„Musela som poukázať na to, čo dobré vzišlo z tohto veľmi ťažkého obdobia“

Danijela Natočila film o troch ženách, ktoré sa počas krízy rozhodli nezištne pomáhať druhým Chorvátsko, Záhreb

Marec bol pre obyvateľov Záhrebu mimoriadne náročný. Nielenže sa museli – podobne ako my všetci – vyrovnávať s dôsledkami nečakanej pandémie COVID-19, mesto sa takisto stalo epicentrom zemetrasenia, ktoré za sebou zanechalo spúšť. Staré budovy zostali úplne zničené, verejná hromadná doprava ochromená a mnohí ľudia prišli o strechu nad hlavou. V tejto situácii si Danijela povedala, že musí urobiť niečo pozitívne. „Mnohé ženy u nás nesebecky venujú čas a vedomosti druhým a ako dobrovoľníčky sa zapájajú do rôznych iniciatív v sociálnej oblasti. Môj film Women can do it! [Ženy to dokážu!] je práve o nich. Sleduje tri ženy v čase pandémie, konkrétne od 24. apríla do 10. mája, ktoré sa nejakým spôsobom angažujú. Film zachytáva konanie občanov a ich pomoc ľuďom v núdzi v tomto neuveriteľne ťažkom období,“ vysvetľuje. Dokument, ktorý trvá 22 minút, je voľne dostupný na Youtube.

„Dúfam, že život sa pomaly, ale isto vracia do starých koľají“

Viri Využila zákaz vychádzania nato, aby zlepšila služby, ktoré poskytuje vo svojej reštaurácii Španielsko, San Román de Candamo, Astúria

Pre majiteľov reštaurácií v celej Európe sa obdobie pandémie COVID-19 podobalo divokej jazde na horskej dráhe. Krátko nato, ako v Španielsku začal platiť zákaz vychádzania, bola Viri nútená zavrieť svoju reštauráciu El Llar de Viri. Vie, o čom hovorí. „Rozhodnutie zatvoriť všetky reštaurácie nás zastihlo úplne nepripravených, nemohli sme tomu uveriť. Prešli sme si rôznymi fázami. Najskôr sme prežívali neistotu, po ktorej nasledoval šok. Potom sa v človeku dostaví pocit, že už nedokáže iba nečinne stáť, že jednoducho musí niečo urobiť,“ vysvetľuje. Viri sa rozhodla, že z tohto nového postoja vyťaží čo najviac. Začala pripravovať potravinové balíčky pre zákazníkov a začala pestovať zeleninu vo vlastnej záhradke. „Suroviny teraz máme rovno pred dverami,“ hovorí s nadšením v hlase. Po úspešnom znovuotvorení reštaurácie si Viri uvedomila, že ešte nikdy nevidela priateľské tváre svojich najvernejších zákazníkov tak rada. Naďalej ma obavy z budúcnosti, určite si však vychutná každú chvíľku strávenú so svojimi zákazníkmi.

„Všetci chceme pomôcť, ako sa len dá“

Marc, Patrick a Nader Vyvinuli kľúčové nástroje na prevenciu šírenia vírusu Malta, Írsko a Taliansko

Európa potrebovala v tomto neľahkom období schopných ľudí. A je až neuveriteľné, ako pohotovo dokázali na situáciu zareagovať. Napríklad Maltská univerzita vyvinula prototyp prístroja na dezinfekciu respirátorov. „Tieto prístroje možno vyrobiť pomerne jednoducho a lacno. Navyše sa dajú vyrobiť rýchlo aj vo veľkých množstvách,“ vysvetľuje Marc. V Taliansku, ktoré bolo pandémiou postihnuté mimoriadne tvrdo, nemocnice nesmierne ocenili pomoc, ktorú im poskytol Nader a jeho startup pôsobiaci v oblasti 3D tlače. Spolu so svojím tímom prerobil potápačské masky na kyslíkové a začali ich aj s ochrannými štítmi dodávať do celej krajiny. V Írsku sa rozhodol podať pomocnú ruku Patrick, ktorý sa predtým venoval destilácii whiskey a džinu. „Keď sme sa dopočuli, že v severozápadnom Írsku sa minuli dezinfekčné prostriedky, rozhodli sme sa preorientovať na ich výrobu. Začali sme ich dodávať lekárňam a predajniam, zdravotníkom i charitám,“ spomína. Vďaka všetkému tomuto úsiliu sa teraz EÚ môže sústrediť na vývoj vakcín a pripraviť sa na budúce pandémie. Na tento zámer vyčlenila prostriedky v celkovej výške 314 miliónov eur.

„Robím to pre svoju mamu a všetky mamy, ktoré v tomto období majú strach a sú samy“

Melanie, Daniel, Anni a Marios Urobili oveľa viac, než mali, aby počas krízy pomohli kolegom lekárom a pacientom Malta, Fínsko, Cyprus

Pandémia COVID-19 nám všetkým jasne ukázala, že lekári v celej Európe by v týchto náročných časoch urobili pre svojich pacientov čokoľvek. Ako prvé im mohli ponúknuť svoje vedomosti. Melanie z Malty sa rozhodla vytvoriť sériu videí, v ktorých objasňuje pojmy, o ktorých sa v správach neustále hovorí bez toho, aby ich niekto bližšie vysvetlil. Kardiologička v jednom zo svojich videí napríklad približuje pojem „vyrovnávania krivky“ tak, aby ho pochopil každý. Anni z Fínska zase na Instagrame odpovedala na otázky ľudí a počet jej sledovateľov sa razom zvýšil na 25 000. Daniel (maltský ostrov Gozo) a Marios (Cyprus) zmysluplnými aktivitami pomáhali svojim kolegom bojujúcim s nákazou priamo v prvej línii. Daniel sa na Facebooku poďakoval všetkým, ktorí druhým darovali jedlo a podporili tých, ktorí s pandémiou zápasia tvárou v tvár. Ako ošetrovateľ bol jedným z nich. Marios na svojej facebookovej stránke úprimne opísal dôvody, pre ktoré sa rozhodol prerušiť dôchodok a vrátiť sa k povolaniu lekára. Nie je pritom jediný: podobne sa v čase pandémie zachovali aj mnohí poslanci Európskeho parlamentu.

„Je načase prejaviť si navzájom solidaritu“

Yasmina Dodáva ľuďom v núdzi jedlo zdarma Holandsko, Rotterdam

Yasmina a jej priatelia spustili v januári 2020 projekt s názvom Freshtable. Cieľom iniciatívy je pripravovať pre zákazníkov zdravé jedlá v súlade s udržateľným životným štýlom tak, aby si ich zákazníci mohli vyzdvihnúť v stanovenom čase na určenom mieste. Spočiatku ani len netušili, že šírenie koronavírusu potrebu podobných iniciatív iba prehĺbi. Počas pandémie ponúkli v rámci projektu pracovné príležitosti utečencom a dokonca začali doručovať jedlo zdarma starším ľuďom, ktorí boli krízou zasiahnutí najviac. „Hľadali sme rôzne spôsoby, ako pomôcť tým najohrozenejším,“ vysvetľuje Yasmina. „V máji sme spustili kampaň Share a Meal [Podeľ sa s jedlom], počas ktorej sme ľuďom v núdzi rozdávali balíčky s jedlom. Zameriavali sme sa pritom najmä na útulky pre ženy či mnohopočetné ohrozené rodiny v Rotterdame. Naším cieľom je aj naďalej pomáhať každému, kto to potrebuje. Zákazníci dokonca u nás môžu kúpiť jedlo pre ľudí v núdzi.“ Projekt Freshtable získal finančnú podporu v rámci Európskeho zboru solidarity, ktorý ponúka mladým ľuďom možnosti dobrovoľníckej práce na iniciatívach v oblasti solidarity.

„Náš chatbot vyšetril milióny občanov s príznakmi ochorenia COVID-19“

Jama Spoločnosť Symptoma ponúka miliónom ľudí na celom svete vyšetrenie príznakov ochorenia COVID-19 s využitím umelej inteligencie Rakúsko, Attersee

Rakúsky startup Symptoma venoval 14 rokov výskumu a vývoju digitálneho zdravotného asistenta. Je dôkazom toho, aká užitočná môže byť táto certifikovaná zdravotnícka pomôcka v čase pandémie COVID-19. Keď navštívite webovú stránku symptoma.com, zadáte svoje príznaky a odpoviete na niekoľko otázok, systém vaše údaje vyhodnotí v podobe výsledného počtu bodov. Čím je tento počet vyšší, tým je pravdepodobnejšie, že ste sa nakazili vírusom. „Symptoma.com je zrejme prvým a jediným chatbotom na základe umelej inteligencie, ktorý ponúka vyšetrenie rizika nákazy ochorením COVID-19,“ hovorí Jama. „Chatbot je k dispozícii vo viac než 36 jazykoch a nákazu doposiaľ zistil s presnosťou 96,32 %.“ Test je bezplatný a úplne anonymný. Spoľahnúť sa naň môžu lekári, keď sa v naliehavých prípadoch potrebujú rozhodnúť, na čo využijú dostupné zdroje. Zdravotným orgánom a výskumným pracovníkom zase pomáha lepšie ochoreniu porozumieť a náležite naň reagovať. Spoločnosť získala finančnú podporu od Európskej komisie v rámci nástroja programu Horizont 2020, ktorý sa zameriava na malé a stredné podniky. Viac informácií o príslušnej štúdii, ktorá je v súčasnosti predmetom partnerského preskúmania, nájdete na webovej stránke symptoma.com/covid-19.

„Moja firma dostala pomoc vďaka Európskej únii“

Isabel Jej firma prežila vďaka pomoci Európskej únie Španielsko, Cabo de Palos

Španielsky región Murcia 13. marca uzavrel svoje hranice, aby sa pokúsil zastaviť šírenie koronavírusu. Tento nevyhnutný krok viedol k okamžitému a úplnému zastaveniu cestovného ruchu, vďaka ktorému táto oblasť prosperovala. Pre Isabel Laguardiovú ako majiteľku potápačského centra mali tieto opatrenia mimoriadne tvrdé následky. Svoje stredisko musela zatvoriť a pozastaviť všetky plány na zamestnanie pracovníkov na zvyčajne rušnú turistickú sezónu počas veľkonočných sviatkov a letných prázdnin. Európska únia zareagovala rýchlo, aby pomohla ochrániť malé podniky, ako je Isabelin. Prijala nové právne predpisy, vďaka ktorým sa pravidlá štátnej pomoci stali flexibilnejšími. Španielska vláda tak teraz môže podnikom ponúknuť finančnú podporu rýchlejšie, aby počas koronakrízy neboli nútení prepúšťať zamestnancov. Zmenené pravidlá umožňujú členským štátom prijať rýchle a účinné opatrenia na podporu občanov a podnikov, najmä malých podnikov, ktoré v dôsledku pandémie COVID-19 čelia ekonomickým ťažkostiam. Každý jeden členský štát bude môcť zaviesť mechanizmus pomoci, v rámci ktorého budú môcť jednotlivé spoločnosti získať podporu až do výšky 800 000 EUR na vyriešenie najnaliehavejších problémov.

„Pomáhame podnikateľom, ktorých činnosť výrazne narušila zdravotná kríza spôsobená šírením ochorenia COVID-19“

Claudine S kolegami z Luxemburskej obchodnej komory spustila platformu #JobSwitch Luxembursko, Luxemburg

Kým niektoré spoločnosti museli svoju činnosť v dôsledku pandémie COVID-19 zastaviť, iné boli v dôsledku dopytu preťažené. Na vyváženie týchto potrieb spustili Claudine a jej kolegovia z Luxemburskej obchodnej komory platformu #JobSwitch. „Zriadili sme osobitnú horúcu linku pre podniky. Reagovali sme na ich obavy, poskytovali sme im informácie v reálnom čase a zabezpečili nástroj, ktorý umožňoval zamestnancom z pracoviska, ktoré bolo zavreté, zamestnať sa v inom podniku, ktorý mal zamestnancov nedostatok,“ vysvetľuje Claudine. Platforma, ktorá bola v prevádzke do konca apríla, mala veľký úspech. Prihlásilo sa zhruba 1 400 uchádzačov a vyše 500 ľudí si našlo nové zamestnanie. Okrem platformy #JobSwitch obchodná komora spustila aj podporný program pre podnikateľov spolu s bankovou zárukou pre podniky vo finančných ťažkostiach.

„Poďme si zaspievať, najmä teraz!“

Matthias Organizuje spevácke stretnutia na internete pre všetkých, ktorí majú chuť si zaspievať Nemecko, Regensburg

Azda nič človeka neprivedie na iné myšlienky tak ako hudba. Prečo si teda nezaspievať aj v čase prísnych opatrení, pre ktoré nemôžeme vychádzať z domu? Presne to umožňuje v uplynulých mesiacoch obyvateľom Regensburgu a okolia iniciatíva s názvom Cantemus-TV. „Ako vedúci zboru Cantemus v Regensburgu som chcel všetkým ľuďom – bez ohľadu na ich vek – ponúknuť možnosť vyjadriť sa prostredníctvom hudby,“ vysvetľuje Matthias. „Práve preto sme prišli s projektom Cantemus-TV na internete: chceli sme pozvať deti, mladých ľudí a rodiny, aby si s nami zaspievali. Sme presvedčení, že spievaním možno nielen zahnať nudu a premôcť obavy, ale aj navodiť srdečnú atmosféru a vzbudiť v ľuďoch dôveru.“ Iniciatíva je pozvánkou pre všetkých divákov, aby sa aktívne zúčastnili na speváckych nácvikoch zboru a nebáli sa umelecky prejaviť. Podľa Matthiasa ide o úplne nový spôsob prežívania spoločenstva a solidarity s druhými.

„Naďalej zaručujeme bezpečnosť a kvalitu života osôb so zdravotným postihnutím“

Ioannis Zabezpečuje ochranu osôb so zdravotným postihnutím v Grécku Grécko, Atény

Národná konfederácia osôb so zdravotným postihnutím (NCDP) zastupuje osoby so zdravotným postihnutím a chronickými chorobami od roku 1989. Naďalej poskytuje členským organizáciám aktuálne informácie o vládnych opatreniach pre ľudí so zdravotným postihnutím a nezastavila ju ani pandémia COVID-19. „Po vyhlásení kampane ministerstva zdravotníctva ,Zostaňme doma‘ sme i naďalej fungovali v plnej prevádzke. Naši zamestnanci začali pracovať z domu a každý deň odpovedali na telefonické otázky,“ hovorí Ioannis. Spolu s kolegami Ioannis predložil konkrétne návrhy predsedovi vlády, príslušným ministrom, poslancom, ba dokonca aj regionálnym a miestnym samosprávam, pričom zohľadnil nové výzvy, ktorým čelia osoby so zdravotným postihnutím. Do dnešného dňa sa ich ciele nezmenili: ochrana práv osôb so zdravotným postihnutím a s chronickými chorobami a ich rodín, ako aj zaručenie ich bezpečia a kvality života.

„Naši zamestnanci a dobrovoľníci robia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli našim členom a všetkým, ktorí to potrebujú“

Kinga Poskytuje maďarským rodinám pomoc a poradenstvo pri prekonávaní hospodárskych dôsledkov krízy Maďarsko, Budapešť

Národné združenie početných rodín v Maďarsku (víťaz Ceny európskeho občana Európskeho parlamentu v roku 2018) usilovne pomáha rodinám znášať hospodárske dôsledky pandémie. „Členským rodinám poskytujeme aktuálne informácie právneho charakteru, ako aj informácie o zľavách. Ponúkame aj poradenstvo týkajúce sa duševného zdravia, finančných ťažkostí a problémov súvisiacich s domácim vzdelávaním.“ Združenie, ktoré charitatívne podporili rôzne spoločnosti z celej krajiny, v apríli takisto uskutočnilo fotografickú súťaž. V rámci nej boli rodiny vyzvané, aby zachytili chvíle, ktoré trávili spoločne počas zákazu vychádzania.

„Potrebujeme solidaritu a koordináciu medzi organizáciami občianskej spoločnosti“

Baiba Navrhla núdzové opatrenia pre lotyšskú vládu na pomoc pri pokrytí základných výdavkov pre ľudí v núdzi Lotyšsko, Riga

Ako sa vám darí vyrovnať sa s ťažkosťami po pandémii COVID-19, ak ste stratili zamestnanie alebo sa vám prudko znížila mzda? S cieľom pomôcť občanom zvládnuť  takéto situácie navrhuje Lotyšské národné združenie pre ochranu spotrebiteľa lotyšskej vláde núdzové opatrenia.„Žiadali sme, aby občania, ktorí nemôžu zabezpečiť svoje základné potreby, dostali krízový príspevok. Uhradí sa im polovica výdavkov,“ hovorí Baiba. „Podieľali sme sa aj na rozhodnutí poskytnúť spotrebiteľom možnosť odpustenia dlhu, ako aj odloženia platby daní. Takisto zraniteľní spotrebitelia môžu teraz požiadať o príspevok na kúrenie.“ Baiba je takisto členkou Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV). Zdôrazňuje, že obdobie po pandémii COVID-19 si bude vyžadovať silný a stabilný EHSV s informovanými členmi, ktorí budú plne odhodlaní zastupovať záujmy organizácií občianskej spoločnosti.