„Bez pomocy Unii nie wróciłabym do kraju“

Awa Seck Dzięki pomocy Unii bezpiecznie wróciła do kraju Belgia, Bruksela

Kiedy na początku pandemii koronawirusa państwa członkowskie zamknęły granice, niektórzy Europejczycy utknęli za granicą. Wszyscy wiemy, że podczas kryzysu najlepiej być u siebie, ale co gdyby zastał nas on za granicą? Weźmy przykład Awy. Jest Belgijką, wybuch epidemii koronawirusa zastał ją podczas podróży po Senegalu. Europejskie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego organizowało loty do Europy, aby Awa i tysiące innych osób mieszkających na stałe w Unii mogły bezpiecznie wrócić do domu. Unia Europejska pomaga państwom członkowskim koordynować udzielanie pomocy obywatelom UE za granicą oraz sprowadzanie ich do domu z całego świata. Jak dotąd 85 000 osób otrzymało pomoc w powrocie do Europy.

„Jestem dumny, że dzięki unijnym zielonym korytarzom mogę nadal transportować towary po całej Europie“

Fred Dzięki zielonym korytarzom dostarcza artykuły pierwszej potrzeby do wszystkich państw członkowskich UE Holandia, Utrecht

Choć granice wewnętrzne są w Unii zamknięte, można niekiedy zobaczyć, że przejeżdżają przez nie ciężarówki. Czy wiesz, że dzięki nim w Europie mamy w sklepach żywność i inne podstawowe towary? Fred jest jednym z tysięcy kierowców ciężarówek, którzy umożliwiają zaopatrzenie sklepów oraz dostarczają niezbędny sprzęt do szpitali. Unia Europejska ułatwia przejazdy Fredowi i innym kierowcom. 23 marca Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich, by umożliwiły kontrolę wszystkich samochodów przewożących towary oraz kontrole zdrowia prowadzących ich kierowców w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Oferuje im również porady, jak najskuteczniej chronić pracowników sektora transportu przed COVID-19.

„Osiągnęliśmy już tak wiele, nie możemy teraz się poddać“

Valentinos Koordynuje śledzenie kontaktów zakaźnych w ministerstwie zdrowia na Cyprze Cypr, Nikozja

Valentinos Silvestros jest specjalistą w dziedzinie epidemiologii terenowej. W dziale kontroli chorób zakaźnych cypryjskiego ministerstwa zdrowia koordynuje śledzenie kontaktów, jakie miały z innymi ludźmi osoby zarażone koronawirusem. Jego zespół identyfikuje łańcuchy zakażeń i przerywa je poprzez izolację osób zakażonych oraz osób, które miały kontakt z wirusem. Zespół pracuje w trudnych warunkach i z dużym poświęceniem. Valentinos już od ośmiu tygodni nie widział się z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy czuje się bardzo zmęczony, po całodniowej pracy bolą go kręgosłup i szyja. Jednak ulgę przynoszą mu informacje o spadku liczby zakażeń. „Cieszę się, że nasz mały kraj tak dobrze sobie radzi”, mówi Valentinos. Wszyscy sobie wzajemnie pomagają, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. „Jeszcze nie czas na odpoczynek”, mówi. „Nie możemy się poddać. Musimy chronić ludzi i wzmacniać systemy opieki zdrowotnej”.

„Za pomocą kampanii #EMKrepi firmy i młodzi ludzie w Słowenii próbują pomóc w ożywieniu gospodarki“

Nika Zachęca młodzież do wybierania słoweńskich produktów i usług w czasie kryzysu COVID-19 Słowenia, Lublana

Lokalni sprzedawcy w całej Słowenii cierpią z powodu skutków kwarantanny, więc kampania #EMKrepi (europejska karta młodzieżowa) jest dla nich źródłem nadziei. Pomysł jest bardzo prosty. W ramach programu Słoweńcy w wieku poniżej 30 lat otrzymują różne zniżki i oferty specjalne w lokalnych firmach. Mogą też pomóc przyjaciołom w utrzymaniu przedsiębiorstwa. Autorem inicjatywy jest Słoweńska Agencja Młodzieżowa (SLOAM), która zachęca młodych ludzi do rozwijania swojego potencjału, integracji społecznej oraz dokonywania odpowiedzialnych wyborów. Dzięki programowi kartę posiada już ponad 120 tys. osób, czyli 40% młodzieży słoweńskiej. „Karta oferuje różne możliwości. Dzięki niej można na przykład uzyskać ponad 70 tys. zniżek w całej Europie. #EMKrepi to najnowsza innowacja SLOAM. Dzięki niej młodzież słoweńska będzie mogła w najbliższym czasie korzystać głównie ze słoweńskich produktów i usług. To pomoże ożywić gospodarkę naszego kraju”, wyjaśnia Nika Stegovec.  

„Poprosiliśmy ludzi, by zagłosowali, co ich zdaniem jest niezbędne podczas kwarantanny“

Femi Dokumentuje styl życia i kulturę miejską w Irlandii podczas pandemii Irlandia, Dublin

Podczas pandemii COVID-19 dowiedzieliśmy się, jak różne rzeczy ludzie uważają za ważne. Wszyscy chyba widzieliśmy osoby, które kupują przesadnie duże ilości papieru toaletowego. A jakie przedmioty uznały za niezbędne młodsze pokolenia? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, irlandzka firma Slight Motif opublikowała w mediach społecznościowych listę 32 przedmiotów nieodzownych podczas kwarantanny. Firma zorganizowała konkurs i poprosiła ludzi o zagłosowanie na najważniejszy dla nich przedmiot z listy, na której znalazły się chusteczki higieniczne, przekąski, żel do dezynfekcji rąk czy sprzęt sportowy. „Po pięciu rundach głosowania zwycięzcą wśród młodej publiczności została aplikacja Spotify”, mówi Femi Falana. Ta inicjatywa nosząca nazwę „Quarantine Bunker Pack” to jedna z prób udokumentowania kultury miejskiej i stylu życia w Irlandii podjętych przez Slight Motif.

„Mam w pamięci przede wszystkim wdzięczność pasażerów“

Olga Stewardessa w lotach repatriacyjnych Polska, Warszawa

#LOTdoDomu to jedna z najtrudniejszych organizacyjnie i logistycznie operacji lotniczych w historii polskiego lotnictwa cywilnego. W ciągu 22 dni polski przewoźnik poleciał do 71 miast w 53 krajach świata. Operacja została przygotowana w rekordowym tempie, po to by pomóc Polakom, którzy z powodu pandemii utknęli za granicą, z dala od rodzin. „Loty te bardzo różniły się od normalnych. Każdy kolejny coraz bardziej przypominał akcję ratunkową” – mówi Olga, członkini załogi w niektórych z nich. Przewoźnik wykonał 388 lotów na sześć kontynentów: zabierał pasażerów z Pery, Meksyku, Argentyny, Japonii, USA, Australii i wielu innych krajów. Sprowadził do domu ponad 54 000 Polaków.

„Liczy się każde istnienie ludzkie“

Constantinos Walczy z pandemią na wielu frontach – począwszy od konsultacji na ostrym dyżurze po krajową koordynację walki z wirusem Cypr, Nikozja

Constantinos Constantinou jest specjalistą ds. chorób zakaźnych w Państwowej Organizacji Usług Zdrowotnych. Od początku pandemii koronawirusa aktywnie działa na wiele sposobów. Constantinos zna problem braku wiarygodnych informacji na temat nowego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego też w cypryjskim ministerstwie zdrowia śledził aktualizacje wytycznych dotyczących COVID-19 wydawanych przez Światową Organizację Zdrowia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz inne organy międzynarodowe i przekazywał dalej informacje o nich. Teraz Constantinos rano leczy pacjentów na oddziale COVID-19 w szpitalu ogólnym w Nikozji, a wieczorami odbywa rozmowy telefoniczne i koresponduje z kolegami na temat sposobów leczenia pacjentów. Oferuje też ludziom porady, jak chronić siebie i bliskich przez zakażeniem.

„Stale wspieramy małe przedsiębiorstwa, udzielając im pomocy w rozstrzyganiu kwestii prawnych związanych z pandemią“

Małgosia i Katarzyna Oferują nieodpłatną pomoc prawną przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią Polska, Poznań

Wybuch pandemii COVID-19 i jej konsekwencje były dla wielu przedsiębiorców nieprzyjemnym zaskoczeniem. Jak mają poradzić sobie z zakłóceniami w dostawach? Czy do ich przedsiębiorstw mają zastosowanie klauzule siły wyższej? Małgosia, prawniczka, postanowiła pomóc im w znalezieniu odpowiedzi na te pytania. Stworzyła na YouTube kanał „Przybliżając prawo przedsiębiorcom”. „Przybliżam przedsiębiorcom najnowsze przepisy oraz informuję o pomocy finansowej, jaką mogą otrzymać”, wyjaśnia. „Ponieważ przepisy dotyczące COVID-19 w Polsce są stale aktualizowane, z pomocą Katarzyny rozwinęłam swoją koncepcję”. Kobiety organizują wspólnie webinaria poświęcone zagadnieniom prawnym oraz oferują nieodpłatne konsultacje telefoniczne małym przedsiębiorstwom. Głównymi tematami, jakie poruszają, jest ochrona danych oraz prywatność pracowników pracujących w domu. Informacje na temat tej inicjatywy można znaleźć na stronie internetowej kancelarii prawnej, w której pracują obie kobiety, oraz na Facebooku.

„Organizacja Vie Féminine pomaga kobietom domagać się praw socjalnych przy jednoczesnym utrzymaniu więzi społecznych“

Yasmina i Fatima Stworzyły telefon zaufania dla kobiet w potrzebie oraz grupę na Facebooku, gdzie kobiety mogą się wzajemnie wspierać Belgia, Charleroi

W Belgii kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji mogą zawsze zwrócić się o pomoc do organizacji Vie Féminine. Jednak w czasie pandemii COVID-19 pojawił się problem – potrzeby kobiet wzrosły, a Vie Féminine miała problemy z organizacją pracy. Aby temu zaradzić, Fatima i Yasmina musiały poszukać nowatorskich rozwiązań. Szybko zorganizowały całotygodniowe gorące linie, które pozwalają kobietom utrzymać więzi społeczne oraz egzekwować przysługujące im prawa socjalne przez telefon. Podobne wsparcie zaoferowały oddziały Vie Féminine w pięciu regionach Walonii. Poza telefonem zaufania Yasmina i Fatima utworzyły na Facebooku grupę „Zjednoczone w izolacji”. „Grupa pozwala kobietom utrzymywać kontakt i wspierać się w czasie kwarantanny. Przez prywatne inicjatywy, takie jak zapewnianie dzieciom rozrywki, rozdawanie żywności lub pomoc w nagłych przypadkach, udało się nam zainspirować członkinie grupy do wzajemnej pomocy”, wyjaśniają Fatima i Yasmina.

„Za pomocą naszej mapy kupujący mogą dotrzeć do lokalnych producentów“

Celine i Ludovic Pomagają lokalnym producentom przetrwać kryzys COVID-19 Francja, Beaumontel

Nieczęsto się o nich mówi, ale to właśnie oni, lokalni producenci, najdotkliwiej odczuli skutki kwarantanny we Francji. Zamknięcie targowisk, restauracji i stołówek szkolnych odbiło się na nich negatywnie. W Normandii zadano sobie zatem pytanie: jak możemy zachęcić obywateli, by w tych trudnych czasach kupowali lokalne produkty? Region Normandia oraz lokalne stowarzyszenie odpowiedzialne za RolloN, czyli tamtejszą walutę, znalazły rozwiązanie. Opracowały mapę regionu, którą od 8 kwietnia można znaleźć w internecie. Mapa ta, zatytułowana „Au rendez-vous des Normands” (Normandia na wyciągnięcie ręki), zawiera dane kontaktowe ponad 1200 producentów lokalnych. Można u nich kupić owoce i warzywa, ryby i owoce morza oraz mięso i nabiał. Od czasu opublikowania mapy skorzystano z niej ponad 3000 razy.

„Nasze inicjatywy mają pomagać społecznościom najbardziej dotkniętym kryzysem“

Anca Pomaga lokalnym przedsiębiorstwom i pracownikom służby zdrowia w czasie pandemii Rumunia, Bukareszt

Anca wpadła na pomysł, by pomóc lokalnym przedsiębiorstwom przetrwać przymusowe zamknięcie podczas kwarantanny. Zwróciła się do znajomych na Facebooku, by kupowali od lokalnych firm bony upominkowe, które będzie można wykorzystać po zniesieniu środków izolacji. „W ciągu zaledwie 24 godzin o kampanii było głośno we wszystkich mediach społecznościowych”, mówi Anca. „Platforma internetowa CardCadou postanowiła partnerować naszej inicjatywie. Teraz bierze w niej udział ponad 140 małych przedsiębiorstw w całej Rumunii”. Anca poszukuje dalszych możliwości pomocy. Utworzyła nową platformę o nazwie „Kawa dla szpitali”. Można tam kupić bony na kawę dla pracowników służby zdrowia. „Dzięki tej platformie kupiliśmy całe tony doskonałej kawy, którą przekazaliśmy szpitalom w Bukareszcie i w pięciu innych miastach rumuńskich”, mówi Anca. Reakcja lekarzy i pielęgniarek na akcję była tak pozytywna, że producent kawy The Barn Berlin postanowił uruchomić podobną inicjatywę w Niemczech.

„Na początku nie było grup ani modeli, które służyłyby monitorowaniu epidemii i przewidywaniu jej rozwoju, więc chętnie się tym zajęliśmy“

Dr Matjaž Leskovar i prof. dr Leon Cizelj Dwóch inżynierów jądrowych ze Słowenii postanowiło dostarczać właściwym władzom najważniejsze dane dotyczące rozwoju epidemii COVID-19 Słowenia, Lublana

W całej Europie obywatele z uwagą śledzą rozwój sytuacji. Znoszone są stopniowo środki izolacji, jednak ryzyko drugiej fali epidemii jest nadal realne. Jedynie czas (a właściwie statystyki) pokaże, jak szybko COVID-19 stanie się dla nas tylko niemiłym wspomnieniem. Statystyki regularnie publikowane przez dr. Matjaža Leskovara i prof. dr. Leona Cizelja stały się punktem odniesienia dla służb odpowiedzialnych za planowanie nowych środków ostrożności w Słowenii. Takiego obrotu sprawy naukowcy nie przewidywali. Na początku zaczęli modelować rozwój epidemii z ciekawości oraz z potrzeby przygotowania się na jej rozwój – takie modelowanie to norma w dziedzinie energii jądrowej. Statystyki publikowane przez Dział Inżynierii Reaktorowej Instytutu im. Jožefa Stefana dotyczą rozprzestrzeniania się koronawirusa w Słowenii. Prezentacje tych danych można obejrzeć na specjalnym kanale YouTube.