„Naďalej zaručujeme bezpečnosť a kvalitu života osôb so zdravotným postihnutím“

Ioannis Zabezpečuje ochranu osôb so zdravotným postihnutím v Grécku Grécko, Atény

Národná konfederácia osôb so zdravotným postihnutím (NCDP) zastupuje osoby so zdravotným postihnutím a chronickými chorobami od roku 1989. Naďalej poskytuje členským organizáciám aktuálne informácie o vládnych opatreniach pre ľudí so zdravotným postihnutím a nezastavila ju ani pandémia COVID-19. „Po vyhlásení kampane ministerstva zdravotníctva ,Zostaňme doma‘ sme i naďalej fungovali v plnej prevádzke. Naši zamestnanci začali pracovať z domu a každý deň odpovedali na telefonické otázky,“ hovorí Ioannis. Spolu s kolegami Ioannis predložil konkrétne návrhy predsedovi vlády, príslušným ministrom, poslancom, ba dokonca aj regionálnym a miestnym samosprávam, pričom zohľadnil nové výzvy, ktorým čelia osoby so zdravotným postihnutím. Do dnešného dňa sa ich ciele nezmenili: ochrana práv osôb so zdravotným postihnutím a s chronickými chorobami a ich rodín, ako aj zaručenie ich bezpečia a kvality života.

„Musíme sa chrániť, ináč tu len budeme čakať na smrť“

Žiadatelia o azyl Žiadatelia o azyl v utečeneckom tábore Moria v čase pandémie COVID-19 Grécko, Moria, Lesbos

Utečenecký tábor Moria v Grécku sa za posledných pár mesiacov preslávil dosť nešťastným spôsobom. Podmienky v tábore sa s vypuknutím pandémie COVID-19 len zhoršovali. Skupina utečencov si uvedomovala, aké nebezpečenstvo ľuďom v tábore hrozí, a rozhodla sa, že sa pokúsi zabrániť rozšíreniu vírusu. „Začali sme vyrábať rúška, stavať provizórne zariadenia na umývanie rúk a zbierať odpad. Spolupracujeme s ostatnými utečencami aj s miestnymi obyvateľmi a spoločne sa snažíme ľudí informovať o tom, aké dôležité sú ochranné opatrenia. Staráme sa o utečencov z rizikových skupín, kým nebudú z tábora Moria evakuovaní. Rozšírenie nákazy v tábore by znamenalo katastrofu,“ vysvetľujú. Hoci prisťahovalecká politika zostáva v rukách členských štátov, Európsky parlament často poukazuje na situáciu utečencov na gréckych ostrovoch. V apríli požadoval pre utečenecké tábory väčšiu podporu, viac ubytovacích zariadení a zdravotníckych pomôcok.

„Spolupracujeme s ďalšími výrobcami potravín, ktorým pomáhame rozdávať jedlo, a tým podporiť čo najviac ľudí v núdzi“

Anna Daruje prebytočné potraviny verejnoprospešným organizáciám Grécko, Atény

Keďže ochrana verejného zdravia si vyžiadala zatvorenie hotelov a pohostinských zariadení, v niektorých krajinách to vyvolalo okamžitý nárast množstva prebytočných potravín. Svoje aktivity pozastavili aj niektoré charitatívne organizácie, napríklad vývarovne ponúkajúce varené jedlá, aby zamedzili zhromažďovaniu väčšieho množstva ľudí na jednom mieste. Anna pracuje pre grécku neziskovú organizáciu Boroume a snaží sa zapojiť do riešenia problému, ktorým je v Grécku plytvanie potravinami počas pandémie. Prostredníctvom iniciatívy Saving & Offering Food, ktorú spustila jej organizácia a ktorá spája dodávateľov potravín s charitatívnymi spolkami, sa v Grécku denne rozdá viac než 24 000 jedál ľuďom s obmedzeným prístupom k potravinám. Takisto mestá a obce – konkrétne ich sociálne sekcie – dostali za úlohu ešte viac podporovať zraniteľné skupiny obyvateľstva (napríklad osoby v domácej izolácii). Združenie Boroume preto mnohé z dodávok darovaných potravín posiela práve mestským a obecným potravinovým zásobárňam.

„Dnes pokračujeme v šírení nášho posolstva jednoduchým, no mocným skutkom pomoci krajine, ktorá to v tejto chvíli nesmierne potrebuje“

Elisabeth Dodáva lieh vybraným štátnym zariadeniam na liečbu COVID-19 Grécko, Atény

Pred začiatkom pandémie Elisabeth a jej podnik vyrábali alkoholické nápoje z vína z ostrovov v Egejskom mori. Na podporu dodávok gréckych liehovín počas pandémie presmerovali svoje zdroje tak, aby mohli pokryť potreby 13 určených nemocníc, v ktorých sa liečia pacienti s ochorením COVID-19. Prvé zásielky liehu už dorazili do najväčšej gréckej nemocnice Evaggelismos v Aténach a ďalšie očakávajú v nemocniciach po celom Grécku v priebehu najbližších troch mesiacov.