„W ciągu zaledwie tygodnia opracował maskę, którą można wydrukować w technologii 3D. Dzięki temu pomógł zapobiec niedoborom sprzętu“

Alexandr Zaprojektował maski ochronne, które można drukować w technologii 3D Czechy, Praga

W obliczu niedoborów sprzętu ochronnego w Czechach i za granicą, Alexandr i jego koledzy z Czeskiego Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) przy Czeskim Uniwersytecie Technicznym, w przeciągu zaledwie tygodnia opracowali prototyp maski ochronnej. Maska CIIRC RP95-3D, która ma być produkowana za pomocą drukarek 3D, posiada wymienny filtr P3, który zapewnia najwyższy poziom ochrony. Maska uzyskała niezbędny certyfikat, a Unia przekazała fundusze na realizację tego projektu, który wspierają także środowiska naukowe oraz publiczni i prywatni sponsorzy.

„Pomagamy ludziom zachować bezpieczeństwo nie tylko fizyczne, ale i duchowe“

Marie Wspiera zdrowie psychiczne w szkołach i przedsiębiorstwach Czechy, Praga

To zupełnie naturalne, że podczas epidemii COVID-19 wszyscy Europejczycy skupiają wysiłki, czas i energię na zdrowiu fizycznym. Jednak poważnym problemem staje się także zdrowie psychiczne, ponieważ obywatele w całej Unii borykają się z bezprecedensowym poziomem lęku i izolacji, co może prowadzić do depresyjnych myśli i zachowań. Marie i jej współpracownicy z organizacji pozarządowej „Nevypusť duši” („Zadbaj o duszę”) organizują dla szkół i przedsiębiorstw kampanie, imprezy publiczne i warsztaty na temat zdrowia psychicznego. Koncentrują się na edukacji i profilaktyce i udzielają informacji o tym, co należy robić i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. Ta organizacja pozarządowa proponuje transmisje na żywo i webinaria na temat zdrowia psychicznego w tych trudnych czasach oraz oferuje materiały i infografiki, które pomagają ludziom radzić sobie ze stresem, lękiem, depresyjnymi myślami i innymi problemami psychicznymi.

„Teraz wszyscy potrzebujemy historii o szczęśliwym zakończeniu“

Zuzana Działa z autorami i aktorami, by dzieci mogły słuchać na YouTube bajek na dobranoc Czechy, Praga

Aby pomóc rodzicom, którzy opiekują się swoimi dziećmi w domu, Zuzana i jej koledzy z księgarni internetowej Martinus.cz postanowili poprosić czeskich autorów i celebrytów o nagranie ulubionych bajek. Co drugi dzień na kanale księgarni w YouTube pojawia się nowa bajka. Dzięki tym nagraniom rodzicom jest łatwiej położyć dzieci do snu. W tych trudnych dniach mamy poczucie, że jesteśmy od siebie oddaleni, ale musimy w jeszcze większym stopniu działać razem. W całej Europie kraje, regiony i obywatele tacy jak Zuzana starają się pomagać mieszkańcom, a Fundusz Solidarności Unii Europejskiej przeznacza do 800 mln euro na pomoc w walce z koronawirusem.