„Dzięki wsparciu UE dbamy o bezpieczeństwo osób najbardziej narażonych na skutki kryzysu“

Szenaj Pomaga dostarczać podstawowe artykuły najbardziej potrzebującym Bułgaria, Isperich

W ramach finansowanego z funduszy unijnych programu ROMACT 15 tysięcy osób ze społeczności romskich w Bułgarii i Rumunii otrzymuje żywność i środki higieny osobistej. Mieszkańcy ponad 30 miejscowości są również informowani, jak dbać o siebie w czasie pandemii koronawirusa, oraz jak poprosić o szybką pomoc w razie potrzeby. Lokalni działacze pomagają także wyszukiwać rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, które są następnie zaopatrywane w artykuły pierwszej potrzeby. Szenaj Andrejewa z @romactbulgaria należy do grupy, która w tym trudnym czasie pomaga dostarczać podstawowe artykuły najbardziej potrzebującym. W całej Europie osoby takie jak Szenaj pomagają członkom odizolowanych i najbardziej narażonych społeczności w Europie walczyć z koronawirusem. Zapewniają im odpowiednie warunki życia, chronią ich prawa podstawowe, a także działają na rzecz integracji ludności romskiej.

„Dzisiaj to niosący pomoc potrzebują pomocy“

Organizacja „Save The Saviours” Pomagają przedsiębiorstwom społecznym przetrwać kryzys Bułgaria, Sofia

Wielokrotnie oklaskami wyrażaliśmy uznanie dla osób, które niestrudzenie pomagają Europie wyjść z kryzysu COVID-19. Nasuwa się jednak ważne pytanie. Czy jest ktoś, kto pomoże im? W Bułgarii hashtag #SaveTheSaviors (pomóż pomagającym) oznacza niezwykle inspirującą inicjatywę. „Chcemy, aby przedsiębiorstwa społeczne, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami, samotnym matkom, uchodźcom lub osobom starszym, przetrwały kryzys. Chcemy, aby nadal mogły nieść pomoc ludziom, gdy skończy się już pandemia COVID-19”, mówią przedstawiciele bułgarskiego Ośrodka Prawa Działalności Niekomercyjnej. Celem inicjatywy jest udzielanie pomocy pięciu głównym rodzajom przedsiębiorstw społecznych, utrzymanie zatrudnienia w tych przedsiębiorstwach, ochrona ich przed bankructwem oraz rozszerzenie ich działalności. „Dzięki naszej kampanii ponad 100 tysięcy osób dowiedziało się o przedsiębiorstwach społecznych i ich działalności. Uratowaliśmy 47 miejsc pracy, a setki ludzi mogły skorzystać z pomocy tych przedsiębiorstw. A co najważniejsze, wielu ludzi ma teraz inne podejście o osób w trudnej sytuacji”, wyjaśniają pomysłodawcy inicjatywy.

„Jedna osoba może wiele zmienić Tą osobą możesz być ty!“

Momcził Jako wolontariusz pracuje przy dezynfekcji największego szpitala zakaźnego w Sofii Bułgaria, Sofia

Pracownicy służby zdrowia ciężko pracują, by zażegnać kryzys koronawirusa, a ludzie w całej Europie oddają im hołd na coraz bardziej kreatywne sposoby. Wraz z zespołem wolontariuszy Momcził zdezynfekował wszystkie budynki w szpitalu im. Pirogowa – wszystkie oddziały, korytarze i klatki schodowe. Postanowił wziąć udział w tej akcji, bo nie mógł z założonymi rękami przyglądać się, jak rozwija się sytuacja. „Kiedy wszystko się zaczęło, poczułem że muszę coś zrobić. Nie mogłem po prostu siedzieć w domu”. Ponieważ Momcził nie mógł kontynuować swych zwyczajowych zajęć, postanowił zrobić coś użytecznego. Osoby opiekujące się chorymi na co dzień stykają się z wirusem, ale to nie powstrzymało go w chęci pomocy. Momcził uważa, że w tej przerażającej sytuacji wszyscy możemy być przyjaciółmi, trzymać się razem i działać na rzecz wspólnej sprawy. „Jedna osoba może naprawdę wiele zmienić, niezależnie od zawodu, wieku czy przekonań”. Tą osobą może być każdy – możesz nią być i ty!”, powiedział nam.

„Najlepsze są wspólne rozwiązania“

Todor Zorganizował hackaton, czyli maraton projektowania, by pomóc w walce ze skutkami pandemii Bułgaria, Sofia

W marcu Todor uruchomił hackaton pod hasłem „Uderz w kryzys”, aby pomóc znaleźć rozwiązania wielu problemów, z jakimi się borykamy wskutek pandemii koronawirusa. W inicjatywie tej wzięło udział 850 osób, które wyszły ze 111 pomysłami na złagodzenie skutków kryzysu. Projekty realizowane w wyniku hackatonu mają trzy główne cele: ratowanie życia, ratowanie społeczności i ratowanie przedsiębiorstw. Drugi etap tej inicjatywy rozpoczął się pod koniec kwietnia, kiedy to wybrano 30 najlepszych projektów, których realizacja niedługo się rozpocznie. Wkrótce też wybrane zostaną kolejne projekty do realizacji. Todor zainicjował hackaton, ale jego przeprowadzenie nie byłoby możliwe bez ogromnego wsparcia ze strony wielu bułgarskich przedsiębiorców i ludzi, którzy poświęcili czas i nieodpłatnie pracowali, by realizacja tego projektu powiodła się.

„Poprosiłam członków zespołu, aby to, co zwyczajne, uczynili nadzwyczajnym. I zrobili to!“

Krajowe Forum Młodzieży Zachęca młodzież do zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności w czasie izolacji społecznej Bułgaria, Sofia

W pierwszych dniach kwarantanny w Bułgarii Krajowe Forum Młodzieży zainicjowało kampanię #TimeForYou, czyli czas dla ciebie. Założeniem kampanii jest to, że młodzież przebywająca w domu powinna mieć możliwość rozwijania swych zdolności i umiejętności. Kierując się tą myślą, szkoleniowcy, zarząd i członkowie Forum wspólnie opracowali serię nieodpłatnych webinariów na tematy, które interesują młodych ludzi. Na przykład jedno z nich było poświęcone zdrowiu psychicznemu młodzieży w czasach izolacji społecznej. Forum planuje kolejne webinaria na takie tematy jak cyfrowa praca z młodzieżą, integracja ludzi młodych oraz przestrzeń dla młodzieży.

„Okazujemy solidarność przez muzykę“

Dzieci z Bon-Bon Apelują do ludzi, by podczas kwarantanny zostali w domu Bułgaria, Sofia

Na początku kwarantanny popularny bułgarski zespół dziecięcy Bon-Bon postanowił zaapelować do ludzi, by podczas kwarantanny zostali w domu. W tym celu nagrał nową wersję przeboju Michaela Jacksona „Earth Song”, śpiewając ją z domu. W projekcie wzięło udział 90 obecnych i byłych członków zespołu z całej Europy. Dowiedli oni, że możemy być razem pomimo izolacji społecznej. Rezultat projektu można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=97WX-CMKu9E.