„Dôchodcovia žijú sami a veľmi veľa pre nich znamená, keď o nich niekto prejaví záujem“

Aleksandra, Monika a Agata Navštevujú starších ľudí žijúcich v izolácii Poľsko, Lublin

Mladé poľské dobrovoľníčky sa vo svojom voľnom čase venujú starším ľuďom: a taká je aj hlavná myšlienka iniciatívy Recept na pomoc. Projekt, ktorý spustila lublinská pobočka poľského Červeného kríža, nabáda dobrovoľníkov, aby vyhľadali dôchodcov žijúcich v ich okolí, ponúkli im spoločnosť a v prípade potreby i ďalšiu pomoc. „Myslím, že o túto formu pomoci je obrovský záujem,“ objasňuje mladá dobrovoľníčka Aleksandra. „Dôchodcovia dokážu rozprávať celé hodiny o tom, čo zažili a čo je pre nich vzácne. A to podľa všetkého neplatí len v čase šírenia koronavírusu: starší ľudia jednoducho radi trávia čas s mladými a delia sa s nimi o svoje skúsenosti.“ Dôchodcovia sú za túto iniciatívu veľmi vďační. Je dôkazom toho, ako môže niekoľko jednoduchých gest či „ingrediencií“ prispieť k posilneniu medziľudských vzťahov. Ako to vyjadrila miestna pobočka poľského Červeného kríža, „jeden pohár pocitu bezpečia, dve lyžice vedomostí, štipka dobrej vôle a niekoľko kvapiek času môžu zmeniť situáciu v čase pandémie COVID-19 výrazne k lepšiemu.“

„Vďaka zdravotníckemu vybaveniu, ktoré sa nakúpilo z prostriedkov EÚ, môžeme ošetriť viac pacientov“

Piotr Pomáha obyvateľom pohraničných oblastí zvládať zdravotné krízy Poľsko, Tomaszów Lubelski

Koronavírus nepozná hranice, ale nepozná ich ani naše úsilie v boji proti nemu Projekt RESCUE financovaný z prostriedkov Európskej únie pomáha v regióne na pomedzí Poľska, Bieloruska a Ukrajiny s dodávkou sanitiek a respirátorov do nemocníc. Vďaka tomu môžu lekári bojovať proti pandémii nielen vo všetkých členských štátoch, ale aj v oblastiach v bezprostrednej blízkosti Únie. Piotr Godzek je vedúcim oddelenia internej medicíny a kardiológie v zdravotníckom centre v meste Tomaszów Lubelski. „Keďže sme blízki susedia, naši pacienti sa môžu bez ohľadu na to, z ktorej strany hranice pochádzajú, spoľahnúť na vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti. Vďaka kontaktom medzi nemocnicami si môžeme vymieňať skúsenosti v situáciách obrovských zdravotných kríz, akou je aj kríza spojená s pandémiou SARS-Cov2.“ Nejde len o poskytovanie zdravotníckeho materiálu – projekt RESCUE ponúka tiež kurzy špecializovanej odbornej prípravy pre 69 lekárov, 48 záchranárov a 137 zdravotných sestier. Pracuje sa aj na príprave vzdelávacích iniciatív pre 4 500 obyvateľov.

„Pomoc a dobrovoľníctvo sú neoddeliteľnou súčasťou skautského života“

Anna Pomohla rozdať viac ako 3 000 jedál seniorom a ľuďom odkázaným na sociálnu pomoc Poľsko, Wieliczka

Na veľké veci nie je vždy potrebná armáda dobrovoľníkov Niekoľko dospelých skautov zo Zväzu poľského skautingu (ZHP) vo Wieliczke neďaleko Krakova už od polovice marca pomáha, ako vie. Ich život sa radikálne zmenil. Jeho stredobodom sú momentálne dve činnosti – organizovanie zaujímavých online aktivít pre mladších skautov a podpora starších ľudí a osôb odkázaných na sociálnu pomoc. Skauti už rozdali viac než 3 000 jedál, ako aj ochranné pomôcky a potraviny pre ľudí v núdzi. „Pomoc a dobrovoľníctvo sú neoddeliteľnou súčasťou skautského života,“ hovorí Anna. „Ľudia vo Wieliczke sa na nás môžu spoľahnúť za každých okolností, nielen v časoch koronakrízy.“

„Je prirodzené pomáhať tým, ktorí to potrebujú, najmä ak zachraňujú životy iným“

Krzysztof, Gabriela a Dagmara Ponúkajú bezplatnú psychologickú pomoc zdravotníkom, ktorí ju potrebujú Poľsko, Varšava

Zatlieskať opatrovateľom je krásne symbolické gesto. Táto iniciatíva však s rastúcim tlakom na nemocnice pomaly dosahuje svoje hranice. Narastá vyčerpanosť, hromadí sa stres a niektorí zdravotníci sa začínajú obávať o vlastné zdravie či zdravie svojich blízkych. Centrum pre prevenciu stresu a vyhorenia na Łazarského univerzite v Poľsku si toto nebezpečenstvo dobre uvedomuje. Preto prišlo s iniciatívou, ktorá spočíva v bezplatnej psychologickej pomoci lekárom, zdravotným sestrám, záchranárom a laboratórnym diagnostikom. Poskytujú ju skúsení psychológovia na špeciálnej telefónnej linke každý pondelok, stredu, štvrtok a nedeľu. „Prostredníctvom iniciatívy #PomagamyRozmawiamy (#PomáhameRozhovorom) ponúkame skutočnú pomoc všetkým, ktorí stoja v boji proti pandémii COVID-19 v prednej línii. Snažíme sa zmierniť napätie a stres formou individuálnych rozhovorov a dúfame, že tak zdravotníkom pomôžeme lepšie zvládať náročné situácie, ktorým čelia každý deň,“ vysvetľujú všetci traja.

„Najviac mi v pamäti utkvela vďačnosť našich cestujúcich“

Olga Letuška na repatriačných letoch Poľsko, Varšava

Operácia s názvom #LOTdoDomu (Leť domov so spoločnosťou LOT) bola jednou z organizačne a logisticky najnáročnejších leteckých operácií v histórií poľského civilného letectva. Poľská národná letecká spoločnosť uskutočnila počas 22 dní lety do 71 miest v 53 krajinách po celom svete. Prípravy na operáciu prebehli v rekordne krátkom čase. Jej cieľom bolo pomôcť krajanom, ktorí pre vypuknutie pandémie COVID-19 nečakane uviazli v zahraničí ďaleko od svojich rodín. „Tie lety sa v toľkých ohľadoch líšili od bežných letov. Pri každom ďalšom v nás silnel pocit, že sme súčasťou záchrannej misie“, hovorí Olga, členka posádky viacerých z týchto letov. Spoločnosť LOT zrealizovala 388 letov zo šiestich kontinentov a prepravila cestujúcich z Peru, Mexika, Argentíny, Japonska, USA, Austrálie a mnohých ďalších krajín. Vďaka nej sa domov vrátilo až 54 000 poľských občanov.

„Pomáhame malým podnikom riešiť právne otázky súvisiace s pandémiou“

Małgosia a Katarzyna Podnikom zasiahnutých pandémiou poskytujú bezplatnú právnu pomoc Poľsko, Poznaň

Pandémia COVID-19 a jej dôsledky zastihli mnoho podnikov nepripravených. Ako si majú poradiť s prerušením dodávok? Ako sa na ich spoločnosti vzťahujú ustanovenia o vyššej moci? S odpoveďou na tieto a podobné otázky chcela pomôcť aj Małgosia, poľská právnička, ktorá sa rozhodla, že na YouTube vytvorí kanál „Právo pre podnikateľov“. „Podnikateľom pomáham zorientovať sa v najnovších právnych predpisoch a v možnostiach získania finančnej pomoci,“ vysvetľuje Malgosia. „Keďže predpisy vydané v súvislosti s COVID-19 sa v Poľsku neustále aktualizujú, s Kataríninou pomocou sme náš nápad ešte vylepšili.“ Právne poradenstvo teraz malým podnikom poskytujú najmä prostredníctvom webinárov a bezplatných telefónnych konzultácií. Venujú sa pritom aj témam ako ochrana údajov a súkromia zamestnancov pracujúcich z domu. Informácie o tejto iniciatíve nájdete na webovej, ako aj facebookovej stránke firmy.