség házon kívül meleg ételhez jutni, édesanyja úgy döntött, hogy a helyiek kedvéért nem zárja be a boltot, hanem elvitelre és házhoz szállításra továbbra is főzni fog. Maxi és családja az időseknek és a kiszolgáltatott helyzetben lévőknek ingyen viszi házhoz az ételt. Európa-szerte számos étterem maradt nyitva a helyi közösség kiszolgálására, de ezzel nemcsak velük tesznek jót, hanem így maguk az éttermek is működőképesek maradhatnak, és alkalmazottaikat sem kell elbocsátaniuk.

„Az egészség megőrzése a legfontosabb“

Julia túlórázik egy gyógyszertárban, hogy segítsen az embereknek egészségük megőrzésében Németország, Altötting

Julia 3 éve dolgozik gyógyszerésztechnikusi asszisztensként, de soha nem volt annyi munkája, mint az elmúlt hetekben. Gyógyszerészekre most különösen nagy szükség van Európában. Ők azok, akik információkkal, tanácsokkal és gyógyszerekkel látnak el bennünket. Az emberek általában hozzájuk fordulnak legelőször, ha a védekezéssel, a tünetekkel vagy a kezeléssel kapcsolatban kérdéseik vannak. A Juliához hasonló szakemberek ezért kulcsszerepet játszanak a járvány terjedésének lelassításában. Arról nem is beszélve, hogy nagyban tehermentesítik a még nagyobb nyomás alatt dolgozó egészségügyi szakembereket. Julia példája korántsem egyedi – rengetegen vannak, akik a háttérben hősiesen küzdenek a gyógyszertárakban és a kutatólaborokban. Az Európai Unió azzal járul hozzá munkájukhoz, hogy pénzügyi támogatást nyújt 18  kutatási projekthez, amelyben 140 kutatócsoport dolgozik éjt nappallá téve a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztésén.

„Álmatlan éjszakák és számtalan telefonhívás – hogyan sikerült visszahoznunk barátunkat Afrikából“

Sara újra együtt egy idegen országban rekedt baráttal Németország, Garching

A koronavírus-járvány kitörése világszerte óriási nyomást gyakorol az egészségügyi dolgozókra és a kórházakra. Nem nehéz elképzelni, hogy ez még sokkal nagyobb problémát jelent a fejlődő és az alacsony jövedelmű országokban, és hogy a helyzet milyen kihívások elé állítja amúgy is leterhelt egészségügyi rendszereiket. Ez nem hagyta nyugodni a garchingi Sarát. Olasz barátja éppen rokonait látogatta Beninben, amikor a járvány miatt vészhelyzetet hirdettek, és az országok elkezdték lezárni határaikat. Sara ekkor kampányt indított, hogy hazahozza barátját. Munkaadójának és az üzemi tanácsnak, kollégáinak, családjának és egy utazási iroda nagyon kedves értékesítőjének segítségével sikerült elintéznie, hogy barátja visszajusson Németországba. A nemzeti légitársaságok mentőjárataikon több uniós tagállam polgárainak hazaszállításában vettek részt, hála az EU uniós polgárok hazatelepítésére létrehozott programjának. Április 16-ig 193 ilyen járaton 41 760 uniós polgár jutott vissza hazájába. (HAD TO CUT, WAS TOO LONG).

„A zene erejével szeretném összehozni az embereket“

Sonja zenévél egyesíti az embereket Németország, Mainz

A zene remek eszköz arra, hogy kapcsolatot teremtsen az emberek között, különösen a jelenlegi nehéz időkben, amikor sokan érzik magányosnak magukat. Ezt felismerve Sonja, aki énekművész, Facebook-oldalán duettek segítségével hozza össze az embereket. Profi és amatőr zenészek egyaránt csatlakozhatnak a kezdeményezéshez. Sonjának hála március 22-én este 6-kor egy csapat együtt énekelte el ablakából az európai himnuszt.

„Amit lehet, ma megteszek, hogy a holnap más legyen“

Carolin Caroline önkéntesként mentőautót vezet Németország, Burghausen

Caroline most érettségizett, jövőre az orvosi egyetemen folytatja tanulmányait. Hivatásának érzi, hogy a bajba jutottakon segítsen. Amióta kitört a világjárvány, nincs könnyű dolga önkéntes mentőautó-vezetőként, de felelősen betartja a járvány megfékezésére hozott összes rendszabályt. Az EU és minden európai polgár legfőbb törekvése, hogy lelassítsuk a koronavírus-járvány terjedését. Együtt gondoskodunk arról, hogy eközben ne legyen hiány létfontosságú szolgáltatásokban és orvosi eszközökben.

„Vigyázzunk egymásra, most mindenkinek szolidaritásra van szüksége“

Anna Anna ápolónövendékként vesz részt a kórházi munkában Németország, Starnberg

Anna 2018 októberétől ápolói képzésen vesz részt. Szükséghelyzetben bármikor behívhatják az ügyeletre. A kórterem, ahol a munkáját végzi, fel van szerelve a koronavírus-fertőzöttek fogadására, az ott dolgozókat pedig betanították a betegmegfigyelő berendezések működtetésére, ami általában nem ápolói feladat. Ami a gyakorló tanulókat illeti, a helyzet érzelmileg rendkívül megterhelő mindegyikük számára. Anna és társai a legjobb tudásuk szerint mindent megtesznek, hogy segítsenek. Igyekeznek figyelmeztetni mindenkit, hogy vigyázzanak egymásra, bánjanak tisztelettel a betegekkel és mindenkor tartsák be a biztonsági rendszabályokat. Hasonló szolidaritásra a tagállamok között is látunk példákat. Franciaország 1 millió maszkot adományozott Olaszországnak. Németország pedig az életmentéshez 7 tonna orvosi felszerelést juttatott el Olaszországba, köztük lélegeztetőgépeket és anesztéziás maszkokat.

„Nem állhatunk meg, a betegeknek szükségük van ránk!“

Edina Edina fogászati ellátást biztosít a járványhelyzetben Németország, Korntal-Münchingen

Glaser doktornő fogászati klinikát működtet hat munkatársával, ami a jelenlegi járványhelyzetben roppant nehéz feladat. Sokszor híján vannak fertőtlenítőszereknek és egyéni védőeszközöknek. A klinika ráadásul egy különösen fertőzött városnegyedben található, így rendkívül kockázatos a betegek ellátása. Ennek ellenére Edina és munkatársai továbbra is fogadnak betegeket. Különösen azok nem várhatnak, akiknek nagy fájdalmaik vannak. A betegek ellátása a legfőbb dolgunk ebben a helyzetben. Ápolók, orvosok, fogorvosok, szociális és idősgondozók milliói álltak hadrendbe a Covid19 ellen, az EU pedig arról gondoskodik, hogy minden országban gyorsan elérhetőek legyenek az életmentő orvosi eszközök.

„Mi azért dolgozunk, hogy levegyük a terhet az orvosok válláról, akik most nélkülözhetetlen munkát végeznek“

Claudia segít a betegek fájdalmának enyhítésében, hogy az orvosok a járványra összpontosíthassanak Németország, Herrsching am Ammersee

Az egészségügyi szakemberekre óriási felelősség hárul a válság kezelésében. Az ő munkaterhüket enyhíti Claudia és más csontkovácsok, akik a Covid19-hez nem kapcsolódó egyéb betegségekben szenvedőket gondozzák. Claudiának és a többi csontkovácsnak köszönhetően ezek a betegek a válság alatt is megkaphatják a fájdalmukat enyhítő kezelést, a többi egészségügyi szakember pedig a pandémia ellen harcolhat. Ez hatalmas jelentőséggel bír a betegek számára, egyúttal pedig enyhíti az orvosok és ápolók munkaterhét.