„Savo iniciatyvomis siekiame padėti labiausiai dėl šios naujos realybės padarinių kenčiančioms bendruomenėms.“

Anca Pandemijos metu padeda vietos įmonėms ir ligoninių darbuotojams. Rumunija, Bukareštas

Norėdama padėti dėl karantino uždarytoms įmonėms išgyventi, Anca sugalvojo gerą išeitį: ji savo „Facebook“ bendruomenę paskatino pirkti tų įmonių dovanų čekius ir jais pasinaudoti, įmonėms vėl atvėrus duris. „Ši kampanija socialinėje žiniasklaidoje pasklido per mažiau kaip 24 valandas“, – sako ji. „Mūsų partnere tapo užsakymų internetu platforma „CardCadou“ ir ši iniciatyva dabar visoje Rumunijoje apima daugiau kaip 140 mažų įmonių“. Tačiau Anca ieškojo daugiau naujų būdų padėti. Ji taip pat sukūrė platformą „Kava ligoninėms“, kurioje žmonės ligoninių darbuotojams gali pirkti kavos čekius. „Kampanijos „#cafeapentruspitale“ dėka į Bukarešto ir kitų penkių Rumunijos miestų ligonines tiekėme tonas kokybiškos kavos“, – pasakoja Anca. Gydytojų ir slaugių reakcija buvo tokia teigiama, kad kavos skrudinimo įmonė „The Barn Berlin“ nusprendė šią iniciatyvą įgyvendinti ir Berlyne.

„Siekiu padėti racionaliau sutvarkyti namus ir daiktus“

Diana Parodo, kaip mūsų gyvenimo sąlygos daro įtaką savijautai Rumunija, Bukareštas

Pandemijai privertus mus dirbti iš namų, itin svarbu susikurti tinkamą namų aplinką. Kad paskatintų gyventi darnoje, Diana sukūrė savo tvarkymosi būdą #MareaOrganizare ( #DidysisTvarkymasis). Diana dalijasi idėjomis ir praktiniais patarimais ir praktiškai padeda susitvarkyti namus taip, kad juose būtų gera, smagu ir lengva gyventi. Jos projekte per pačią pandemiją dalyvaujantys žmonės pasakoja, kad jis padėjo susitelkti į praktinius ir teigiamus dalykus, o savo gyvenamąją erdvę padaryti tinkama naujai realybei. Perteklinių daiktų atsisakymas gali atrodyti neracionalus tokiu metu, kai dauguma kaupia atsargas. Tačiau Diana sako, kad valymasis ir tvarkymasis gali veikti raminamai. Ji sako, kad, pavyzdžiui, užuot skubėjus pirkti daugiau maisto produktų, būtina sunaudoti jau turimas atsargas, išmesti nebegaliojančius produktus ir sutvarkyti daiktus taip, kad galėtumėte juos aiškiai matyti.

„Tiems, kuriems gresia didžiausias pavojus, padedame pristatydami prekes. Tai paprasta idėja, prie kurios įgyvendinimo prisideda daug įvairių solidarumą vienodai suprantančių žmonių. Kas galėtų labiau atitikti Europos dvasią?“

Marian Nuo viruso saugo pažeidžiamiausius asmenis Rumunija, Bukareštas

Jeigu esate pagyvenęs asmuo, turite sveikatos problemų ar negalią, galite jaustis nesaugiai eidami į parduotuvę ar vaistinę. Taigi organizacijos „Geeks for Democracy“ iniciatyvos „GROCERIES AT YOUR DOOR“ vykdytojai tai padarys už jus. Jos nariai pristato kartu su gydytoju ir mitybos specialistu sukurtus maisto davinius, kuriuose taip pat yra ir higienos bei švaros produktų, ir net vaistų. „Pagal taikomą tvarką gydytojai ir pacientai receptus gali siųsti e. paštu tiesiai vaistinėms“,– aiškina Marian. „GROCERIES AT YOUR DOOR“ veikia Bukarešte ir jo apylinkėse bei devyniuose kituose Rumunijos regionuose. Šios organizacijos skambučių centras priima užsakymus ir daugiau kaip 450 savanorių pasirūpina, kad į juos būtų tinkamai reaguojama ir kad būtų pristatytos visos reikiamos prekės. Jie taip pat bendradarbiauja su kitomis NVO, kurios jiems padeda pristatyti reikalingiausius maisto ir higienos produktus pažeidžiamoms bendruomenėms.

„Šiuo sunkiu laikotarpiu mūsų šaliai patiriant išbandymus reikalingas didelis solidarumas“

Adi Vykdo humanitarinį projektą „Solidar Social“ Rumunija, Bukareštas

„Solidar Social“ – tai Adi Hădeano sukurtas humanitarinis projektas, kurį vykdant dešimtys savanorių virtuvės šefų gamina šiltus patiekalus Bukarešto ligoninėse dirbantiems medikams ir atskirai gyvenantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Jie per dieną paruošia daugiau kaip 1 200 karšto maisto porcijų. Tai įmanoma tik savanorių ir privačių bendruomenių bei individualių asmenų aukų dėka. „Iniciatyvą „Solidar Social“ pradėjome iškilus poreikiui ir padedame darydami tai, ką mokame geriausiai – valgydindami žmones. Kad mums pavyktų, prie šios veiklos turi prisidėti visi. Pagaminti 1 200 karšto maisto porcijų nėra lengva, todėl mums reikia paramos įvairiose srityse – nuo maisto žaliavų iki logistikos ir apsauginių priemonių“, – aiškino virtuvės šefas Adi Hădean. Iki šiol „Solidar Social“ išdalijo daugiau kaip 26 000 karšto maisto porcijų.  Adi Hădeano fondo ilgalaikis tikslas – šį humanitarinį projektą išplėtoti visoje Rumunijoje ir taip kuo labiau padėti tiems, kuriems reikia pagalbos.

„Visada stengiuosi socialinę žiniasklaidą naudoti visuomenės gerovei“

Alin Praneša apie melagingas naujienas Rumunija, Bukareštas

Kai Alin ėmė pastebėti savo socialinės žiniasklaidos kanale plintančią dezinformaciją apie COVID-19, suvokė, kad savo NVO darbą turi sutelkti būtent į šią sritį. Internetas suteikia galios įvairiems žmogiškosios prigimties aspektams, taip pat ir ne patiems geriausiems: žmonės turi iki šiol nematytas galimybes gauti žinių ir kartu jie susiduria su vis gausesne dezinformacija. Todėl Alin sukūrė iniciatyvą „Just“ (rumunų kalba tai reiškia „atitinkantis tiesą“) – tai serija „Instagram“ istorijų, kurių tikslas – ištaisyti dezinformaciją apie COVID-19 ir gerinti kritinį mąstymą. Dukart per savaitę prie šio kanalo prisijungia tūkstančiai žiūrovų ir šimtai jų aktyviai bendrauja užduodami klausimus apie „Just“ istorijas. Žiūrovai gali spėlioti, ar jiems buvo pateikta tikra ar melaginga naujiena, ir dažnai nustemba sužinoję atsakymą. Visada ieškokite patikimų šaltinių ir stenkitės melagingų žinių neplatinti. Čia galite rasti trumpą paaiškinimą, kaip atpažinti mitus apie COVID-19: https://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/priorities/es-atsakas-i-koronavirusa/20200326STO75917/dezinformacija-kaip-atpazinti-ir-sustabdyti-mitus-apie-covid-19

„Šiuo sunkiu metu svarbu parodyti, kad kiti mums rūpi“

Ioana Padeda senyviems ir rizikos grupei priklausantiems artimiesiems Rumunija, Oradia

Šiais neramiais ir sunkiais laikais labai svarbu skatinti bendruomeniškumą ir Europos solidarumą. Ioana – puikus pavyzdys, kaip galima padėti gyvenantiems visai šalia. Tai gali būti praktinė pagalba, kaip antai pirkinių pristatymas ar paslaugų suteikimas. Tai taip pat gali būti socialinė pagalba, pavyzdžiui, bendravimas telefonu ar vaizdo skambučiais. Dėl socialinio bendravimo ribojimo kai kurie žmonės gali jaustis vienišesni nei paprastai, tačiau yra daug būdų šį jausmą sušvelninti. Parodydami kitiems, kaip suprantate saitažodį #EuropiečiaiPriešCOVID19, galite įkvėpti savo bendruomenę ir visai kaip Ioana padėti skatinti pozityvų mąstymą bei atsparumą.