"Mūsu iniciatīvu mērķis ir palīdzēt kopienām, kuras jaunā situācija ietekmējusi vissmagāk“

Anka Palīdz vietējiem uzņēmumiem un slimnīcu darbiniekiem pandēmijas laikā Rumānija, Bukareste

Ankai radās ideja, kā palīdzēt vietējiem uzņēmumiem izdzīvot krīzes ierobežojumu laikā Viņa aicināja savus “Facebook” sekotājus iegādāties vietējo uzņēmumu dāvanu kartes ar domu, ka kartes varēs izmantot, tiklīdz uzņēmumi atkal vērs savas durvis. “Nepilnas diennakts laikā kampaņa jau bija izplatījusies sociālajos medijos,” viņa stāsta. “Ar mums nolēma sadarboties tiešsaistes rezervācijas platforma “CardCadou”, un iniciatīvā tagad piedalās vairāk nekā 140 mazo uzņēmumu visā Rumānijā.” Taču Anka turpināja meklēt jaunus veidus, kā palīdzēt. Viņa radīja jaunu platformu ar nosaukumu “Kafija slimnīcām”. Cilvēki tajā var iegādāties kafijas kuponus slimnīcu darbiniekiem. “Pateicoties iniciatīvai #cafeapentruspitale, esam piegādājuši tonnām kvalitatīvas kafijas slimnīcām Bukarestē un vēl piecās Rumānijas pilsētās,” stāsta Anka. Ārstu un medmāsu reakcija bija tik pozitīva, ka kafijas grauzdētava “Barn Berlin” nolēma iniciatīvu ieviest arī Vācijā.

"Mans mērķis ir palīdzēt jēgpilni sakārtot mājokļus un mantas“

Diāna Palīdz saskatīt, kā cilvēku dzīves vide ietekmē viņu labsajūtu Rumānija, Bukareste

Tā kā pandēmijas apstākļos mums nākas strādāt no mājām, ir kļuvis īpaši svarīgi savā mājoklī radīt patīkamu vidi. Diāna ir izveidojusi savu kārtības ieviešanas metodi “#MareaOrganizare (#TheGreatOrganizingProject)”, tā cenšoties popularizēt ilgtspējīgāku dzīvesveidu. Viņa iesaka veicamos darbus un piedāvā idejas un praktiskus padomus, kā atvieglot mājas kārtošanu un kā to pārvērst par izklaidējošu pasākumu. Cilvēki, kuri pandēmijas laikā piedalījās Diānas iniciatīvā, atzīst, ka tā viņiem palīdzējusi turpināt koncentrēties uz kaut ko praktisku un pozitīvu un labāk pielāgot savu dzīves telpu jaunajai realitātei. Atbrīvoties no visa liekā var šķist neloģiski laikā, kad lielākā daļa cilvēku gādā sev papildu krājumus. Taču Diāna apgalvo, ka tīrīšana un kārtošana var iedarboties nomierinoši. Viņa teic, ka, piemēram, pirms kārtējās došanās uz pārtikas veikalu noteikti ir jāpaskatās, kādi produkti mājās jau ir, jāizmet tie, kam beidzies derīguma termiņš, un jāsakārto produkti tā, lai viss būtu labi redzams.

"Mēs palīdzam cilvēkiem, kas pieder pie riska grupām, piegādājot viņiem pārtikas produktus. Ideja ir ļoti vienkārša. Mums palīgā nākuši visdažādākie cilvēki, kurus vieno līdzīga izpratne par solidaritāti. Kas var būt vēl eiropeiskāks?“

Marians Aizsargā cilvēkus ar trauslu veselību Rumānija, Bukareste

Vecāka gadagājuma cilvēkiem ar veselības problēmām vai īpašām vajadzībām doma par došanos uz veikalu vai aptieku iepirkt pārtiku un medikamentus var šķist biedējoša. Šo slogu viņiem noņem brīvprātīgo komanda “Geeks for Democracy”, kas nākusi klajā ar iniciatīvu “GROCERIES AT YOUR DOOR” (“Pārtikas produkti pie tavām durvīm”). Tādā veidā gados vecākie cilvēki saņem pārtikas produktus, kas atlasīti, konsultējoties ar ārstu un dietologu. Produktu komplektā ietilpst arī higiēnas un tīrīšanas pamatlīdzekļi un pat medikamenti. “Mēs esam ieviesuši procedūru, kas ļauj ārstiem un pacientiem nosūtīt aptiekām receptes pa e-pastu,” saka Marians. “GROCERIES AT YOUR DOOR” darbojas Bukarestē un tās apkārtnē, kā arī deviņos citos Rumānijas reģionos. Zvanu centrs pieņem cilvēku pasūtījumus, savukārt vairāk nekā 450 brīvprātīgo rūpējas par to, lai viss tiktu pienācīgi apstrādāts un piegādāts. Brīvprātīgo komanda sadarbojas arī ar citām NVO, palīdzot piegādāt pārtikas un higiēnas pamatlīdzekļus neaizsargātām kopienām.

"Pašreiz mūsu valstī, kas piedzīvo lielus pārbaudījumus, nepieciešama liela solidaritāte“

Adi Vada humānās palīdzības projektu “Solidar Social” Rumānija, Bukareste

“Solidar Social” ir projekts, ko radījis šefpavārs Adi Hadeans un kas kopā ar desmitiem citu brīvprātīgo šefpavāru diendienā gatavo siltas maltītes Bukarestes slimnīcās strādājošajam medicīnas personālam un vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas dzīvo izolētībā. Komanda gatavo un piegādā 1200 siltu maltīšu dienā, kas ir iespējams, tikai pateicoties brīvprātīgo atbalstam un privātu uzņēmumu un privātpersonu ziedojumiem. “Ideja par “Solidar Social” dzima, kad sapratām, ka cilvēkiem nepieciešama palīdzība. Mēs nolēmām sniegt palīdzību, darot to, ko protam vislabāk, — gatavojot ēst. Lai mums visiem izdotos uzveikt krīzi, nepieciešama ikviena cilvēka palīdzība. 1200 siltu maltīšu gatavošana nav viegls darbs, tāpēc mums vajadzīgs atbalsts daudzās jomās, sākot ar pārtikas piegādi, loģistiku un beidzot ar aizsardzības līdzekļu ziedošanu,” stāsta šefpavārs Adi Hadeans. Līdz šim “Solidar Social” komanda ir piegādājusi vairāk nekā 26 000 siltu maltīšu grūtībās nonākušiem cilvēkiem.  Adi izveidotā fonda ilgtermiņa mērķis ir attīstīt šo humānās palīdzības projektu visā Rumānijā, lai varētu sniegt palīdzību pēc iespējas vairāk cilvēkiem, kam tā nepieciešama.

"Ar sociālo mediju palīdzību es cenšos darīt kaut ko labu“

Alins Nodarbojas ar viltus ziņu atklāšanu Rumānija, Bukareste

Kad Alins sociālajos medijos sāka pamanīt nepatiesu informāciju par Covid-19, viņš saprata, ka viņa NVO darbosies tieši šajā jomā. Internets visiem piedāvā neaptveramas iespējas, diemžēl internetu var izmantot arī sliktiem mērķiem. Tajā vienlaicīgi bez jebkādiem ierobežojumiem cilvēki var piekļūt gan vērtīgai informācijai, gan strauji pieaugošajai dezinformācijai. Tāpēc Alins radīja “Instagram” stāstu sēriju “Just” (kas rumāņu valodā nozīmē “saskaņā ar patiesību”), kuru mērķis ir atmaskot maldinošu informāciju par Covid-19 un veicināt cilvēku kritisko domāšanu. Divreiz nedēļā viņš uzrunā tūkstošiem skatītāju, un simtiem sekotāju reaģē uz “Just” stāstiem un jautājumiem. Cilvēki var minēt, vai viņi nupat noskatījušies patiesas vai viltus ziņas, un bieži vien ir pārsteigti, uzzinot atbildi. Vienmēr pievērs uzmanību, vai avots ir uzticams, un centies pats neizplatīt viltus ziņas! Īsa pamācība par to, kā atpazīt mītus par Covid-19, pieejama šeit: https://www.europarl.europa.eu/news/lv/headlines/priorities/es-riciba-koronavirusa-apkarosana/20200326STO75917/dezinformacija-ka-atpazit-un-apkarot-par-covid-19-izplatitus-mitus.

"Ir svarīgi rūpēties par citiem cilvēkiem, it īpaši šajā grūtajā laikā“

Joanna Sniedz atbalstu vecākiem cilvēkiem un radiniekiem, kas pakļauti riskam Rumānija, Oradja

Šajā grūtajā un neparedzamajā laikā ārkārtīgi liela nozīme ir kopības sajūtai un Eiropas solidaritātei. Joannas pieredze ir lielisks piemērs tam, ka nav jāmeklē tālu, lai atrastu kādu, kam nepieciešama palīdzība. Tā var būt praktiska palīdzība, piemēram, pārtikas produktu iepirkšana vai citi ikdienišķi pienākumi, vai sociāla rakstura palīdzība, piemēram, parunāšanās pa telefonu vai ar videozvanu starpniecību. Sociālās distancēšanās dēļ daži cilvēki jūtas vēl vientuļāk nekā parasti, taču mūsu rokās ir ļoti daudz iespēju neļaut viņiem tā justies. Parādot citiem, ko jūs saprotat ar kampaņu #EiropiešiPretCovid19, jūs varat iedvesmot apkārtējos un veicināt pozitīvismu un izturību, tieši tāpat kā to dara Joanna.