„Prešli sme už poriadny kus cesty a teraz to predsa nevzdáme!“

Valentinos Koordinuje sledovanie kontaktov na cyperskom ministerstve zdravotníctva Cyprus, Nikózia

Valentinos Silvestros je terénny epidemiológ. Takisto koordinuje sledovanie kontaktov na oddelení pre dohľad nad infekčnými ochoreniami a ich kontrolu na ministerstve zdravotníctva. Jeho tím identifikuje reťazce infekcie a snaží sa ich „prelomiť“ tým, že izoluje už nakazené osoby, ako aj všetkých tých, s ktorými dotyčná osoba prišla do kontaktu. Jeho práca prebieha vo veľmi náročných podmienkach a vyžaduje si veľkú obetavosť. Valentinos nevidel rodinu a priateľov už viac ako osem týždňov. Niekedy cíti obrovskú únavu a po celodennej práci ho často bolí chrbát a šija. Pri pohľade na klesajúce čísla však pociťuje úľavu. „Som veľmi rád, že naša malá krajina je na tom tak dobre,“ hovorí. Všetci spolupracujú a to ho napĺňa optimizmom aj do budúcna. „Ešte stále nemôžeme odpočívať,“ upozorňuje. „Nemôžeme sa vzdať. Musíme chrániť ľudí a posilniť naše systémy zdravotnej starostlivosti.“

„Z tejto krízy vyjdeme silnejší“

Nektaria a Paris Pracujú v Národnom centre krízového riadenia v Nikózii Cyprus, Nikózia

Nektaria Kakoutsi a Major Paris Samoutis vo dne v noci pracujú v Národnom centre krízového riadenia zriadenom cyperským ministerstvom zahraničných vecí, kde odpovedajú na žiadosti, ktoré im zasielajú Cyperčania z celého sveta. Ľudia, ktorí sa nemohli dostať domov, potrebovali ubytovanie, finančnú pomoc, lieky a psychologickú podporu. Nektaria a Paris im chceli pomôcť, a tak koordinovali repatriačné lety a poskytovali rôzne asistenčné služby. Pomoc potrebovali najviac ľudia so závažnými zdravotnými problémami a rodičia, ktorí ostali v zahraničí, ďaleko od svojich detí. „Bola to náročná úloha, ktorú ešte sťažovali cestovné obmedzenia väčšiny krajín. Tá radosť v očiach ľudí, ktorí sa mohli vrátiť domov, však stála za to. Zvládneme to a z tejto krízy vyjdeme silnejší,“ hovorí. Desaťtisíce Európanov, ktorí pre pandémiu koronavírusu uviazli v zahraničí, sa mohli vďaka Európskej únii bezpečne vrátiť domov.

„Každý jeden život je dôležitý“

Constantinos Bojuje proti pandémii na viacerých frontoch: od centrálneho príjmu po celoštátnu koordináciu Cyprus, Nikózia

Constantinos Constantinou je špecialista na infekčné ochorenia v štátnej zdravotníckej organizácii a s pandémiou koronavírusu zápasí rôznymi spôsobmi už od samého jej začiatku. Constantinos, ktorý si dobre uvedomoval nedostatok dôveryhodných informácií o tejto novej zdravotnej hrozbe, pracoval na cyperskom ministerstve zdravotníctva, kde koordinoval šírenie a priebežnú aktualizáciu usmernení týkajúcich sa ochorenia COVID-19, ktoré vydali Svetová zdravotnícka organizácia, Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb i ďalšie medzinárodné orgány. Jeho deň sa začína liečbou pacientov na oddelení pre COVID-19 Všeobecnej nemocnice v Nikózii a končí sa neskoro večer po dlhých telefonátoch a emailoch s kolegami o metódach liečby pacientov, ako aj s bežnými ľuďmi o tom, ako chrániť seba a svojich najbližších.

„Ak pomôžeme jedinému človeku, môžeme pomôcť každému“

Halin Ako dobrovoľník pomáha pri testovaní na COVID-19 Cyprus, Nikózia

V boji proti ochoreniu COVID-19 je kľúčom laboratórna diagnostika, pretože testovaním sa získavajú informácie, ktoré potom pomáhajú pri diagnostike, liečbe a prevencii. Na týchto riešeniach pracujú vedci ako Halin. Halin je turecký Cyperčan, ktorý ako dobrovoľník vykonáva diagnostiku na základe testov PCR. Na riešení pracuje toľko odborníkov, že EÚ prisľúbila podporiť ich výskum prostriedkami v objeme 47,5 mil. eur určených pre 17 nových projektov venovaných problematike COVID-19.

„Deti nesmú strácať úsmev z tváre“

Vicky a Photis Pomáhajú prinášať viac farieb do života detí napriek obmedzeným sociálnym kontaktom Cyprus, Nikózia

Obmedzenia, ktoré sa zaviedli na obmedzenie šírenia koronavírusu, dramaticky zmenili náš každodenný život – predsa len sme museli tráviť čo najviac času doma. To mohlo ťažko zasiahnuť kohokoľvek, ale najviac deti: pre ich vývoj a duševnú pohodu je veľmi dôležité, aby sa mohli porozprávať s kamarátmi a stretávať sa s rodinou. Vicky a Photis prišli za týchto výnimočných okolností s nápadom priniesť viac radosti do života detí a mládeže v ich domovoch. So skupinou dobrovoľníkov začali cez stránku The Fairytale Museum na Facebooku vysielať rozprávky. Na nej čítajú deťom ich obľúbené rozprávky naživo známi herci, moderátori a politici, venujú im úsmev a pripomínajú, prečo je dôležité ostávať doma. Desiatky dobrovoľníkov tiež čítajú príbehy po telefóne, aby deti doma potešili.

„Aj v čase krízy má každé dieťa právo na vzdelanie“

Joseph Podporuje právo na vzdelanie počas krízy COVID-19 Cyprus, Nikózia

Pre pandémiu COVID-19 sa ľudia nemôžu fyzicky stretávať. Výnimkou nie sú ani študenti a pracovníci škôl. Keďže školy sú teraz zatvorené, študenti sa učia a komunikujú s učiteľmi prostredníctvom online vyučovania cez počítač či iné podobné zariadenia. Aktéri iniciatívy Hope for Children (Nádej pre deti) sa v spolupráci s cyperským ministerstvom školstva snažia zabezpečiť, aby všetci žiaci a študenti na Cypre mali riadny prístup k elektronickému vzdelávaniu. V celej krajine darovali študentom stredných škôl v núdzi novú elektroniku. Prekonávaním rozdielov spôsobených sociálnym a ekonomickým postavením chcú zabezpečiť, aby mal každý študent riadny prístup k vzdelaniu aj v týchto ťažkých časoch.

„Záleží mi na tom, aby ľudia v núdzi neboli sami“

Marios Spája blízkych a pomáha starším ľuďom Cyprus, Larnaka

Marios bol povolaním lekár. Dnes je už síce na dôchodku, ale rozhodol sa, že počas krízy nejako pomôže ľuďom vo svojom okolí. Vyhýbanie sa sociálnym kontaktom nie je ľahké pre nikoho, mimoriadne náročné je však pre chorých a nevládnych. Marios sa preto snaží dohodnúť s nemocničným personálom, aby rodinní príslušníci smrteľne chorých pacientov mohli navštíviť svojich blízkych, ktorí by tak nemuseli zomierať sami. Stará sa tiež o starších spoluobčanov, ktorí mali zdravotné problémy už predtým, a poskytuje lekársku, psychologickú a sociálnu podporu starším ľuďom v karanténe, aby zabránil úmrtiam z príčin, ktoré priamo nesúvisia s koronavírusom