„Itt vagyunk mindig, jóban-rosszban“

Alberto Önként jelentkezett, hogy traktorjával segítsen a közterületek fertőtlenítésében Spanyolország, Laguna de Negrillos, León

Alberto mindig is a közösségért dolgozott. Biogazdaként minőségi élelmiszerekkel látta el Laguna de Negrillos és más települések lakóit. Ez a Covid19-járvánnyal sem változott, talán egy dolgot kivéve: vasárnap sem állt le, és olyan keményen dolgozott, hogy arra már az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) is felfigyelt. „Lényegében tettük a dolgunkat, mint eddig, de más gazdákkal együtt arra jutottunk, hogy felajánljuk segítségünket a hatóságoknak a közterületek és más fertőzésveszélyes nyilvános helyek fertőtlenítéséhez – mondja Alberto. – Előálltunk ezzel az ötlettel, az önkormányzattól pedig megkaptuk a szükséges eligazítást.” Alberto önkénteseket toborzott maga mellé. Nem kellett őket sokat győzködni: „Ha együtt meg tudjuk menteni vagy védeni az időseket, akkor cselekedjünk” – mondta. Az önkéntesek bevetették traktorjaikat, ahol pedig ez nem volt lehetséges, ott a közösség iránti elhivatottságukban gyalogosan folytatták a munkát.

„Remélem, most már csak kifelé jövünk a válságból“

Viri A kijárási korlátozások alatt meglátta a lehetőséget étterme fejlesztésére Spanyolország, San Román de Candamo, Asztúria

Az étterem-tulajdonosok számára Európa-szerte egyfajta érzelmi hullámvasút volt ez a járvány. Viri, aki a spanyolországi korlátozó intézkedések miatt kénytelen volt bezárni „El Llar de Viri” nevű éttermét, ezt személyesen megtapasztalhatta. „Teljesen váratlanul ért minket, hogy az összes éttermet bezáratták, egyszerűen nem hittünk a fülünknek. Különböző érzelmi fázisokon mentünk keresztül. Az első érzés a bizonytalanság volt, melyet a rémület követett. Aztán jött az a szakasz, amikor az ember már nem tudott nyugton ülni, tennie kellett valamit” – magyarázza. Viri kihozta a legtöbbet ebből a lelkiállapotból. Ételcsomagokat kezdett készíteni vevői számára, és létrehozott egy kiskertet. „Így most 0 percnyire vagyunk a hozzávalóktól” – mondta lelkesen. A sikeres újranyitást követően Virinek hatalmas öröm volt újra viszontlátni törzsvendégeit, a sok kedves arcot. Továbbra is tart a jövőtől, de mostantól minden percét élvezni akarja a körükben töltött időnek.

„Az EU segített vállalkozásom megmentésében“

Isabel Az Uniónak hála életben tudta tartani vállalkozását Spanyolország, Cabo de Palos

Hogy megfékezze a koronavírus terjedését, a spanyol Murcia régió március 13-án lezárta határait. E kétségkívül elkerülhetetlen intézkedés hatására egyik napról a másikra teljes mértékben megszűnt a terület megélhetését adó idegenforgalom. Isabel Laguardiát, aki egy búvárbázis tulajdonosa, különösen súlyosan érintette a válság. Be kellett zárnia a bázist, és fel kellett adnia azt a tervét is, hogy a forgalmas húsvéti szünet idejére és a nyári szezonra további alkalmazottakat vegyen fel. Az EU hamar közbelépett, hogy megmentse az Isabeléhez hasonló kisvállalkozásokat. Rugalmasabbá tette az állami támogatásokra vonatkozó szabályokat, így a spanyol kormány gyorsabban a vállalkozások segítségére siethet, hogy ne kelljen elbocsátaniuk az alkalmazottakat a járvány miatt. Az új szabályok lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy gyors és hatékony intézkedésekkel támogassák a Covid19 következtében gazdasági nehézségekkel küzdő polgárokat és vállalkozásokat, különösen a kisvállalkozásokat. Mostantól a tagállamok a támogatási programjaik keretében akár 800 000 euró támogatást is megítélhetnek egy vállalatnak sürgős szükségletei kielégítésére.

„Még mindig kétséges a salátabárom sorsa, de nem adom fel“

Antoine Mindent megtesz, hogy újjáélessze étkezdéjét, de az előírt távolságtartásra is ügyel Spanyolország, Valencia

A Salad Planet egészen a koronavírus-járványig egy jól működő salátabár volt Valencia üzleti negyedében. Egészséges, friss és helyi termékekkel látta el egyre nagyobb számú vendégkörét. A salátabár tulajdonosa, Antoine számára nem is történhetett volna rosszabb dolog a járványnál. „Március 15. és május 10. között kénytelen voltam bezárni a salátabárt. Alkalmazottamnak és nekem nem volt más választásunk, beállítunk a sorba ideiglenes munkanélküli segélyért” – emlékszik vissza. Az újranyitás sem volt éppen sétagalopp. Először persze csak elvitelre készíthettek ételeket. Később a kerthelyiségben 50%-os kihasználtsággal, most pedig már a benti részben is 30%-os kapacitással működhetnek. „Mivel a Salad Planet Valencia üzleti központjában működik, a törzsvendégeim zömét elveszítettem, mert szeptemberig biztosan otthonról fognak dolgozni. Most is egyedül vagyok az üzletben, mert az alkalmazottamnak még mindig ideiglenesen szünetel a munkaviszonya” – mondja Antoine.

„Minden tudásunkkal és igyekezetünkkel saját közösségünket segítjük“

Bibiana, Balbina és Pilar Cipészként maszkok és köpenyek előállításába kezdtek Spanyolország, Elda és Petrer, Alicante

Spanyolország cipőgyártásról híres városaiban több száz cipőfelsőrész-készítő fogott össze egy közös cél érdekében. Saját otthonaikban és varrógépeikkel maszkokat és köpenyeket varrnak teljesen ingyen. Ami először csak kísérletnek indult, mára komoly gyártókapacitássá nőtte ki magát. Napi több száz maszkot állítanak elő a cipőfelsőrész-készítők, időt és fáradságot nem kímélve. Nemegyszer technikai nehézségeket is le kell küzdeniük. „Ez jóval aprólékosabb munka és több odafigyelést igényel, mivel a varrógépeink lábbelik varrására szolgálnak, így sokkal durvább anyagokat visznek. A maszkok finomabbak és könnyen elszakadhatnak” – mondja Pilar. Ám ez sem tudta eltántorítani az önkénteseket, amikor meghallották, hogy kimerülőfélben vannak Alicantéban a készletek. Továbbra is méterszámra kapják a sterilizált alapanyagokat, és minden nehézséggel igyekeznek megküzdeni, ami az útjukba kerül.

„Nem állunk meg addig, amíg meg nem állítjuk a fertőzést“

Ainhoa a járvány miatt szociális otthonban lát el orvosi teendőket Spanyolország, Valencia

Ainhoa 26 évesen éppen a szülészet-nőgyógyászati szakvizsgájára készült volna, amikor kitört a járvány. A szakosodás helyett inkább azt választotta, hogy csatlakozik a Covid19 ellen küzdőkhöz, és elmegy általános orvosnak egy szociális otthonba. Spanyolországban rengeteg haláleset történt szociális otthonokban, ahol a leginkább veszélyeztetett személyek élnek együtt. Még most is rengeteg a tennivaló. Ainhoa egyelőre abból merít erőt, hogy eddig egyetlen fertőzöttet sem találtak abban a szociális otthonban, ahol dolgozik. Igaz, ez csak egy ideiglenes munka számára, és nemsokára rezidens lesz egy kórházban, de úgy érzi, szakmailag és emberileg is értékes tapasztalatokkal gazdagodott, annyi mindent tanult közben az idősektől. „Nemsokára vége. Legyőzzük a vírust” – mondja.

„Megtanultam a varrógéppel bánni, mert muszáj volt segítenem!“

Elena Csaknem 4000 maszkot készített Spanyolország, Madrid

Amikor a világjárvány kitört Spanyolországban, Elena úgy érezte, segítenie kell a betegek életéért küzdő orvosoknak és ápolóknak. Elővette édesanyja régi varrógépét, és oktatóanyagok segítségével gyorsan elsajátította használatát. Elkezdett maszkokat készíteni otthon talált anyagokból. Az első 25 maszkot elvitte egy környékbeli szociális otthonba. Kis idő múlva felfedezte, hogy egy szomszédja csoportot hozott létre a közösségi médiában, melynek minden tagja vállalta, hogy öt nap alatt 200 maszkot varr. A rendőrség vitte ki hozzájuk a méterárut, és ők is gyűjtötték be, majd juttatták célba a kész maszkokat rendőrőrsükről. Elena is csatlakozott, és később még egy másik csoportba is beszállt, amely köpenyeket készít madridi szociális otthonok egészségügyi dolgozóinak. A varrás, a távmunka és három gyermeke nevelése mellett ma már a „Bizcocho Solidario” (kb. Segítsüti) csoportnak is tagja, amely házi készítésű süteményekkel látja el a Vöröskeresztet, illetve olyan menhelyeket és más szervezeteket, amelyek élelmiszert juttatnak el hátrányos helyzetű családokhoz.

„Az emberek szolidaritása láttán tudjuk igazán értékelni az Európai Gazdasági Közösség alapítóinak emberi, szellemi és politikai nemeslelkűségét“

Eusebio Koordinátorként több mint 25 000 emberhez juttat el ételadományokat Spanyolország, Tarragona

Eusebio Alonso Redondo felügyeli Tarragona élelmiszerbankját, amely naponta több mint 25 000 embernek biztosít élelmet a tartományban. Eusebio nyugalmazott közjegyző, aki idejét most ennek a szolidaritási akciónak szenteli. Az élelmiszerbankhoz naponta több tonna élelmiszer érkezik be agrár-élelmiszeripari vállalatoktól, szupermarketektől, bevásárlóközpontoktól és vidéki szövetkezetektől. Sokszor még a kispénzű családok is adományoznak 10-15 eurót az élelmiszerbanknak, hogy segítsenek a náluk is kiszolgáltatottabb helyzetben lévőknek. „Van-e ennél szebb példa a szolidaritásra?” – teszi fel a kérdést Eusebio. Az emberek Európa-szerte támogatják rászoruló embertársaikat, és Eusebio ennek láttán még többre értékeli az Európai Gazdasági Közösség alapítóinak óriási emberi, szellemi és politikai nemeslelkűségét, melynek köszönhetően 1957-ben megszülethetett a Római Szerződés. Saját szavaival: „A szeretet és a szolidaritás kéz a kézben jár. Ezt hagyjuk örökül magunk után.”

„A szándékos félretájékoztatás pontosan olyan fertőző, mint a koronavírus“

David Munkájával segít megérteni a világjárvány természetét és nagyságrendjét Spanyolország, Madrid

David újságíró, leginkább egészségügyi témákkal foglalkozik. A Covid19-járvány alatt legfőképpen a spanyol járványügyi hatóság sajtótájékoztatóiról tudósított. Az Europa Press tagjaként a félretájékoztatás és a tömeges megtévesztés ellenében csakis tényeken alapuló, ellenőrzött információkat ad közre. Honfitársaihoz hasonlóan ő is otthonról dolgozott és szigorúan betartotta a kijárási korlátozásokat, így nem volt módja helyszíni riportokra vagy tényfeltárásra. Ez a felelős hozzáállás és szakmai hivatástudat kell viszont ahhoz, hogy David meg ne fertőződjön és másokat se fertőzzön meg, az Europa Press olvasóit pedig hűen tájékoztassa a legújabb fejleményekről, és végső soron az információ erejével életeket mentsen. A világjárvánnyal együtt egy másik kór is vírusszerűen terjed: a félretájékoztatásé, ami az egészségre ártalmas tanácsoktól kezdve a legvadabb összeesküvés-elméletekig többféle formát ölthet. Ellenszere a sajtó kezében van. Nem más, mint a tudományos, tényeken alapuló, ellenőrzött információk és elemzések közlése. Több uniós szakértő és politikus is rendszeresen tart videokonferenciát arról, hogy hogyan lehetne érdemben kezelni a félretájékoztatás hatásait.

„Példa nélküli kihívással állunk szemben. Együttműködés és szolidaritás nélkül megáll a tudomány“

Tomás Covid19 elleni vakcinát fejleszt Spanyolország, Santiago de Compostela

A védőoltással új korszak nyílhat a Covid19 elleni küzdelemben. Tomás Pose, Natalia Barreiro, Rebeca Menaya és José Manuel Martínez Costas a Santiago de Compostela-i Egyetem CIQUS kutatóközpontjában azon fáradozik, hogy legyen ilyen vakcina. Különböző eredetű sejteket programoznak olyan mikrogömbök előállítására, amelyek el tudják nyelni a vírus fehérjéit. Mint minden védőoltásnál, itt is az a cél, hogy olyan immunválaszt váltson ki testünkben az oltóanyag, amely megállítja a vírust. Tomás véleménye szerint a fejlesztés egy évnél tovább is tarthat, mert három klinikai vizsgálatra is szükség lehet ahhoz, hogy a vakcinát emberi felhasználásra biztonságosnak lehessen tekinteni. A kizárólag az ő kísérleti laborukban alkalmazott innovatív módszer ugyanakkor rendkívül ígéretes. A spanyol Tudományügyi, Innovációs és Felsőoktatási Minisztérium alá tartozó Carlos III. kutatóintézet nemrégiben 150 ezer euróval támogatta a kutatócsoportot, hogy elkezdődhessen a projekt egy fontos új fázisa.

„Mindent a szeretet és a képzelet erejével csinálunk“

Yolanda és Aitana A karantén alatt az idősek és a krónikus betegek segítségére van Spanyolország, Madrid

Sok helyen az idősek vannak kitéve a legnagyobb veszélynek manapság. A Covid19 ugyan nem válogat az áldozatok között, az idősebbeknél jelentősen nagyobb annak a kockázata, hogy a korukból adódó fizikai állapotuk vagy krónikus betegségeik miatt elhatalmasodik rajtuk a betegség, ha véletlenül megfertőződnek. Yolanda és lánya, Aitana kötelességének érzi, hogy könnyítsen terheiken ezekben a nehéz időkben. Aitanának gondja van rá, hogy idős nagyszüleinek otthon mindig legyen mit enniük. Segít nekik bevásárlólistát készíteni, hogy azután édesanyja mindent be tudjon szerezni a boltból, és le tudja tenni az ajtajuk elé. Videotelefonon tartja velük a kapcsolatot, hogy a nagyszülők ne érezzék magukat annyira egyedül. Yolanda a házban másoknak is segít, akik már nehezebben tudják magukat ellátni. Kiviszi a szemetet és elmegy a gyógyszertárba kiváltani a receptjeiket, ezzel könnyít a mindennapjaikon.

„Viseljünk maszkot vagy ne viseljünk? Mi a védekezés legjobb módja? Erre a gyakori kérdésre legjobb tudásom szerint igyekeztem válaszolni. Remélem, legalább néhányakat sikerült meggyőznöm az otthonmaradás előnyeiről“

Mindaugas spanyol kórházban dolgozó litván orvos, aki tanácsokkal látja el honfitársait a Youtube-on Spanyolország, Lleida

Mindaugas Gudelis már a Covid19-járvány kitörése előtt Spanyolországban dolgozott, az FC Barcelona sportorvosaként. A járvány kitörését követő első napokban felajánlotta szolgálatait a lleidai kórháznak, emellett elkezdett hiteles információkat tartalmazó, litván nyelvű videókat posztolni a közösségi médiában, amelyek hamar népszerűek lettek hazájában.

„Akkor vagyunk szolidárisak másokkal, ha saját félelmeinket félretéve védelmezzük őket“

Ignacio maszkokkal látta el a Guardia Civil védőfelszerelés nélkül dolgozó néhány tagját Spanyolország, Madrid

Ignacio szingapúri barátaitól kapott egy csomag védőmaszkot. Munkába menet viszont feltűnt neki, hogy a spanyol csendőrség, a Guardia Civil néhány tagja minden védőfelszerelés nélkül volt kénytelen végezni munkáját, azaz rendre utasítani a kijárási korlátozásokat megszegőket. Ignacio felajánlotta saját készletét a csendőröknek, akiket mélyen megindított ez a jó cselekedet.

„Gondoskodni szeretnénk arról, hogy mindenki megkapja a számára szükséges támogatást“

Patricia lelki támaszt nyújt a járvánnyal kapcsolatos nehézségek leküzdéséhez Spanyolország, Madrid

A járvány alatt sokaknak támadnak pénzügyi nehézségei amiatt, hogy munkájuk nem végezhető otthonról, a karantén azonban – a társadalmi érintkezés és a szabadtéri tevékenységek hiánya miatt – komoly hatással lehet az emberek mentális egészségére is. Azért, hogy segítsenek másoknak megbirkózni az ilyen helyzetekkel, a területen dolgozó 10 szakember közös útmutatót készített a karantén lélektani hatásairól és leküzdésükről. Az így elkészült „psiCOVIDa-10” útmutató mindenki számára hasznos lehet: a szerzők kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy az útmutató az idősebbeknek, a gyermekes családoknak és/vagy fogyatékossággal élő gyermekek családjainak, a beteggondozóknak, a távmunkásoknak, az egészségügyi dolgozóknak és más szakmabelieknek egyaránt segítségére legyen.

„A vendéglátósok munkájuk természeténél fogva rengeteget adnak – most rajtunk a sor, hogy ezt viszonozzuk“

Sara segítséget nyújt spanyol és portugál vendéglátóknak Spanyolország, Madrid

A vendéglátósokat különösen súlyosan érintette a koronavírus-válság, hiszen az emberek többsége sokáig nem mozdulhatott ki otthonról. Sara cége eddig 1 millió eurót adományozott a koronavírus-helyzet által sújtott ágazati dolgozóknak, valamint online képzési programokat kínál a különböző szálloda- és vendéglátóipari munkakörökben dolgozók számára. Még nem tudjuk, mikor ér véget a válság. Az Európai Unió mindenesetre olyan, biztos alapokra épülő költségvetésen dolgozik, amelynek segítségével mindannyian megerősödve lábalhatunk ki belőle.

„Csodálatos látni, hogy kollégáim és a kórházi személyzet milyen elszántsággal, odaadással és pozitív hozzáállással végzi a munkáját“

Matilde Egy madridi csapat tagjaként elintézte, hogy több ággyal várják a betegeket Spanyolország, Madrid

Matilde a Complutense Egyetem tanára és a madridi Gregorio Marañón Egyetemi Kórház (HGUGM) aneszteziológusa. A járványra reagálva többedmagával megszervezte, hogy a kórházban, ahol dolgozik, több ágy álljon rendelkezésre a súlyos állapotban lévő betegek kezelésére. Ennek köszönhetően a kórház a járvány kezdetéhez képest, amikor még csak 40 súlyos esetet tudott ellátni, a legválságosabb időszakban már 115 súlyos állapotú beteget tudott egyidejűleg kezelni. Matilde és kollégái sok életet mentettek meg azzal, hogy lehetővé tették a legsúlyosabb állapotú betegek ellátását. A doktornő csodálattal adózik az előtt az elkötelezettség és odaadás előtt, amelyet ezekben az embert próbáló időkben valamennyi kollégája tanúsít. Annak érdekében, hogy az ilyen elkötelezett egészségügyi dolgozóknak folyamatosan rendelkezésére álljanak a munkájuk hatékony végzéséhez szükséges felszerelések, az Európai Bizottság megszigorította az egyéni védőeszközök EU-n kívülre történő exportját.

„A pandémia elleni küzdelemhez az adatok adják a muníciót“

Amparo Amparo kutatásával felgyorsítja az esetek felderítését és a helyzetjelentést Spanyolország, Madrid

Amparo az Instituto de Salud Carlos III kutatóintézetben azon fáradozik, hogy a Covid19-felügyeleti rendszerekből és az egyéb másodlagos adatforrásokból a lehető legtöbb információt nyerje ki, és ezzel segítsen megadni a helyi és nemzeti egészségügyi hatóságok számára a járványvédelmi intézkedések irányát. Több munkatársával együtt az EU „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramjából finanszírozott „I-MOVE-COVID-19” projektben is részt vesz. Az EU a „Horizont 2020” erre elkülönített, összesen 47,5 millió eurós keretéből 17 előválogatott kutatási projektet támogat, amelyek a koronavírus-betegséggel kapcsolatos ismeretek bővítését és a klinikai irányítás javítását tűzték ki célul. Az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló kezdeményezés (IMI) keretében további 45 millió euró összértékű finanszírozásra lehet majd pályázni olyan terápiás és diagnosztikai projektekkel, amelyek segítenek a jelenleg dúló és a jövőbeli koronavírus-járványok kezelésében.

„Miért is foglalkozom ezzel? Szándékom a tájékoztatás, mások lelkesítése, a világválság kontextusba helyezése“

Eduardo Eduardo fényképeivel a Covid19-világjárvány frontvonalából tudósít Spanyolország, Madrid

Az Europa Press sajtófotósaként Eduardo vállán nagy a felelősség: ő a világ szeme. Történelmi események csendes szemlélője, csak a valóságot közvetíti, nem mond véleményt, nem befolyásolja a fejleményeket. Miért olyan fontos a fotósok munkája mindenki számára? A fényképek a kor lenyomatai, nyelvezetüket mindenki érti. A sajtófotósok pillanatfelvételei segítenek eligazodni a minket körülvevő, zűrzavaros világban. Olyan dolgokra hívják fel a figyelmünket, amelyekről máshogy nem tudnánk. Messzi tájakra visznek, hogy hírt adjanak eseményekről és emberekről. A koronavírus-járvány kitörésével a dezinformációs csatornák is beindultak, ami akadályozza a pandémia megfékezését. Az Európai Unió kiemelt feladatának érzi, hogy tudatosítsa, milyen veszélyeket hordoz a dezinformáció nemcsak a polgárok egészsége, hanem a demokratikus alapértékek miatt is. A félrevezető tanácsok és a manipulatív történetek megállításának ugyanolyan természetesnek kellene lennie, mint a kézmosásnak vagy a közösségi kontaktusok korlátozásának.

„A tettekhez nem kell hősiesség, csak emberség“

Sara Sara védőmaszkokat készít egészségügyi dolgozók számára Spanyolország, Madrid

Még ha nem is hagyhatjuk el otthonunkat, nehogy továbbterjedjen a fertőzés, akkor is tudunk érdemben segíteni a frontvonalbeli embereknek. Sara elhatározta, hogy az egészségügyben dolgozók számára védőmaszkok varrásába kezd saját madridi otthonában. Az iskolák bezárásával az eredeti szakmája szerint tanár Sara úgy érezte, hogy ezzel tudja a legjobban kifejezésre juttatni szolidaritását és együttérzését saját közössége irányában. Európa-szerte tapasztaljuk, hogy tud akár csak egyetlen ember is többeknek és többeken segíteni. A koronavírus elleni küzdelem egyik legfontosabb értéke az összetartás. Hálával tartozunk mindazoknak, akik a maguk módján és eszközeivel előrébb viszik az európai szolidaritást.

„A zene kapoccsá vált az emberek között. Visszaadja a reményünket és az életerőnket“

Ana María Ana María minden délben koncertet ad az erkélyéről Spanyolország, Albacete

Egyetlen jó cselekedet láncreakciót indíthat el, amelyhez a végén egész tömegek csatlakoznak. Ez történt Ana María és férje esetében is. Mindketten hegedűművészek, akik egy délután úgy döntöttek, hogy rögtönzött házi koncerttel örvendeztetik meg szomszédjaikat az erkélyről. Másnap becsatlakozott hozzájuk egy brácsás, harmadnap pedig egy szaxofonos a szomszéd házakból. A lakóközösség tagjai azóta minden délben kiülnek az erkélyre abban a boldog tudatban, hogy zenei élményben lehet részük, és hogy nincsenek egyedül ezekben a rendkívüli időkben. Európa minden szegletében megmozdultak az emberek. Ki-ki saját tehetsége és tudása szerint teszi elviselhetőbbé a helyzetet: ők az #EuropaiakaCovid19Ellen. Lehet, hogy Ön is tud valamit, amivel derűsebbé teheti a környezetében élők hétköznapjait. Európában mindenkinek megvan a maga szerepe. Együtt átvészeljük ezt a válságot.

„Tudjuk, hogy az embereknek szükségük van ránk, és nem hagyjuk őket cserben“

Cecilia tejtermelő. Nap mint nap azért dolgozik, hogy alapvető élelmiszerként a tejtermékek a válság idején is folyamatosan elérhetők legyenek Spanyolország, Villaquejida, León

Ceciliának és férjének családi tejgazdasága van: jelenleg már csak ők ketten dolgoznak és tartják fenn a termelést. Büszkén folytatják a munkát a válság idején is, hogy a családok asztaláról ne hiányozzanak a tejhez hasonló alapvető termékek. Sok helyi családi gazdasághoz hasonlóan ők is az EU közös agrárpolitikájának támogatását élvezik. Most még büszkébbek a munkájukra: tudják, hogy mindenki számít rájuk, hiszen olyan alapvető termékeket állítanak elő, amelyeket általában magától értetődőnek tekintünk. És e nehéz időkben is fáradhatatlanul munkálkodnak, bármilyen akadály állja is az útjukat.