"Es vēlējos parādīt to labāko, kas dzima šajā smagajā laikā“

Danijela Režisore filmai par trim sievietēm, kas krīzes laikā pieteicās strādāt kā brīvprātīgās Horvātija, Zagreba

Marts Zagrebas iedzīvotājiem atnesa smagus pārdzīvojumus. Pilsētu negaidīti satricināja ne vien mums visiem labi zināmā Covid-19 pandēmija un tās sekas, bet pilsēta arī kļuva par zemestrīces epicentru, piedzīvojot lielus postījumus. Tika pilnībā iznīcinātas ēkas, pārstāja kursēt sabiedriskais transports, un cilvēki palika bez jumta virs galvas. Redzot šo situācija, Danijela nolēma, ka pienācis laiks parādīt kaut ko pozitīvu. “Šajā valstī ir sievietes, kas nesavtīgi dalās ar zināšanām un velta laiku, veicot brīvprātīgo darbu sociālās iniciatīvās. Tieši par viņām ir mana filma “Sievietes to spēj!”. Filma ir par trim sievietēm, kas koronavīrusa pandēmijas laikā palīdz sabiedrībai. Filma seko viņu ikdienai no 24. aprīļa līdz 10. maijam. Tajā atainots, kā šajā ārkārtīgi smagajā laikā cilvēki rīkojās un sniedza palīdzību tiem, kam tā bija nepieciešama,” viņa skaidro. 22 minūšu garo filmu var noskatīties “Youtube”.

"Es ceru, ka nu esam ceļā uz atlabšanu“

Viri Izmantoja iespēju Covid-19 dēļ ieviesto pārvietošanās ierobežojumu laikā veikt uzlabojumus savā restorānā Spānija, Sanromāna, Kandamo, Astūrija

Visā Eiropā restorānu īpašniekiem Covid-19 bija smags pārdzīvojums. To piedzīvoja arī Viri, kas, Spānijā stājoties spēkā pārvietošanās ierobežojumiem, bija spiesta slēgt savu restorānu “El Llar de Viri”. “Lēmums slēgt visus restorānus mūs pārsteidza pilnīgi nesagatavotus, mēs tam vienkārši nespējām noticēt. Mēs izgājām cauri dažādiem posmiem. Sākumā izjutām neskaidrību, tam sekoja apjukums. Tad pienāca brīdis, kad es vairs nespēju nosēdēt mierīgi un tā vien gribējās kaut ko darīt,” viņa paskaidro. Viri nolēma šīs jaunās sajūtas likt lietā. Viņa sāka gatavot pārtikas pakas klientiem un iekopa sakņu dārzu. “Tagad mums pēc ēdienu sastāvdaļām nav jāiet tālu,” viņa ar sajūsmu stāsta. Pēc veiksmīgas restorāna atvēršanas Viri vēl nekad nebija jutusies tik priecīga, redzot savu uzticīgāko klientu draudzīgās sejas. Viņa joprojām nav droša par nākotni, taču viņa no visas sirds izbauda ik brīdi, ko var pavadīt kopā ar saviem klientiem.

"Mēs visi vēlamies palīdzēt, cik vien spējam“

Marks, Patriks un Naders Radīja produktus, kas būtiski palīdzēja apturēt vīrusa izplatīšanos Malta, Īrija un Itālija

Šajos nemierīgajos laikos Eiropai bija vajadzīgi visi ar spožiem prātiem apveltītie cilvēki. Un apbrīnojami īsā laikā viņi patiešām nāca klajā ar lieliskām idejām. Piemēram, Maltas Universitāte izstrādāja prototipu respiratoru dezinfekcijas mehānismam. “Uzbūvēt šos mehānismus ir salīdzinoši vienkārši un lēti, un īsā laikā iespējams saražot lielu to skaitu,” skaidro Marks. Smagi cietušajā Itālijā slimnīcām ļoti palīdzēja Naders un viņa 3D drukāšanas jaunuzņēmums. Uzņēmuma komanda pārveidoja snorkelēšanas maskas par PAP maskām un kopā ar sejas vairogiem piegādāja tās slimnīcām visā valstī. Arī Īrijā bija cilvēki, kas nāca palīgā, kā, piemēram, Patriks, kurš nodarbojas ar viskija un džina ražošanu. “Kad uzzinājām, ka Īrijas ziemeļrietumos trūkst dezinfekcijas līdzekļu, mēs mainījām ražošanas virzienu. Sākām piegādāt dezinfekcijas līdzekļus aptiekām, mediķiem, veikaliem un labdarības organizācijām,” viņš atceras. Pateicoties šādiem pūliņiem, ES galveno uzmanību var veltīt vakcīnu ražošanai un sagatavoties turpmākiem uzliesmojumiem. Šiem mērķiem ES kopumā atvēlējusi 314 miljonus €.

"Es to daru savas mātes un visu to māšu dēļ, kuras šajā laikā ir dzīvojušas bailēs un izolētībā“

Melānija, Daniels, Anni un Marioss Krīzes laikā darīja vairāk, nekā prasīja pienākums, lai atbalstītu gan ārstus, gan pacientus Malta, Somija, Kipra

Covid-19 visā Eiropā parādīja, ka ārsti šajos grūtajos laikos ir gatavi darīt visu iespējamo, lai palīdzētu. Pirmais, ko viņi varēja piedāvāt, bija viņu zināšanas. Melānija ir kardioloģe no Maltas. Viņa sagatavoja vairākus videomateriālus, kuros skaidroja ziņās bieži dzirdamus, bet reti izskaidrotus jēdzienus. Vienā no saviem video viņa ikvienam saprotamā veidā izskaidro, piemēram, jēdzienu “līknes izlīdzināšana”. Anni no Somijas izmantoja “Instagram” kontu, lai atbildētu uz cilvēku jautājumiem, tādējādi īsā laikā iegūstot 25 000 sekotāju. Savukārt Daniels (Gozo, Malta) un Marioss (Kipra) aktīvi palīdzēja kolēģiem, kas strādā medicīnas aprūpes nozarē. Daniels ir medmāsa. Savā “Facebook” kontā viņš regulāri pateicās visiem, kas ziedo pārtiku un sniedz atbalstu medicīnas personālam, tostarp viņam. Marioss ar “Facebook” starpniecību paziņoja, ka pārtrauc pensiju un atsāk darbu medicīnas jomā, jo ļoti vēlas nākt palīgā kolēģiem. Līdzīgi rīkojušies vēl daudzi citi cilvēki, piemēram, sākoties pandēmijai, to pašu izdarīja daudzi Eiropas Parlamenta deputāti.

"Ir pienācis laiks apliecināt cilvēku savstarpējo solidaritāti“

Jasmīna Apgādā ar bezmaksas maltītēm cilvēkus, kam tās visvairāk vajadzīgas Nīderlande, Roterdama

2020. gada janvārī Jasmīna ar draugiem sāka projektu “Freshtable”. Tā koncepcijas pamatā ir veselīgu, bioloģisku un ilgtspējīgu maltīšu gatavošana, kuras klienti var saņemt līdznešanai konkrētā laikā un vietā. Projekta iniciatori tobrīd nemaz nenojauta, ka, sākoties Covid-19 pandēmijai, pieaugs vajadzība pēc līdzīgām iniciatīvām. Pandēmijas laikā “Freshtable” deva darbu bēgļiem un pat sāka piegādāt bezmaksas maltītes vecākiem cilvēkiem, kurus krīze bija skārusi vissmagāk. “Mēs visādos veidos centāmies atbalstīt neaizsargātos cilvēkus,” skaidro Jasmīna. “Maijā mēs sākām kampaņu “Share A Meal” — dāvājām bezmaksas maltītes grūtībās nonākušiem cilvēkiem. Galvenokārt centāmies palīdzēt sieviešu patversmēm un mazāk aizsargātām daudzbērnu ģimenēm Roterdamā. Mēs vēlamies turpināt palīdzēt pēc iespējas visiem. Klienti pie mums var iegādāties maltīti arī kādam citam grūtībās nonākušam cilvēkam.” “Freshtable” saņēma ES finansējumu no Eiropas Solidaritātes korpusa. Šī iniciatīva piedāvā jauniešiem iespējas strādāt brīvprātīgo darbu vai solidaritātes projektos.

"Mūsu uz mākslīgo intelektu balstītais sarunbots veicis Covid-19 simptomu skrīningu miljoniem cilvēku“

Jama Uzņēmums “Symptoma” miljoniem cilvēku visā pasaulē piedāvā Covid-19 simptomu skrīningu ar mākslīgā intelekta palīdzību Austrija, Aterzē

Austrijas jaunuzņēmums “Symptoma” veltījis 14 gadus pētījumiem, lai radītu virtuālo veselības asistentu. Šobrīd, Covid-19 laikā, šī sertificētā medicīnas ierīce ir pierādījusi savu lietderību. Dodies uz symptoma.com, ievadi savus simptomus, atbildi uz dažiem jautājumiem, un tu saņemsi rezultātus. Jo augstāks rādītājs, jo lielāka iespējamība, ka esi inficēts. “Symptoma.com, iespējams, ir pirmais un vienīgais uz mākslīgo intelektu balstītais sarunbots, kas veic cilvēku skrīningu, lai pārbaudītu, vai viņi nav slimi ar Covid-19,” saka Jama. “Sarunbots darbojas vairāk nekā 36 valodās, un tas nosaka Covid-19 saslimšanas risku ar 96,32 % precizitāti.” Tests ir pieejams bez maksas un ir pilnībā anonīms. To droši var izmantot ārsti, lai noteiktu, kuros gadījumos būtu jārīkojas vissteidzamāk. Savukārt veselības aizsardzības iestādēm un pētniekiem sarunbots palīdz gūt vērtīgu ieskatu par šo slimību un attiecīgi reaģēt. Symptoma.com ir saņēmis Eiropas Komisijas finansējumu no MVU instrumenta, kas ir daļa no programmas “Apvārsnis 2020”. Pašlaik pētījumu izvērtē citi nozares speciālisti, bet vairāk informācijas par to var atrast symptoma.com/covid-19.

"Mans uzņēmums saņēma palīdzību, pateicoties Eiropas Savienībai“

Isabela Pateicoties ES palīdzībai, saglabāja uzņēmuma darbību Spānija, Palosa rags

13. martā Mursijas reģions Spānijā slēdza robežas, tā mēģinot apturēt koronavīrusa infekcijas izplatīšanos. Šis solis, kaut arī tas bija ļoti nepieciešams, pilnībā apturēja reģionam tik nozīmīgās tūrisma nozares darbību. Isabelai Lagvardijai pieder niršanas centrs, tādēļ viņai tas bija īpaši smags trieciens. Centru nācās slēgt. Tas pārvilka svītru visiem plāniem nodarbināt personālu Lieldienu brīvdienās un vasaras sezonā, kad parasti darba ir ļoti daudz. Lai palīdzētu aizsargāt šādus mazos uzņēmumus, ES strauji pieņēma jaunus tiesību aktus, kas ļauj valsts atbalstu piešķirt ar elastīgākiem noteikumiem. Tagad Spānijas valdība var ātrāk piedāvāt uzņēmumiem finansiālu atbalstu, lai tiem koronavīrusa uzliesmojuma laikā nebūtu jāatlaiž darbinieki. Šādi noteikumi ļauj dalībvalstīm ātri un efektīvi atbalstīt iedzīvotājus un uzņēmumus, jo īpaši mazos uzņēmumus, kuri Covid-19 dēļ nonākuši ekonomiskās grūtībās. Visas dalībvalstis varēs izveidot atbalsta shēmas, lai piešķirtu uzņēmumam līdz 800 000 € neatliekamo vajadzību apmierināšanai.

"Mēs palīdzam uzņēmējiem, kuru darbību ļoti smagi ietekmējusi koronavīrusa veselības krīze“

Klodina Kopā ar kolēģiem no Luksemburgas Tirdzniecības palātas izveidoja platformu #JobSwitch Luksemburga, Luksemburga

Koronavīrusa pandēmijas dēļ dažus uzņēmumus nācās slēgt, bet citi uzņēmumi tajā pašā laikā bija pārslogoti. Lai šo situāciju līdzsvarotu, Klodina ar kolēģiem no Luksemburgas Tirdzniecības palātas izveidoja platformu #JobSwitch. “Mēs ieviesām uzņēmumiem domātu palīdzības tālruņa līniju. Mēs atbildējām uz cilvēku satrauktajiem jautājumiem, sniedzām informāciju un izveidojām rīku, kas ļāva darbiniekiem no vienas darbavietas, kas bija slēgta, sākt darbu citā uzņēmumā, kurā trūka darbinieku,” skaidro Klodina. Platforma ļoti veiksmīgi darbojās līdz aprīļa beigām. Pieteicās aptuveni 1400 kandidātu, un vairāk nekā 500 cilvēku atrada jaunu darbu. Vēl bez #JobSwitch platformas Tirdzniecības palāta izveidoja arī atbalsta programmu uzņēmējiem, kā arī bankas garantiju finansiālās grūtībās nonākušiem uzņēmumiem.

"Uzdziedam! Vēl jo vairāk tagad!“

Matiass Organizē tiešsaistes kora sesijas visiem, kas vēlas dziedāt Vācija, Rēgensburga

Nekas nepalīdz aizmirst nelaimi labāk kā mūzika. Kāpēc gan neizmantot laiku, ko paliekam mājās, un nepadziedāt? Jau vairākus mēnešus šādu iespēju Rēgensburgas pilsētas un citu reģionu iedzīvotājiem piedāvā “Cantemus­TV”. “Būdams Rēgensburgas kora “Cantemus” vadītājs, es vēlējos sniegt visu vecumu cilvēkiem iespēju izpausties ar mūzikas palīdzību,” skaidro Matiass. “Tāpēc mēs izveidojām tiešsaistes platformu “Cantemus­TV”. Tajā mēs aicinām bērnus, jauniešus un ģimenes kopīgi dziedāt. Mūsuprāt, dziedāšana palīdz cīnīties pret garlaicību un noņem raizes, kā arī uzlabo garastāvokli un vairo ticību.” “Cantemus­TV” aicina skatītājus aktīvi piedalīties kora biedru rīkotajās dziedāšanas sesijās, kā arī nākt klajā ar savu māksliniecisko devumu. Matiass uzskata, ka šis ir pilnīgi jauns veids, kas ļauj ikvienam justies piederīgam un sajust solidaritāti.

"Mēs turpinām garantēt cilvēkiem ar invaliditāti drošību un dzīves kvalitāti“

Joannis Nodrošina cilvēkiem ar invaliditāti Grieķijā aizsardzību Grieķija, Atēnas

Valsts cilvēku ar invaliditāti konfederācija jau kopš 1989. gada pārstāv cilvēkus ar invaliditāti un hroniskām slimībām. Tā pastāvīgi informē dalīborganizācijas par valdības pasākumiem attiecībā uz cilvēkiem ar invaliditāti, un pat koronavīrusa pandēmija viņu darbu nav apstādinājusi. “Mēs turpinājām pilnvērtīgi darboties arī, sākoties Veselības ministrijas kampaņai “Mēs paliekam mājās”. Mūsu darbinieki sāka strādāt no mājām un katru dienu atbildēja uz cilvēku jautājumiem pa tālruni,” saka Joannis. Joannis ar kolēģiem iesniedza premjerministram, attiecīgajiem ministriem, parlamenta deputātiem un pat reģionālajām un vietējām iestādēm konkrētus priekšlikumus, kuros ņemtas vērā jaunās problēmas, ar ko saskaras cilvēki ar invaliditāti.” Viņu mērķi joprojām ir tie paši: aizsargāt cilvēku ar invaliditāti un hroniskām slimībām un viņu ģimeņu tiesības, garantējot viņiem drošību un dzīves kvalitāti.

"Mūsu darbinieki un brīvprātīgie dara visu iespējamo, lai palīdzētu gan saviem locekļiem, gan visiem grūtībās nonākušajiem cilvēkiem“

Kinga Sniedz ungāru ģimenēm palīdzību un norādījumus krīzes ekonomisko seku pārvarēšanai Ungārija, Budapešta

Ungārijas Lielo ģimeņu valsts apvienība (kas 2018. gadā ieguva Eiropas Parlamenta Eiropas Pilsoņu balvu) ir daudz darījusi, lai palīdzētu ģimenēm pārvarēt pandēmijas ekonomiskās sekas. “Mēs sniedzam ģimenēm jaunāko informāciju par juridiskiem jautājumiem un atlaidēm. Mēs sniedzam ieteikumus arī garīgās veselības jomā, kā arī finanšu grūtību un mājskološanas problēmu gadījumā.” Apvienība saņēmusi ziedojumus no dažādiem uzņēmumiem visā valstī. Aprīlī tā sarīkoja fotokonkursu, aicinot ģimenes savās fotogrāfijās atainot mirkļus, ko tās pavadījušas kopā laikā, kad bija spēkā pārvietošanās ierobežojumi.

"Ir nepieciešama solidaritāte un koordinācija starp pilsoniskās sabiedrības organizācijām“

Baiba Ierosināja ārkārtas pasākumus Latvijas valdībai, lai palīdzētu segt pamatizdevumus grūtībās nonākušajiem cilvēkiem Latvija, Rīga

Kā turpināt dzīvot pēc Covid-19, ja esi pazaudējis darbu vai samazinājusies tava alga? Lai palīdzētu iedzīvotājiem tikt galā ar šādām grūtībām, Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija ierosināja Latvijas valdībai veikt konkrētus ārkārtas pasākumus. “Mēs centāmies panākt to, lai iedzīvotāji, kam trūkst līdzekļu pamatvajadzību apmierināšanai, saņemtu krīzes pabalstu. Tiks atlīdzināta puse no viņu izdevumiem,” saka Baiba. “Mēs arī piedalījāmies lēmuma pieņemšanā par parādu atvieglošanu patērētājiem, kā arī nodokļu maksājumu atlikšanu. Neaizsargātie patērētāji tagad var pieteikties uz mājokļa apkures pabalstu.” Baiba ir arī Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) locekle. Viņa uzsver, ka pēc koronavīrusa pandēmijas būs nepieciešama spēcīga un stabila EESK, kuras locekļi ir zinoši un gatavi pārstāvēt pilsoniskās sabiedrības organizāciju intereses.