„Naše štúdio je dedičstvom tanečnej komunity, museli sme ho zachrániť!“

David Začala sa kampaň hromadného financovania na záchranu obľúbeného centra umenia a súčasného tanca pred bankrotom Belgicko, Brusel

Niektoré podniky sa vždy oplatí zachrániť bez ohľadu na to, koľko to stojí. /Presne toto si mysleli členovia belgického centra Tictac Art, keď videli, ako sa všade prijímajú opatrenia na obmedzenie pohybu. „Sme mladá nezisková organizácia, ktorá podporuje umenie a súčasný tanec od miestnej až po medzinárodnú úroveň. Postupne sme sa stali obľúbeným miestom stretávania európskej a medzikontinentálnej tanečnej scény,“ vysvetľuje David Zambrano, riaditeľ centra Tictac Art. Keď Belgicko prijalo opatrenia na obmedzenie pohybu, skupina si rýchlo uvedomila, že celému projektu hrozí zánik. Po niekoľkých týždňoch hľadania možných riešení nakoniec naštartovali kampaň hromadného financovania. „Museli sme tento projekt zachrániť a hromadné financovanie bolo jednou z mála možností. Kampaň bola veľmi úspešná. Teraz môžeme jasne povedať, že by sme nedokázali prežiť bez podpory všetkých umelcov, tanečníkov, študentov a nadšencov umenia, ktorí finančne prispeli,“ uzatvára David.

„Rodiny v Togu trpia. Nemohla som to nechať len tak“

Kadi Zabezpečuje prípravu a rozvoz potravinových balíčkov pre mladé matky a novorodencov v Togu Belgicko, Brusel

Kadi, ktorá žije v Belgicku, sa už nemohla nečinne prizerať tomu, ako trpia rodiny v jej rodnej krajine. „Pochádzam z Toga, kde je aktuálna situácia v dôsledku pandémie COVID-19 mimoriadne zlá. Platí zákaz vychádzania a ľudia tak prichádzajú o už i aj tak malý príjem.“ Kadi to nemohla nechať len tak. Rozhodla sa, že začne distribuovať potravinové balíčky určené tehotným ženám a ich novorodencom. Pripravených bolo už viac ako 100 balíčkov, ktoré sa rozdali v oblasti Sokodé v centre Toga. „Chcem týmto rodinám poskytnúť aspoň to najnutnejšie na dobrý štart ich detí do života,“ vysvetľuje Kadi. „Spolupracujeme aj s lekármi a v prípade potreby hradíme náklady na lekárske konzultácie.“ Európska únia vie o problémoch, s ktorými zápasia tretie krajiny. Preto vytvorila balík opatrení „Team Europe“ s prostriedkami vo výške 20 miliárd eur, ktorý týmto krajinám pomôže koronakrízu zvládnuť. Vybudovala tiež letecký most humanitárnej pomoci, prostredníctvom ktorého sa zabezpečuje dodávka pohotovostných zásob do kritických oblastí na celom svete.

„Jednoducho som chcela byť pritom“

Elena Využíva skúsenosti z práce pre Lekársku službu Európskeho parlamentu pri starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici Saint-Pierre Belgicko, Brusel

Univerzitná nemocnica Saint-Pierre, kde sa liečil veľký počet pacientov s COVID-19, potrebovala každú pomoc. Elena dlho nerozmýšľala – „Jednoducho som chcela byť pritom,“ vysvetľuje. Elene sa len nedávno skončila ročná prax v Lekárskej službe Európskeho parlamentu v Bruseli. Už 16. apríla však začala pracovať na jednotke intenzívnej starostlivosti v Univerzitnej nemocnici Saint-Pierre. „Keď som prišla, to najhoršie už bolo za nami. Všetky lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti však ešte boli obsadené pacientmi s COVID-19. Mojou povinnosťou bolo pomáhať zdravotným sestrám v prvej línii. Starali sme sa o pacientov, ošetrovali sme ich a robili iné nevyhnutné činnosti,“ opisuje Elena. Keďže situácia v Belgicku sa začala zlepšovať, Elene oznámili, že sa môže vrátiť domov: „Chcela som zostať, až kým sa kríza neskončí. Nastal však čas vrátiť sa na stále pracovisko. Moje srdce však bude navždy patriť aj nemocnici aj Parlamentu.“

„Bez pomoci EÚ by som sa nedostala domov“

Awa Seck Vďaka pomoci EÚ sa mohla bezpečne vrátiť domov Belgicko, Brusel

Keď členské štáty EÚ zavreli hranice, niektorých európskych občanov táto udalosť zastihla v zahraničí. Všetkým nám je jasné, že počas tejto krízy je najlepšie zostať doma, ale čo ak ste v čase, keď sa začal šíriť vírus, uviazli niekde v zahraničí? Take Awa to zažila na vlastnej koži. Awa je Belgičanka a práve bola na dovolenke v Senegale. Európske Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie zorganizovalo spiatočné lety do Európy, takže Awa – a spolu s ňou tisícky ďalších občanov EÚ – sa mohli bezpečne vrátiť späť do vlasti. Európska únia pomáha členským štátom koordinovať pomoc a konzulárnu repatriáciu občanov EÚ zo všetkých kútov sveta. Doteraz počas tejto krízy pomohli vrátiť sa späť do Európy približne 85 000 ľuďom.

„Hnutie Vie Féminine pomáha ženám presadzovať svoje práva a zároveň udržiavať spoločenské kontakty“

Yasmina a Fatima Vytvorili telefonickú linku a facebookovú skupinu na pomoc ženám v núdzi Belgicko, Charleroi

Ženy v zložitej životnej situácii sa v Belgicku môžu obrátiť na organizáciu „Vie Féminine“. S koronakrízou však prišli nečakané výzvy: kým počet žien v núdzi narastal, organizácia zvládala nápor práce čoraz ťažšie. Fatima a Yasmina videli, že týmto novým okolnostiam sa musia prispôsobiť. Rýchlo zriadili horúcu linku, ktorá funguje sedem dní v týždni, aby si ženy v Charleroi mohli udržať spoločenské kontakty a uplatniť si svoje sociálne práva prostredníctvom telefónu. Rovnakú pomoc zorganizovali aj v ďalších piatich regiónoch Valónska. Neskôr vytvorili aj facebookovú skupinu s názvom „Confinées et solidarités“ (Ženy a solidarita v karanténe). „Vďaka tejto skupine môžu ženy ostať v kontakte a vzájomne sa podporovať aj v časoch nútenej sociálnej izolácie. Každý pomáha, ako vie – či už vymýšľaním nápadov, ako zabaviť deti, rozvozom jedla, alebo podaním pomocnej ruky v závažných situáciách. Podarilo sa nám vytvoriť atmosféru skutočnej spolupatričnosti,“ vysvetľujú Fatima a Yasmina.

„Milujem svoju prácu a určite v nej chcem pokračovať“

Jacqueline V nemocnici, kde pracuje, prestúpila na oddelenie pre pacientov s COVID-19 Belgicko, Brusel

Rok 2020, v ktorom uplynie presne 200 rokov od narodenia zakladateľky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingalovej, Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila za Medzinárodný rok sestier a pôrodných asistentiek. Nikto nepočítal s tým, že tento rok sa zároveň stane rokom medzinárodnej krízy v oblasti zdravia, ktorá zasiahne všetky vrstvy spoločnosti. Dnes, keď celý svet zápasí s následkami pandémie, stoja zdravotné sestry na čele tohto boja. Mnohé z nich museli tejto situácii prispôsobiť aj svoju pracovnú náplň. Platí to aj pre Jacqueline, ktorá je fyzioterapeutkou, teraz sa však stará o pacientov s COVID-19. Vo svete ošetrovateľov a zdravotných sestier sú takéto zmeny úplne bežné. V časoch krízy bolo povolanie zdravotných sestier vždy nesmierne dôležité. Odjakživa poskytovali starostlivosť a snažili sa nájsť nové spôsoby, ako zachrániť život a zmierniť utrpenie chorých. Preto sa Európska únia usiluje zabezpečiť, aby mali všetci zdravotnícki pracovníci prístup ku kvalitnému vybaveniu. Len tak budú môcť aj naďalej bezpečne vykonávať túto výnimočnú prácu.

„Našim zákazníkom sme plne k dispozícii“

Erika Je majiteľkou predajne potravín, ktorá zo solidarity s občanmi rozšírila donáškovú službu Belgicko, Heppenbach

Počas pandémie si starší ľudia a ďalšie zraniteľné skupiny obyvateľov musia dobre rozmyslieť, či sa vyberú do obchodu. Erika sa preto rozhodla, že jej predajňa, ktorá sa nachádza v malej obci v Belgicku, rozšíri svoju donáškovú službu, aby k predmetom základnej potreby mali aj naďalej prístup všetci jej spoluobčania. Prostredníctvom sociálnych médií informuje zákazníkov o dostupnosti tovaru, ktorý práve potrebujú. Takisto podporuje miestnych výrobcov, čím prejavuje solidaritu so všetkými, ktorí sú zapojení do miestneho dodávateľského reťazca. Erika je členkou asociácie Emma 2.0, ktorá združuje miestne predajne v nemecky hovoriacej časti Belgicka. Organizácia sa v súčasnosti orientuje na spoločensky zodpovedné projekty v menej obývaných vidieckych oblastiach.

„V dôsledku koronakrízy trpí mnoho ľudí nedostatkom jedla. Potravinové dary pre nich môžu veľa znamenať“

Mohamed, Bilal a Hamza Roznášajú balíčky s potravinami do domácností v núdzi Belgicko, Brusel

V dôsledku krízy spôsobenej ochorením COVID-19 sú mnohé domácnosti vo finančnej tiesni a na jedlo im ostáva menej peňazí než zvyčajne. Rodiny s jedným rodičom, nezamestnaní, študenti, utečenci, prisťahovalci a mnohí iní čelia nedostatku potravín. Darované balíčky s potravinami sú tak pre mnohých z nich skutočnou záchranou. Po zavedení krízových opatrení v Belgicku sa práve preto Mohamed, Bilal a Hamza, traja kamaráti z bruselskej štvrte Anneessens, rozhodli založiť túto iniciatívu. Pripravujú a rozdávajú potravinové balíčky, ktoré im poskytujú priamo jednotlivci alebo malé obchody. Nemajú pritom žiadnych finančných sponzorov. Dnes je do ich projektu zapojených vyše 20 dobrovoľníkov. K podobným iniciatívam dokonca inšpirovali aj ďalšie štvrte v Bruseli.

„Vo svojich srdciach musíme spoločnými silami vytvoriť miesto pre našich „neviditeľných susedov““

Cynthia Zabezpečuje stravu pre bezdomovcov Belgicko, Brusel

Združenie „Solidarité Grands Froids“, v ktorom pracujú výlučne dobrovoľníci, sa po celý rok stará o bezdomovcov v Bruseli. Počas koronakrízy väčšina združení na pomoc bezdomovcom zatvorila svoje zariadenia, čím sa každodenný život našich „neviditeľných susedov“ ešte viac skomplikoval. Zakladateľka združenia Cynthia Simpsonová si uvedomila, že v čase, keď táto kríza zasahuje bezdomovcov ešte viac než ostatné skupiny, nemôže len tak sedieť so založenými rukami. Spolu s ďalšími ôsmimi dobrovoľníkmi zo svojho tímu a s dvomi renomovanými šéfkuchármi začala poskytovať ľuďom v núdzi kvalitnú a zdravú stravu. Veľmi rýchlo sa rozšírila správa o tom, že o 16.00 h sa na hlavných železničných staniciach v Bruseli a v centre mesta rozdáva chutné jedlo. Distribuujú aj balíčky, v ktorých sú hygienické pomôcky, čisté ponožky a ďalšie darované veci.

„Opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19 sú nevyhnutné, musia však rešpektovať ľudské práva a dôstojnosť všetkých z nás“

Anne-Sophie Myslí na potreby starších ľudí Belgicko, Overijse

Práva a dôstojnosť starších ľudí treba rešpektovať aj počas koronavírusovej krízy. Anne-Sophie je generálnou tajomníčkou platformy AGE Platform Europe – rozsiahlej siete EÚ, ktorá sa zasadzuje za práva starších ľudí. Seniori sú pre svoje rodiny a blízkych veľkou pomocou. Často obetujú vlastné pohodlie, aby mohli pomôcť iným – starajú sa o vnúčatá, sú k dispozícii príbuzným a susedom odkázaným na pomoc. Od začiatku koronakrízy sa zamestnanci platformy AGE snažia zvýšiť informovanosť o vplyve vírusu na práva starších ľudí a objasňujú súvisiace etické otázky. Pri poskytovaní služieb zdravotnej a dlhodobej starostlivosti seniorom treba zohľadniť špecifické problémy, ktorým títo ľudia čelia – napríklad či majú možnosť prístupu k lekárskemu ošetreniu a zdravotnej starostlivosti. Po konzultácii so svojimi členmi platforma AGE zverejnila stanovisko k pandémii COVID-19 a k právam starších osôb. Okrem toho zriadila osobitnú webovú stránku, kde možno nájsť rôzne príklady pomoci osamelým seniorom.

„Sme odhodlaní pomôcť, aby bola čo najskôr k dispozícii cenovo dostupná vakcína proti COVID-19“

Celoeurópske konzorcium pre urýchlený vývoj jednorazovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Spojili sily pri vývoji a výrobe novej vakcíny na báze adenovírusu Belgicko, Brusel, Rím, Berlín

Ak chceme chrániť rizikové skupiny obyvateľov, zabrániť šíreniu ochorenia a odbremeniť zdravotníctvo, výroba vakcíny je absolútnou nevyhnutnosťou. Nestačí len vyvinúť bezpečnú očkovaciu látku, ktorá zaistí potrebnú ochranu pred ochorením. Rovnako dôležité je vyrobiť milióny dostupných dávok vakcíny, a to v rekordne krátkom čase. V snahe podporiť tento cieľ vytvorili tri európske spoločnosti pôsobiace v oblasti biotechnológií celoeurópske konzorcium. Talianska spoločnosť ReiThera Srl., nemecká LEUKOCARE AG a belgická Univercells S.A. oznámili, že začali spolupracovať na vývoji a výrobe očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Očakáva sa, že potenciálna vakcína bude v lete 2020 podrobená klinickým skúškam a krátko nato by sa mohla začať jej rozsiahla výroba. Všetci traja partneri spoja svoje jedinečné odborné know-how v oblasti vývoja vektorových vakcín, prípravy ich finálneho zloženia a výroby. EÚ tiež v boji proti koronavírusu zorganizovala online fundraising s cieľom vyzbierať 7,5 miliardy eur, ktoré sa použijú na vakcíny, lieky a diagnostiku.

„Zdravotníci pomáhajú nám a teraz my potrebujeme pomoc, aby sme chránili ich“

Julie a Cathy Dali dokopy darcov a krajčírky s robotníkmi, ktorí potrebujú ochranné odevy Belgicko, Brusel

Julie (zakladateľka) a Cathy založili na Facebooku skupinu Les Petites Mains Bruselloises pour des Blouses (Bruselské ručičky šijú plášte). Od darcov pochádzajú posteľné prestieradlá, obliečky či obrusy a dobrovoľníčky, pre ktoré je šitie koníčkom, ich premieňajú na plášte pre zdravotníkov. Do dnešného dňa dodala skupina do nemocníc a domovov opatrovateľskej služby viac ako 50 plášťov. Julie a Cathy teraz hľadajú ďalšie dobrovoľníčky, pretože bude treba ušiť ďalších 500 plášťoch.

„Dajte nám ihlu a niť a my vytvoríme sieť solidarity“

Masque tissu - Solidarité Coronavirus Založili skupinu zameranú na domácku výrobu a distribúciu ochranných rúšok Belgicko, Brusel

Rúška sú užitočným prostriedkom, ktorý bráni šíreniu ochorenia COVID-19 a chráni ľudí okolo nás. Vzhľadom na vysoký dopyt však môže byť ťažké zohnať jednorazové rúška. Facebooková skupina Masque tissu – Solidarité Coronavirus – Belgique chcela tento problém vyriešiť výrobou a distribúciou rúšok na opakované použitie. Ľuďom, ktorí potrebujú rúška, umožňuje priamo osloviť tých, ktorí ich vyrábajú.

„Som pyšná na svojich kolegov, ktorí sa zo všetkých síl snažia pomôcť ľuďom v našom okolí“

Joelle Pracuje v spoločnosti, ktorá ponúka zákazníkom zdravé potraviny Belgicko, Brusel

V období zákazu vychádzania treba nielen dbať o svoje zdravie, ale aj zabezpečiť, aby boli k dispozícii zodpovedne a udržateľne vyrábané potraviny. Joelle pracuje v družstevnom obchode s potravinami, ktorý ponúka regionálne a etické bioprodukty. Vysvetľuje, že obchod aj v tomto mimoriadnom období propaguje zdravú výživu. V tak náročnej situácii má solidarita medzi kolegami, zákazníkmi i všetkými Európanmi zásadný význam. V krízových časoch musíme oceniť úsilie miestnych podnikov, ktoré podporujú obyvateľov a výrobcov.

„Nedokázali sme sa nečinne prizerať a z diaľky sledovať, ako Taliansko trpí. Všetci musíme priložiť ruku k dielu – v tom predsa spočíva podstata Európy“

Zoskupenie mladých Talianov v Belgicku Zbiera prostriedky na podporu Talianskeho Červeného kríža v krízou najviac zasiahnutej európskej krajine Belgicko, Brusel

Pre Talianov žijúcich v zahraničí je mimoriadne bolestivé sledovať situáciu v Taliansku, ktoré bolo tak ťažko zasiahnuté pandémiou. Preto sa zoskupenie mladých Talianov v Belgicku (REGIB) rozhodlo podniknúť konkrétne kroky a vyzbierať finančné prostriedky na podporu Talianskeho Červeného kríža (CRI). Výťažok zo zbierky umožňuje pracovníkom a dobrovoľníkom CRI, ktorí stoja v prednej línii boja proti pandémii, poskytovať lekársku pomoc, pomáhať ľuďom a organizovať asistenčné služby. Podobné iniciatívy v duchu občianskej solidarity dopĺňajú aj rôzne akcie na európskej úrovni. Napríklad, rozhodnutie EÚ o cezhraničnom ohrození zdravia uľahčuje spoluprácu medzi členskými štátmi a zabezpečuje prístup k spravodlivo distribuovaným zdravotníckym potrebám predávaným za primeranú cenu v celej Európe. Vďaka tomu si najmä ťažko postihnuté krajiny, akou je i Taliansko, môžu obstarať vybavenie, ktoré potrebujú.

„Pomáham ostatným Európanom tým, čo robím najradšej“

Elena Ponúka bezplatné hodiny jogy na internete Belgicko, Brusel

Keď začal celý svet čoraz viac aktivít presúvať na internet, Elena sa rozhodla, že ponúkne bezplatné online hodiny jogy všetkým, ktorí pre zákaz vychádzania zostali doma. Odozva bola obrovská a účastníci jej hodín zozbierali už počas prvých dvoch týždňov vyše 800 eur pre talianske nemocnice. Hodnoty súdržnosti a európskej solidarity možno rozvíjať mnohorakými spôsobmi. Elenino počínanie je inšpiráciou a príkladom toho, ako možno spojiť ľudí z celej Európy a pritom ďalej dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa zdravia občanov. Podobnú formu online solidarity možno vidieť u viacerých digitálnych spoločností, ako sú Netflix, Youtube či Facebook, ktoré na žiadosť EÚ súhlasili so znížením kvality svojho videostreamingu v Európe. Dôvodom tohto kroku je snaha zabrániť preťaženiu internetu v období, keď je viac ľudí nútených zostávať doma.

„Hudba, ktorá spája ľudí aj naprieč hranicami, poukazuje na nášho spoločného európskeho ducha a dedičstvo“

Roch Spolu so svojimi študentmi vytvoril virtuálny flautový orchester, ktorý šíri solidaritu a priateľstvo po celej Európe Belgicko, Houyet

Hneď po zatvorení hudobných škôl začal Roch premýšľať o tom, ako by zostal v kontakte so svojimi žiakmi a pokračoval vo výučbe. Najprv ich poprosil, aby mu poslali nahrávky z domáceho cvičenia, aby im k nim mohol dať spätnú väzbu. Študenti prejavili takú motiváciu, že Roch prišiel s nápadom vytvoriť virtuálny flautový orchester, ktorý zahrá Beethovenovu Ódu na radosť, podobne ako ju už predtým ako prvý zahral Rotterdamský filharmonický orchester. Vďaka tomuto projektu mohol Roch nielenže pokračovať vo výučbe, ale zároveň študentom ponúkol možnosť stať sa súčasťou veľkého ľudského dobrodružstva. Myšlienkou projektu je šíriť priateľstvo a solidaritu medzi národmi, a tým vyzdvihnúť úlohu hudby – a umenia vôbec – pri spájaní občanov Európy v tomto náročnom období. Projekt podporuje solidaritu tým, že pripomína Európanom ich spoločné kultúrne korene a názorne im ukazuje, koľko toho majú spoločného. Zjednotení spoločným dedičstvom a zjednotení v boji proti pandémii.

„Spoločne vytvárame priestor pre občiansku aktivitu a solidaritu“

Les Badass Solidaires Pomáhajú komunitám v núdzi tým, že umožňujú výmenu kľúčových služieb Belgicko, Brusel

Deväť mladých Bruselčaniek vytvorilo na Facebooku skupinu s názvom „Solidarité Solidariteit Brussels Bruxelles Coronavirus“, aby vyzvali na solidaritu medzi bežnými ľuďmi a organizáciami či zdravotníckymi pracovníkmi v núdzi. Skupina spája ľudí dobrej vôle s ľuďmi odkázanými na pomoc druhých. Väčšina ľudí chce pomáhať, nie vždy však vedia, ako na to. Členom skupiny sa spoločnými silami podarilo vytvoriť efektívne stratégie na pomoc ľuďom v núdzi a na podporu lekárov a zdravotníkov. Vďaka tejto iniciatíve je solidarita už viac než len dobrý úmysel: dobrovoľníci teraz môžu ľahko zistiť, kde by sa ich pomoc zišla najviac.

„Každý jeden deň sme bližšie k pochopeniu vírusu a k tomu, aby sme zistili, ako ho poraziť“

Philippe Vedie výskum s cieľom lepšie pochopiť a napokon aj poraziť COVID-19 Belgicko, Leuven

Tak ako mnoho iných vedcov z celej Európy, aj Philippe a jeho kolegovia z Katolíckej univerzity v Leuvene sa snažia prísť na koreň epidémiám, ako je COVID-19. Philippe a ďalší epidemiológovia sú zosobnením reakcie vedeckej komunity EÚ na hrozbu vírusov a Únia ich v tomto úsilí podporuje finančnými prostriedkami. Ak chceme poraziť epidémiu, ako je epidémia koronavírusu, našou najväčšou zbraňou je a vždy bude práve vedecký výskum: porozumenie je prvým krokom k nájdeniu riešenia na problémy v oblasti verejného zdravia. To je to, čomu teraz Philippe a jeho kolegovia venujú všetko svoje úsilie a pozornosť.

„Je mojou povinnosťou vzdelávať tých, ktorí sú našou budúcnosťou“

Mihaela Pracuje v škole programovania pre deti, ponúka hodiny online. Belgicko, Brusel

Mihaela pracuje v Logiscool Montgomery v Bruseli, čo je inštitúcia ponúkajúca kurzy programovania pre deti a tínedžerov. Keď bol vydaný zákaz vychádzania, škola zareagovala veľmi pohotovo – začala ponúkať online hodiny a vo výučbe svojich žiakov pokračovala na internete. Ako ukázala súčasná kríza, k najdôležitejším oblastiam výskumu patria práve digitálne technológie, robotika a umelá inteligencia. Vzdelávanie mladých ľudí v týchto oblastiach považujú Mihaela a jej kolegovia za svoju povinnosť. Práve vďaka týmto vedomostiam môžu nájsť Európania nástroje na riešenie problémov, ako je i táto pandémia so všetkými svojimi dôsledkami. Krajiny, regióny a mestá v celej Európe sa usilujú pomáhať svojim obyvateľom v boji proti koronavírusu. Ich pevnou oporou je pritom Fond solidarity Európskej únie, z ktorého sa na tento účel poskytli prostriedky až vo výške 800 miliónov eur.