„Mūsų vakcina padės apsisaugoti tiek nuo dabartinio, tiek nuo būsimų koronaviruso protrūkių“

Matti Išbando skiepus nuo COVID-19, kurie galėtų apsaugoti ir nuo kitų koronavirusų Švedija, Stokholmas

Dabar kalbama tik apie COVID-19, todėl lengva pamiršti, kad šis virusas tėra vienas didelės šeimos narys. Tikrasis klausimas apie ateitį pasibaigus ribojimo priemonių laikotarpiui yra šis: kaip užtikrinti, kad vakcina būtų veiksminga kilus kitiems koronaviruso protrūkiams? Profesorius Matti Sällberg į šį klausimą siekia atsakyti jau nuo balandžio pradžios, kai jo komanda gavo ES finansavimą pagal projektą OPENCORONA. „Mūsų kuriama vakcina yra unikali. Kitaip nei daugelis klinikinių bandymų, kuriuos atliekant didžiausias dėmesys sutelkiamas tik į paviršinį baltymą, mūsų vakcinoje taip pat yra kitų susijusių baltymų, kurie mažiau būdingi COVID-19. Siekiama, kad ji būtų veiksminga ir ateityje“, – aiškina jis. Jau suplanuotas pirmasis klinikinių bandymų etapas, kuris vyks Švedijos universitetinėje Karolinska ligoninėje. Europos Sąjunga Karolinska institutui pagal projektą OPENCORONA jau skyrė 3 mln. EUR.

„Organizacija „Language Buddy Online“ jau padėjo tarpusavyje susisiekti 2 100 šioje šalyje švedų kalbos besimokančių žmonių“

Natassia Sudaro imigrantams galimybes mokytis švedų kalbos per vaizdo pokalbius su savanoriais Švedija, Stokholmas

Nuo 2013 m. NVO „Kompis Sverige“ („Bičiulis švedas“) daugiau kaip 19 500 naujų gyventojų susiejo su Švedijos bendruomenėmis per socialinę veiklą, praktinius seminarus ir savo „Buddy“ programą. Iniciatyva „Language Buddy Online“ buvo pradėta suvokus, kad dėl COVID-19 švedų kalbos besimokantys migrantai prarado didelę dalį savo socialinio gyvenimo. Mažiau kaip per 48 valandas organizacija „Kompis Sverige“ šią problemą išsprendė sukūrusi naują internetinę programą. „Švedų kalbos besimokantys asmenys susiejami su laisvai švediškai kalbančiais žmonėmis, kad jie galėtų susipažinti ir bendrauti naudodami vaizdo skambučius. Šios iniciatyvos tikslas – intensyviau mokyti kalbos ir sumažinti socialinės atskirties jausmą“, – sako viena iš „Kompis Sverige“ steigėjų Nastassia. Naują kalbos praktikos bičiulį galima susirasti pateikus paraišką tam skirtoje interneto svetainėje, kurioje iki šiol yra užsiregistravę 3 000 žmonių.

„Supratau, kad man tai buvo galimybė grįžti į bendruomenę“

Edward Dirba laikiname barzdaskučių vagonėlyje prie didžiausios Stokholmo ligoninės. Švedija, Stokholmas

Kartais dėvėti apsauginę kaukę nepatogu. Ypač ilgas pamainas dirbantys medikai pajunta, kad jiems nespėjus nusiskusti, kaukės nepriglunda prie odos ir tai ją dirgina. Kai jam apie šią problemą papasakojo slaugytoju dirbantis klientas, Stokholme veikiančios barzdaskučių įmonės „Honest Al's Barbershop“ savininkas Al nusprendė problemą išspręsti. Jis savo vagonėlį pastatė prie ligoninės ir nemokamai kirpo bei skuto jos darbuotojus. „Tai nėra tiesiog barzdos skutimo paslauga: tai ramybės tarpsnis, kai šie žmonės gali atsipalaiduoti. Jie visą dieną praleidžia karo zonoje ir šis laikas sau padeda jiems atgauti jėgas,“ – paaiškino Al. Ši iniciatyva susilaukė tokios sėkmės, kad jis į pagalbą pasikvietė net savo konkurentą ir paprašė jo padėti dar vienai ligoninei. „Mus ši patirtis suartino ir planuojame kartu atidaryti naują vyrų kirpyklą! Tai tik parodo, kad užuojauta ir džiaugsmas gali neįtikėtinai pakeisti mūsų santykius.“

„Švedijoje netrūksta norinčiųjų padėti kitiems“

Mattis ir Oskar Sukūrė interneto svetainę, kurioje ieškantieji pagalbos ir ją teikiantieji gali vieni kitus surasti Švedija, Stokholmas

Sunkiais laikais nedidelė pagalba gali būti labai svarbi kasdiene veikla nebegalintiems užsiimti žmonėms. Ji svarbi ne tik rizikos grupėms priklausantiems asmenims, kurie turi izoliuotis, bet ir tiems, kuriems dėl sveikatos problemų taikomas karantinas. Mattis ir Oskar norėjo padėti susisiekti pagalbos ieškantiems ir ją teikiantiems asmenims. „Karantänsamverkan“ (Bendradarbiavimas karantine) – tai jų platforma, per kurią izoliuoti žmonės gali susisiekti su jiems padėti galinčiais asmenimis. Šį pelno nesiekiantį projektą pradėjo du broliai ir jų draugas Simon Ström. Į šią veiklą įsitraukti labai paprasta: svetainės pirmajame puslapyje yra tik du mygtukai – vienas su užrašu „Man reikia pagalbos“, kitas – „Norėčiau padėti“. Įrašę savo pašto kodą būsite susieti su netoli jūsų gyvenančiais žmonėmis. Iki šiol savanoriais čia įsiregistravo 1 000 žmonių.

„Kovoti su šiuo nematomu priešu galime tik pasitelkę mokslą, technologijas, verslumu grindžiamą mąstymą ir žmogišką drąsą.“

Mouna Pirmasis COVID-19 antikūnų tyrimas Švedijoje. Švedija, Stokholmas

Išgyvenusi skaudžią pabėgėlės patirtį, šiandien Mouna pripažįstama kaip viena iškiliausių Švedijos medicinos technologijų pramonės specialisčių. Ji yra gydytoja, neurologijos mokslininkė, verslininkė ir žinoma TV asmenybė. Mouna yra pradininkė prevencinės ir individualizuotosios medicinos srityje. Kovojant su COVID-19 ji buvo viena iš privačios iniciatyvos sukurti pirmąjį COVID-19 antikūnų testą Švedijoje iniciatorių. Šiuos bandymus moksliniu požiūriu patvirtino universitetinė ligoninė „Akademiska“ ir Upsalos universitetas Švedijoje. DELETION OF LAST SENTENCE

„Rytojaus didieji protai įstrigo namuose, todėl subūrėme šiandienos didžiuosius protus, kad padėtume.“

Sophie ir Måns Teikia nemokamą paramą su mokslu susijusiais klausimais vidurinės mokyklos moksleiviams. Švedija, Stokholmas

Laikotarpiu, kai mokyklos uždarytos, tėvams nelengva padėti savo vaikams atlikti matematikos ar fizikos užduotis. Tačiau studentai, mokytojai ir kiti visuomenės entuziastai turi daug šios srities žinių. Todėl Sophie ir Månsui kilo mintis sukurti „DoTheMath“ – savanoriškos veiklos tinklą, prie kurio galėtų prisijungti visi geraširdiškai nusiteikę ir norintys padėti žmonės. Jie jau subūrė daugiau nei 1 700 savanorių, suteikusių pagalbą tūkstančiams mokinių. Jei norite pradėti panašią iniciatyvą savo šalyje, kreipkitės adresu press@dothemath.se ir gausite pagalbą.

„Sužinoję, kad sveikatos priežiūros sektoriui trūksta rankų dezinfekantų, nusprendėme plėsti veiklą, pritaikyti savo produkciją ir padėti.“

Anna Dovanojo etanolį, kad padėtų sumažinti rankų dezinfekantų trūkumą. Švedija, Ohiusas

Bendrovė „Absolut“, ko gero, labiausiai žinoma dėl švediškos degtinės. Reaguodama į koronaviruso pandemiją, ši bendrovė dabar skiria išteklių ir rankų dezinfekantų gamybai. Bendrovė „Absolut“ tiekė etanolį daugelyje Rytų Europos šalių veikiančiai valymo įmonei „KiiltoClean Ab“, siekdama padėti užtikrinti, kad Švedijos medicinos darbuotojai gautų jiems reikalingus rankų dezinfekantus. Visoje Europoje matome, kaip bendrovės keičia veiklos metodus siekdamos padėti kovoti su koronavirusu.