„Vďaka podpore EÚ sa staráme o bezpečnosť zraniteľných ľudí počas krízy“

Shenay Pomáha s distribúciou balíčkov pomoci ľuďom v núdzi Bulharsko, Isperih

Program ROMACT financovaný z prostriedkov Európskej únie zásobuje 15 000 osôb z rómskej komunity v Bulharsku a Rumunsku potravinami a hygienickými potrebami. Aktivisti zapojení do programu okrem toho informujú ľudí vo viac ako 30 rôznych mestách o tom, ako sa chrániť pred koronavírusom a kde nájsť pomoc, keď sa ocitnú v núdzovej situácii. Miestni aktivisti pomohli zistiť, ktoré rodiny sú najzraniteľnejšie, aby im bolo možné poskytnúť najnevyhnutejšiu pomoc. Aktivistka Shenay Andreeva z @romactbulgaria pomáha distribuovať materiálnu pomoc tým, ktorí ju v týchto ťažkých časoch potrebujú najviac. Ľudí ako Shenay môžeme nájsť v celej Európe. Pomáhajú zraniteľným a izolovaným komunitám bojovať proti koronavírusu. Starajú sa však tiež o to, aby žili v dobrých podmienkach, chránia ich ľudské práva a zlepšujú začleňovanie Rómov.

„Dnes je rad na nás, aby sme pomohli tým, ktorí doteraz pomáhali nám“

Organizácia Zachráňme záchrancov Pomáha sociálnym podnikom prekonať krízu Bulharsko, Sofia

Ľuďom, ktorí Európe pomáhajú v boji proti COVID-19, často ďakujeme potleskom. Ich nepoľavujúce úsilie nás však núti položiť si otázku: Je tu niekto, kto pomôže im? Táto otázka viedla v Bulharsku k vzniku vskutku inšpiratívnej iniciatívy. „Chceme, aby túto krízu prežili aj sociálne podniky, ktoré celý čas pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím, osamelým matkám, utečencom či starším ľuďom. Chceme, aby mohli svoju pomoc poskytovať aj po skončení koronakrízy,“ hovoria zástupcovia z Bulharského centra pre neziskové právo. Svojou iniciatívou pod heštegom #SaveTheSaviors pomáhajú piatim najväčším sociálnym podnikom, aby si udržali zamestnancov, aby nezbankrotovali, ale naopak – aby ešte rozšírili rozsah svojich aktivít. „Vďaka našej kampani sa o týchto podnikoch a ich činnosti dozvedelo už viac než 100 000 ľudí. Zachránili sme pracovné miesta 47 zamestnancom, ktorí potom pomohli stovkám ľudí v núdzi. A čo je najdôležitejšie – zmenil sa aj postoj ľudí k zraniteľným osobám“, vysvetľuje organizácia.

„Aj jeden človek toho môže veľa zmeniť. Možno to budete práve Vy!“

Momchil Ako dobrovoľník dezinfikuje najväčšiu pohotovostnú nemocnicu v Sofii Bulharsko, Sofia

Kým zdravotnícki pracovníci naďalej neúnavne bojujú proti koronavírusu, ľudia v celej Európe sú čoraz kreatívnejší v tom, ako im prejaviť svoju vďaku. Momchil spolu s tímom ďalších dobrovoľníkov vydezinfikoval všetky budovy nemocnice v Pirogove – každú izbu, chodbu či schodisko. Nedokázal sa len nečinne prizerať tomu, čo sa deje, a sám nepomôcť. „Keď sa to celé začalo, jednoducho som musel niečo urobiť. Nemohol som len tak ostať sedieť doma.“ Keďže počas koronakrízy sa Momchil nemohol venovať bežným činnostiam, chcel byť užitočný niekde inde. Vedel, že ľuďom, ktorí dezinfikujú priestory budov, hrozí priamy kontakt s vírusom, na jeho odhodlaní pomôcť to však nič nezmenilo. Momchil je presvedčený, že v tejto desivej situácii všetci dokážeme byť priatelia a držať spolu v záujme spoločnej veci. „Každý z nás má v rukách moc meniť veci – je jedno, koľko má rokov, čo robí a v čo verí. Dokáže to ktokoľvek – dokážete to aj vy!“, povedal nám Momchil.

„Najlepšie riešenia sú tie, na ktoré prichádzame spoločne“

Todor Usporiadal programovací maratón ako pomoc pri riešení dôsledkov pandémie Bulharsko, Sofia

V marci Todor uviedol pod názvom Hack the Crisis Bulgaria tzv. hackatón – maratón programátorov s cieľom pomôcť pri nachádzaní riešení množstva problémov, ktoré pandémia vyvolala. Do tejto iniciatívy sa zapojilo 850 osôb a jej výsledkom je 111 nápadov na pomoc pri zmierňovaní dôsledkov krízy. Hlavné ciele týchto projektov sú tri: záchrana životov, záchrana komunít a záchrana podnikov. Druhá fáza iniciatívy sa začala koncom apríla, čoskoro sa spustí 30 vybraných projektov a vyberať sa budú ďalšie nové. Todor prišiel s nápadom, no hackatón by nebol možný bez neuveriteľnej podpory mnohých bulharských podnikateľov a zamestnancov, ktorí bezplatne venovali svoj čas a energiu ako svoj príspevok k úspechu podujatia.

„Vyzvala som členov nášho tímu, aby z obyčajného urobili neobyčajné – a presne to sa im aj podarilo!“

Národné mládežnícke fórum Povzbudzuje mladých ľudí, aby v čase sociálnej izolácie rozvíjali svoje vedomosti a zručnosti Bulharsko, Sofia

Už niekoľko dní po vyhlásení núdzového stavu v Bulharsku spustili členovia Národného mládežníckeho fóra kampaň #TimeForYou (Čas pre teba). Základnou myšlienkou tejto iniciatívy bolo vyzvať mladých ľudí, aby čas strávený doma využili ako príležitosť zlepšiť si svoje schopnosti a zručnosti. Aby to mali jednoduchšie, školitelia, absolventi škôl, výkonná rada a členovia fóra zorganizovali sériu bezplatných webinárov na témy, ktoré sa bezprostredne týkajú mladých ľudí, ako napríklad „Duševné zdravie mladých ľudí počas sociálnej izolácie“. Najbližšie budú hovoriť o digitálnej práci s mládežou, integrácii mladých ľudí či platformách pre mladých.

„Solidaritu prejavujeme hudbou“

Deti zo skupiny Bon-Bon Vyzývajú ľudí, aby zostali doma Bulharsko, Sofia

Členovia populárnej bulharskej detskej skupiny BON-BON sa hneď po vyhlásení zákazu vychádzania rozhodli, že z bezpečia svojich domovov vytvoria vlastnú verziu pesničky Earth Song od Michaela Jacksona a vyzvú ňou ľudí, aby zostali doma. Na vystúpení sa zúčastnilo viac ako 90 súčasných i bývalých členov skupiny rozpŕchnutých po celej Európe. Jasne tým ukázali, že i napriek všetkým obmedzeniam môžeme byť všetci spolu. Výsledok ich snahy si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=97WX-CMKu9E.