"Ir brīnišķīgi piedalīties labo darbu maratonā, kas patlaban norisinās visā Lietuvā, un tādējādi dot ieguldījumu cīņā pret Covid­19“

Tads Strādā bibliotēkā, kurā norit intensīvs darbs inovatīvu risinājumu meklēšanā pret Covid­19 Lietuva, Kauņa

Lietuvā Kauņas pilsētas Vinca Kudirkas publiskā bibliotēka ir ātri pārorientējusi savu darbu cīņai pret Covid­19, ražojot vienkāršus, bet efektīvus brīvroku durvju rokturus. Bibliotēkas darbinieku komanda izmantoja visus pieejamos 3D printerus, lai izgatavotu durvīm piestiprināmas ierīces, ar kuru palīdzību cilvēki var atvērt durvis, nesatverot rokturi. Bibliotekāru un IT inženieru komanda ir arī izdrukājusi simtiem sejas aizsargu medicīnas darbiniekiem.

"Lai neizšķērdētu pārtikas produktus, mēs nolēmām dāvāt maltītes vietējām slimnīcām. Drīz tā kļuva par īstu solidaritātes kustību“

Odeta Ar cilvēku ziedojumu palīdzību dāvā bezmaksas maltītes medicīnas darbiniekiem un pārtikas bankām Lietuva, Viļņa

Odetas restorānu ķēdei Jurgis ir drakonas bija palicis daudz neizmantotu pārtikas produktu. Lai nepieļautu to izšķērdēšanu, viņa nolēma sākt gatavot un piedāvāt maltītes ārstiem Viļņas un Kauņas slimnīcās. Pēc tam, kad viņa ar šo iniciatīvu bija dalījusies sociālajos medijos, savu palīdzību sāka piedāvāt iedzīvotāji un uzņēmumi no visas valsts. Pateicoties viņu ziedojumiem, Odeta kopā ar kolēģiem piedāvā bezmaksas maltītes medicīnas darbiniekiem, kā arī ziedo pārtiku vietējām pārtikas bankām un trūcīgajiem.

"Cilvēkiem joprojām nepieciešama medicīniskā palīdzība tādu problēmu risināšanai, kas nav saistītas ar Covid-19“

Mindaugs Izveidoja bezmaksas tiešsaistes platformu medicīniskām konsultācijām laikā, kad ir spēkā pārvietošanās ierobežojumi Lietuva, Viļņa

Tā kā pandēmijas laikā samazinājās regulāro medicīnisko pakalpojumu pieejamība, daži iedzīvotāji nevarēja apmeklēt savus ģimenes ārstus, zobārstus, fizioterapeitus un psihologus. Mindaugs ir ārsts, kas izveidojis Facebook lapu, kurā cilvēki pie viņa var vērsties ar steidzamiem medicīniska rakstura jautājumiem un nekavējoties saņemt atbildi (10 minūšu līdz 24 stundu laikā atkarībā no jautājuma steidzamības). Šādā veidā tiek ne vien sniegta medicīniskā pamataprūpe pacientiem, bet arī atvieglota darba slodze medicīnas darbiniekiem, kuri ir aizņemti, ārstējot koronavīrusa pacientus. Šādi tiek arī ietaupīti valsts līdzekļi smagāku un steidzamāku medicīnisku problēmu risināšanai.

"Kopā mēs varam paveikt daudz nozīmīgu lietu“

Gabija un Ieva Izveidoja kolektīvās finansēšanas kampaņu, lai apgādātu slimnīcas ar aizsargaprīkojumu Lietuva, Viļņa

Kopā ar kolēģiem no tiešsaistes mediju platformas un NVO Laisves TV (“TV brīvība”) Gabija un Ieva sāka kolektīvās finansēšanas kampaņu, lai apgādātu slimnīcas ar aizsargaprīkojumu. Viņas īpaši piedomāja par slimnīcām, kas atrodas nomaļākos apvidos, jo tajās salīdzinājumā ar pilsētu slimnīcām aprīkojuma trūkums ir kritisks. Divu nedēļu laikā viņām izdevās savākt vairāk par 2 miljardiem €. Viņas ir sadarbojušās arī ar vietējo modes nozari, palīdzot apģērbu ražotājiem pārorientēt darbību uz aizsargtērpu ražošanu.

"Nekad nelaidiet garām iespēju izmantot krīzi savā labā — izmantojiet to, lai apvienotu cilvēkus“

Roberts Ražo aizsargaprīkojumu medicīnas speciālistiem Lietuva, Viļņa

Iesaistot kopīgajā darbā brīvprātīgos, Roberts sāka lielā apjomā ražot simtiem tūkstošu individuālo aizsardzības līdzekļu medicīnas speciālistiem Lietuvā. Sešu nedēļu laikā viņi ir izgatavojuši vairāk nekā 100 000 ķirurģisko aizsargmasku, vairāk nekā 240 000 vienreizlietojamu antibakteriālo aizsargmasku un augstas efektivitātes cieto daļiņu gaisa filtra (HEPA 10) masku un vairāk nekā 20 000 vienreizlietojamu aizsargtērpu. Pateicoties Robertam un viņa brīvprātīgo komandai, ir daļēji novērsts aizsargaprīkojuma trūkums. Šāda veida iniciatīvas palīdz medicīnas speciālistiem strādāt drošos apstākļos, sargājot viņus pašus no inficēšanās un saslimšanas.

"Tas bija pats ātrākais un vienojošākais projekts, kādu mums jebkad bija izdevies īstenot“

Eimants un Toms Palīdz Lietuvas slimnīcām iegādāties medicīnisko aprīkojumu Lietuva, Viļņa

Kopā ar citiem Lietuvas tehnoloģiju nozares pārstāvjiem Eimants un Toms un viņu kolēģi no uzņēmuma Tesonet savāca 440 000 €, kurus izlietoja medicīniskā aprīkojuma iegādei Lietuvas slimnīcām. Viss projekts pilnībā īstenots tikai 72 stundu laikā, un, pateicoties tam, Lietuvas lielākās slimnīcas tika apgādātas ar trūkstošajiem plaušu ventilatoriem un citu aprīkojumu un pansionāti — ar aizsargtērpiem un kokvilnas aizsargmaskām. Šādu iniciatīvu pamatā ir tā pati ideja, kāda ir ES programmai rescEU, kurā tiek vākts medicīniskais aprīkojums, lai to varētu ātri nogādāt dalībvalstīm, kurām tas akūti nepieciešams.