„Sme tu pre vás – v dobrom i v zlom“

Alberto Po vypuknutí pandémie COVID-19 sa prihlásil ako dobrovoľník a so svojím traktorom pomáhal dezinfikovať ulice Španielsko, Laguna de Negrillos, León

Albertovi odjakživa záležalo na ľuďoch v jeho okolí. Venuje sa ekologickému poľnohospodárstvu, čo v praxi znamená, že ľuďom v Laguna de Negrillos v provincii León dodáva kvalitné potraviny. Ani COVID-19 na jeho každodennom programe veľa nezmenil. Možno okrem jediného: začal pracovať aj v nedeľu. Jeho neúnavné úsilie si všimla aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). „V podstate sme ďalej robili to isté. Spolu s niekoľkými ďalšími poľnohospodármi sme však prišli s nápadom pomôcť s dezinfekciou ulíc či ďalších možných verejných zdrojov nákazy,“ vysvetľuje Alberto. „Predstavili sme svoj zámer úradom, ktoré k nemu vydali príslušné pokyny.“ Čoskoro dal Alberto dokopy tím dobrovoľníkov. Presvedčilo ich jednoduché posolstvo: „Ak dokážeme spolupracovať a ochrániť starších spoluobčanov pred možnou nákazou, niet na čo čakať.“ Tam, kde to šlo, nasadili dobrovoľníci svoje traktory. Zvyšok zvládli aj pešky. Ich odhodlanie pomôcť ľuďom vo svojom okolí bolo nezastaviteľné.

„Dúfam, že život sa pomaly, ale isto vracia do starých koľají“

Viri Využila zákaz vychádzania nato, aby zlepšila služby, ktoré poskytuje vo svojej reštaurácii Španielsko, San Román de Candamo, Astúria

Pre majiteľov reštaurácií v celej Európe sa obdobie pandémie COVID-19 podobalo divokej jazde na horskej dráhe. Krátko nato, ako v Španielsku začal platiť zákaz vychádzania, bola Viri nútená zavrieť svoju reštauráciu El Llar de Viri. Vie, o čom hovorí. „Rozhodnutie zatvoriť všetky reštaurácie nás zastihlo úplne nepripravených, nemohli sme tomu uveriť. Prešli sme si rôznymi fázami. Najskôr sme prežívali neistotu, po ktorej nasledoval šok. Potom sa v človeku dostaví pocit, že už nedokáže iba nečinne stáť, že jednoducho musí niečo urobiť,“ vysvetľuje. Viri sa rozhodla, že z tohto nového postoja vyťaží čo najviac. Začala pripravovať potravinové balíčky pre zákazníkov a začala pestovať zeleninu vo vlastnej záhradke. „Suroviny teraz máme rovno pred dverami,“ hovorí s nadšením v hlase. Po úspešnom znovuotvorení reštaurácie si Viri uvedomila, že ešte nikdy nevidela priateľské tváre svojich najvernejších zákazníkov tak rada. Naďalej ma obavy z budúcnosti, určite si však vychutná každú chvíľku strávenú so svojimi zákazníkmi.

„Moja firma dostala pomoc vďaka Európskej únii“

Isabel Jej firma prežila vďaka pomoci Európskej únie Španielsko, Cabo de Palos

Španielsky región Murcia 13. marca uzavrel svoje hranice, aby sa pokúsil zastaviť šírenie koronavírusu. Tento nevyhnutný krok viedol k okamžitému a úplnému zastaveniu cestovného ruchu, vďaka ktorému táto oblasť prosperovala. Pre Isabel Laguardiovú ako majiteľku potápačského centra mali tieto opatrenia mimoriadne tvrdé následky. Svoje stredisko musela zatvoriť a pozastaviť všetky plány na zamestnanie pracovníkov na zvyčajne rušnú turistickú sezónu počas veľkonočných sviatkov a letných prázdnin. Európska únia zareagovala rýchlo, aby pomohla ochrániť malé podniky, ako je Isabelin. Prijala nové právne predpisy, vďaka ktorým sa pravidlá štátnej pomoci stali flexibilnejšími. Španielska vláda tak teraz môže podnikom ponúknuť finančnú podporu rýchlejšie, aby počas koronakrízy neboli nútení prepúšťať zamestnancov. Zmenené pravidlá umožňujú členským štátom prijať rýchle a účinné opatrenia na podporu občanov a podnikov, najmä malých podnikov, ktoré v dôsledku pandémie COVID-19 čelia ekonomickým ťažkostiam. Každý jeden členský štát bude môcť zaviesť mechanizmus pomoci, v rámci ktorého budú môcť jednotlivé spoločnosti získať podporu až do výšky 800 000 EUR na vyriešenie najnaliehavejších problémov.

„Mám o svoju reštauráciu obavy, ale nevzdávam sa“

Antoine Snaží sa obnoviť prevádzku svojej reštaurácie a pritom dodržiavať všetky opatrenia na obmedzenie kontaktu medzi ľuďmi Španielsko, Valencia

Salad Planet je snackbar, ktorý zákazníkom ponúka zdravé, čerstvé a miestne produkty. Okamžitý úspech zožal jeho „šalátový bar“, ktorý si u obyvateľov Valencie veľmi rýchlo získal meno. Pre Antoina, ktorý je majiteľom reštaurácie, je obmedzenie pohybu ľudí tým najhorším možným scenárom. „Po začiatku pandémie som bol nútený zavrieť reštauráciu od 15. marca do 10. mája. Spolu s mojím zamestnancom sme nemali inú možnosť ako požiadať o dočasnú podporu v nezamestnanosti,“ spomína si. Ani znovuotvorenie reštaurácie však nebolo prechádzku ružovou záhradou. Reštaurácia bola spočiatku odkázaná iba na predaj jedla, ktoré si zákazníci mohli vziať so sebou, až napokon opäť otvorila svoje brány. Začalo sa to otvorením terasy s kapacitou obmedzenou na 50 % a neskôr i samotnej reštaurácie, ktorá momentálne funguje pri maximálne 50 % obsadenosti. „Salad Planete je v centre obchodnej štvrte Valencie, takže som prišiel o väčšinu pravidelných zákazníkov, ktorí budú až do septembra pracovať z domu. Naďalej som v práci len ja sám, keďže môj zamestnanec je stále dočasne nezamestnaný,“ hovorí Antoine na záver.

„Chceme pomáhať ľuďom vo svojom okolí a využiť pritom všetky svoje vedomosti“

Bibiana, Balbina a Pilar Rozhodli sa vyrábať rúška a plášte pomocou strojov na výrobu topánok Španielsko, Elda a Petrer, Alicante

Stovky obuvníčok, v Španielsku známych ako „aparadoras“, spája spoločný cieľ. Doma na vlastných strojoch šijú rúška a plášte pre tých, ktorí ich naliehavo potrebujú – a robia to úplne nezištne. Iniciatíva vznikla krátko po začiatku šírenia koronavírusu iba ako experiment, až napokon prerástla do každodennej výroby stoviek rúšok. Obuvníčky aktivite venujú množstvo času a využívajú pri nej šikovnosť svojich rúk i všetky získané vedomosti. Sú odhodlané prekonať aj prípadné technické ťažkosti. „Práca na strojoch, ktoré používame na výrobu topánok, si vyžaduje väčšiu námahu a presnosť, pretože látka, z ktorej sa šijú rúška, je príliš tenká a ľahko sa pára,“ hovorí Pilar. Napriek tomu – keď sa dozvedeli, že zásoby rúšok v Alicante sa míňajú – nevzdali to. Naďalej od darcov dostávajú množstvo sterilizovaného materiálu a sú pevne rozhodnuté nenechať sa odradiť žiadnymi prekážkami.

„Sme odhodlaní bojovať dovtedy, kým nákazu nezastavíme“

Ainhoa V čase pandémie COVID-19 pracuje ako lekárka v opatrovateľskom ústave Španielsko, Valencia

Ainhoa (26) sa práve chcela začať venovať špecializácii na pôrodníctvo a gynekológiu, keď musela tieto plány prerušiť pre pandémiu. Keďže boj proti ochoreniu COVID-19 jej nebol ľahostajný, rozhodla sa ponúknuť svoje služby ako lekárka v opatrovateľskom ústave. K mnohým úmrtiam spojeným s koronavírusom došlo v Španielsku práve v domovoch sociálnych služieb, v ktorých spolunažívajú naši najzraniteľnejší spoluobčania. Tento boj sa ešte ani zďaleka neskončil, Ainhou však nateraz utešuje vedomie, že ústav, v ktorom pracuje, zatiaľ nehlásil žiadne obete. Hoci ide v jej prípade iba o dočasné zamestnanie a ona čoskoro nastúpi na prax do nemocnice, táto skúsenosť ju napĺňa tak z pracovného, ako aj z osobného hľadiska. Uvedomuje si, že hodnoty a ponaučenia, ktoré získala v kontakte so staršími ľuďmi, sú pre ňu príležitosťou osobnostne rásť. „Čoskoro sa z toho dostaneme. Zvládneme to,“ hovorí.

„Chcela som pomáhať, a tak som sa naučila šiť na stroji“

Elena Vyrobila takmer 4 000 rúšok Španielsko, Madrid

Keď Španielsko zachvátila pandémia, Elena cítila, že musí nejako pomôcť lekárom a sestrám, ktorí bojujú za záchranu životov. Rýchlo sa naučila šiť na starom šijacom stroji od mamy a z látky, ktorú našla doma, začala vyrábať rúška. Ušila 25 rúšok a odniesla ich do domova dôchodcov blízko svojho domu. Potom sa dozvedela, že niekto zo susedov vytvoril skupinu, v ktorej každý z členov sľúbil, že ušije za 5 dní 200 rúšok. Materiál im dodala polícia, ktorá potom vyzdvihla hotové rúška a odniesla ich na policajnú stanicu, odkiaľ sa distribuovali ďalej. Následne sa Elena stala členkou ďalšej skupiny, ktorá vyrábala plášte pre zdravotnícky personál v madridských domovoch dôchodcov. Neskôr sa pridala aj ku skupine „Bizcocho Solidario“, ktorá každý deň dodáva viac než 100 domácich koláčov útulkom, Červenému krížu a iným organizáciám, ktoré poskytujú potraviny znevýhodneným rodinám. Popritom všetkom Elena po celý čas pracuje z domu a stará sa o tri deti.

„Vďaka medziľudskej solidarite dokážeme oceniť ľudskú, intelektuálnu a politickú veľkorysosť zakladateľov Európskeho hospodárskeho spoločenstva“

Eusebio Koordinuje distribúciu potravinových darov pre viac ako 25 000 ľudí Španielsko, Tarragona

Eusebio Alonso Redondo má na starosti potravinovú banku v Tarragone, ktorá denne zásobí potravinami viac ako 25 000 osôb v celej provincii. Eusebio predtým pracoval ako notár. Ako dôchodca teraz svoj voľný čas venuje tejto charitatívnej činnosti. Agropotravinárske podniky, obchody, hypermarkety i vidiecke družstvá posielajú do potravinovej banky denne tony rôznych potravinových výrobkov. Dokonca aj rodiny, ktoré na tom nie sú najlepšie, zvyknú potravinovej banke darovať 10 – 15 eur, aby mohla nakúpiť potraviny ľuďom, ktorí ich potrebujú. „Viete si predstaviť väčší prejav solidarity?“ pýta sa Eusebio. Vzájomná podpora ľudí v celej Európe pomohla Eusebiovi uvedomiť si, aký veľký bol z ľudského, intelektuálneho i politického hľadiska prínos zakladateľov Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré otvorilo cestu podpísaniu Rímskej zmluvy v roku 1957. Ako vraví Eusebio: „Láska a solidarita idú ruka v ruke. A to je náš odkaz pre budúce generácie.“

„Dezinformácie sú rovnako nákazlivé ako COVID-19“

David Pomáha Európanom pochopiť charakter a rozsah pandémie Španielsko, Madrid

David je novinár a špecializuje sa na oblasť zdravia. O ochorení COVID-19 informuje priamo z centra diania – pravidelne podáva správy z tlačových konferencií španielskych zdravotníckych orgánov. Ako člen spravodajskej agentúry Europa Press bojuje proti vírusu tým, že overuje informácie a fakty, a tým vyvracia dezinformácie a hoaxy. Podobne ako všetci obyvatelia Španielska pracuje z domu a poctivo dodržiava obmedzenia pohybu, čo podávanie správ o aktuálnej situácii značne komplikuje. David tak priebežne informuje čitateľov, poslucháčov a divákov spravodajstva Europa Press a zároveň chráni nielen seba, ale aj ostatných, čím zachraňuje životy. Šírenie pandémie prinieslo i druhú vlnu dezinformácií, od škodlivých rád týkajúcich sa zdravia až po divoké konšpiračné teórie. Tlač na to ponúka protiliek: overené, vedecky podložené správy a analýzy vychádzajúce z faktov. Experti a politici EÚ tiež pravidelne organizujú videokonferencie, na ktorých informujú o tom, ako účinne reagovať na dôsledky šírenia dezinformácií.

„Postaviť sa tejto nebývalej výzve si žiada viac než inovatívnosť. Kľúčom je spolupráca a solidarita“

Tomás Vyvíja vakcínu proti ochoreniu COVID-19 Španielsko, Santiago de Compostela

Všetko by mohla zmeniť vakcína proti ochoreniu COVID-19. Kolektív v zložení Tomás Pose, Natalia Barreirová, Rebeca Menayaová a José Manuel Martínez Costas stojí za laboratórnym projektom v budove CIQUS univerzity v Santiagu de Compostela. Venujú sa programovaniu buniek bez ohľadu na ich pôvod, aby vytvárali mikročastice, ktoré pohltia bielkoviny vírusu. Ako pri každom projekte vývoja vakcíny je cieľom dosiahnuť, aby imunitný systém nášho tela zareagoval tak, že zastaví vírus. Podľa Tomása by vývoj vakcíny mohol trvať viac ako rok, pretože nato, aby sa vakcína mohla považovať za bezpečnú pre ľudí, treba vykonať až tri klinické skúšky. Progresívny systém, ktorý vznikol výlučne v tomto laboratóriu, však vyzerá veľmi sľubne. Nedávno získal riešiteľský tím 150 000 eur od Zdravotného ústavu Carlosa III, ktorý patrí pod Ministerstvo vedy, inovácií a vysokých škôl, aby mohol začať novú etapu projektu.

„Vnášajte lásku a predstavivosť do všetkého, čo robíte“

Yolanda a Aitana Pomáhajú starším ľuďom a osobám so zdravotnými problémami prekonať karanténu Španielsko, Madrid

V mnohých krajinách sú v týchto časoch najväčším rizikám a problémom vystavení práve starší ľudia. Hoci vírusom COVID-19 sa môže nakaziť ktokoľvek, u starších ľudí hrozí oveľa väčšie riziko, že nákaza sa vyvinie do vážnej choroby. Súvisí to aj s fyziologickými zmenami v pokročilom veku či s prípadnými zdravotnými predispozíciami týchto ľudí. Pre Yolandu a jej dcéru Aitanu sa v týchto ťažkých časoch stala pomoc starším ľuďom poslaním. Aitana sa stará o to, aby jej starí rodičia mali čo jesť. Pomáha im spísať zoznam vecí, ktoré potrebujú, a jej mama sa potom vyberie na nákup, ktorý dovezie až k dverám starých rodičov. Aitana je so starými rodičmi v pravidelnom kontakte pomocou videohovorov, aby sa necítili až tak spoločensky izolovaní a opustení. Yolanda pomáha aj starším susedom z ich domu, ktorí sú teraz viac odkázaní na pomoc iných. Ľuďom, ktorí patria do niektorej z rizikových skupín, pomáha napríklad tak, že im ide vysypať smetie alebo vyzdvihnúť lieky z lekárne.

„Nosiť rúška alebo nie? Ako sa môžeme chrániť? Na nedostatok informácií som reagoval svojimi znalosťami a úprimne dúfam, že som presvedčil aspoň niektorých, aby ostali doma“

Mindaugas Lekár, ktorý pracuje v nemocnici v Španielsku, poskytuje Litovcom rady cez YouTube Španielsko, Lleida

Pred pandémiou COVID-19 pôsobil Mindaugas Gudelis ako lekár klubu FC Barcelona. Hneď, ako epidémia vypukla, ponúkol sa, že sa pridá k zdravotníkom v prvej línii boja proti koronavírusu v španielskej nemocnici Lleida. Okrem toho začal zverejňovať pútavé a informačné videá, ktoré sa v Litve rýchlo a masívne šíria cez sociálne médiá.

„Solidarita znamená ochotu znášať riziko, aby sme ochránili iných“

Ignacio Daroval rúška príslušníkom polície, ktorí pracovali bez nich Španielsko, Madrid

Ignacio mal to šťastie, že od priateľov zo Singapuru dostal zásielku rúšok. Cestou do práce si všimol, že príslušníci španielskej polície Guardia Civil, ktorí dozerali na to, aby ľudia počas karantény dodržiavali pravidlá, sami žiadne ochranné prostriedky nemali. Ignacio policajtom ponúkol, že sa s nimi podelí o svoju zásobu rúšok, za čo mu boli vďační.

„Chceme zabezpečiť, aby sa každému dostalo podpory, akú potrebuje“

Patricia Poskytuje psychologickú pomoc na zvládnutie krízy COVID-19 Španielsko, Madrid

Okrem možných ekonomických problémov tých, ktorí nemôžu pracovať z domu, môže mať táto karanténa pre nedostatok sociálnej interakcie a času stráveného vonku závažný vplyv na duševné zdravie ľudí. Skupina 10 profesionálov vypracovala príručku o psychologických dôsledkoch karantény a v úsilí pomôcť v tejto situácii ostatným aj návod, ako sa s nimi vyrovnať. Výsledok ich úsilia pod názvom psiCOVIDa-10 je k dispozícii pre každého. Osobitná pozornosť sa v príručke venuje podpore starších, rodín s deťmi (aj so zdravotným postihnutím), opatrovateľov chorých, pracujúcich z domu, zdravotníckeho personálu a pracovníkov z ďalších povolaní, ktorých sa obmedzenia týkajú.

„Pracovníci pohostinstiev vydávajú zo seba v práci tak veľa, že teraz je len správne prejaviť im podporu“

Sara Pomáha odvetviu pohostinských služieb v Španielsku a Portugalsku Španielsko, Madrid

Kríza vyvolaná koronavírusom postihla obzvlášť tvrdo pohostinské služby, keďže veľmi veľa ľudí muselo ostať doma. Na podporu pohostinstiev poskytla Sarina spoločnosť zamestnancom postihnutým pandémiou COVID-19 dar v hodnote 1 milión eur, ako aj online školiace programy pre personál v oblasti hotelierstva a stravovacích služieb. Zatiaľ nevieme, dokedy táto kríza potrvá. Európska únia už dnes pracuje na novom stabilnom rozpočte pre Európu a snaží sa zabezpečiť, aby sme z tejto krízy vyviazli silnejší než predtým.

„Obdivujem obetavosť, nasadenie a pozitívnu energiu mojich kolegov a nemocničného personálu“

Matilde Je členkou tímu pôsobiaceho v Madride, ktorý zabezpečuje nové nemocničné lôžka pre vážne chorých pacientov nakazených koronavírusom Španielsko, Madrid

Matilde je profesorkou na Universidad Complutense, ktorá súčasne pracuje ako anestéziologička v nemocnici Hospital General Universitario Gregorio Marañón (HGUGM) v Madride. Počas epidémie sa podieľala na zabezpečení nových nemocničných lôžok pre pacientov v kritickom stave. Nemocnica tak mohla zvýšiť svoje kapacity a v najhoršom období krízy prijať až 115 vážne chorých pacientov v porovnaní so 40 na začiatku epidémie. To umožnilo začať s liečbou najvážnejšie chorých pacientov a zachrániť mnohé životy. Matilde žasne nad obetavosťou a energiou, ktorú v tomto nesmierne náročnom období prejavujú všetci jej kolegovia. Keďže zdravotnícky personál potrebuje na riadny výkon svojho povolania adekvátne vybavenie, Európska komisia sa rozhodla chrániť dostupnosť osobných ochranných prostriedkov a zaviesť obmedzenia pre ich vývoz mimo EÚ.

„Svetlom na našej ceste k zvládnutiu tejto pandémie sú dáta“

Amparo Vďaka výskumu urýchľuje odhaľovanie prípadov a informovanie o aktuálnej situácii Španielsko, Madrid

Amparo pracuje v Inštitúte Carlosa III. pre výskum zdravia. Jej úlohou je zozbierať za pomoci systémov na monitorovanie ochorenia COVID-19 a iných zdrojov sekundárnych údajov čo najviac informácií a na základe nich potom usmerňovať miestne a národné zdravotnícke orgány v boji proti pandémii. Jej tím sa tiež podieľa na projekte s názvom I-MOVE-COVID-19, ktorý je financovaný z programu EÚ Horizont 2020. V rámci tohto programu sa poskytli prostriedky v celkovej výške až 47,5 milióna eur na 17 vybraných výskumných projektov, ktoré majú prispieť k hlbšiemu porozumeniu ochorenia COVID-19 a zlepšeniu klinického manažmentu. V rámci iniciatívy za inovačnú medicínu sa pripravuje aj ďalšia žiadosť o návrhy na liečbu a diagnostiku vo výške 45 miliónov eur, ktoré majú pomôcť v súčasnom i budúcom boji proti šíreniu koronavírusu.

„Prečo to robím? Aby som informoval, inšpiroval a pomohol vidieť túto celosvetovú krízu v súvislostiach“

Eduardo Prináša fotografie priamo z prvej línie boja proti pandémii COVID-19 Španielsko, Madrid

Eduardo pracuje v spravodajskej agentúre Europa Press. Ako fotoreportér sa pozerá na svet našimi očami – a na jeho pleciach tak spočíva obrovská zodpovednosť. Fotoreportéri sú nemými svedkami historických udalostí, vždy verní pravde. Nič nenavrhujú, vyhýbajú sa kompromisom či akémukoľvek zasahovaniu. Prečo je pre nich fotografia taká dôležitá a prečo je vďaka nim taká dôležitá aj pre nás ostatných? Fotografia je univerzálnym jazykom našej doby. Fotoreportéri triedia chaos vo svete do záberov, ktoré vnášajú poriadok do zmätku okolo nás. Upriamujú našu pozornosť na veci, ktoré nám unikajú, na udalosti a ľudí ďaleko od nášho vlastného kúta Európy, v ktorom žijeme. Vypuknutie pandémie koronavírusu viedlo k šíreniu dezinformácií, ktoré len oslabujú úsilie zabrániť jej ďalšiemu šíreniu. Európska únia chce preto informovať verejnosť o nebezpečenstve dezinformácií, ktoré ohrozujú nielen zdravie občanov, ale aj samotnú demokraciu. Zastavenie šírenia falošných informácií a zavádzajúcich správ by sme mali prirodzene považovať za rovnakú povinnosť, akou je vyhýbanie sa blízkym kontaktom či umývanie si rúk.

„Nato, aby ste pomohli, nemusíte byť hrdinom. Stačí byť človekom“

Sara Vyrába rúška pre zdravotníckych pracovníkov Španielsko, Madrid

V snahe zastaviť šírenie vírusu síce teraz musíme zostať doma, to však neznamená, že nemôžeme pomáhať ľuďom, ktorí proti pandémii bojujú v prvej línii. Sara sa rozhodla, že doma v Madride bude vyrábať rúška pre zdravotníckych pracovníkov. Povolaním je učiteľka, a tak chce čas strávený mimo triedy využiť ako príležitosť prejaviť solidaritu a súcit s ľuďmi žijúcimi v jej okolí. Príklady z celej EÚ potvrdzujú, ako môže čo len jeden človek pomôcť mnohým iným ľuďom. Podporovanie hodnoty súdržnosti je v boji proti vírusu nesmierne dôležité. Poďakujte sa dnes niekomu zo svojich známych za to, že myšlienku európskej solidarity realizuje svojím vlastným spôsobom.

„Hudba sa stala spojivom, posolstvom povzbudenia a sily“

Ana María Hrá na husle počas poludňajších koncertov z balkóna svojho bytu Španielsko, Albacete

Aj jediný láskavý skutok môže vyvolať reťazovú reakciu, ktorá sa šíri ďalej. Taký skutok urobila aj Ana María so svojím manželom. Obaja sú huslisti a jedného popoludnia si povedali, že z balkóna svojho bytu usporiadajú improvizovaný koncert pre svojich susedov. Ďalší deň sa k nim z iného balkóna pripojil violista a deň nato ďalší sused hrajúci na saxofóne. Každý deň teraz ich susedia čakajú na poludňajší koncert. Povzbudzuje ich hudba, ako aj vedomie, že v tomto neľahkom období nie sú sami. Vo všetkých kútoch Európy sledujeme ľudí, ktorí využívajú svoj jedinečný talent, a tým reagujú na výzvu #EurópaniaProtiCovid19. Možno aj vy sa venujte niečomu, čo robíte naozaj radi a čím by ste mohli potešiť ľudí vo svojom okolí. V Európe má každý z nás nejakú úlohu. Spoločne túto krízu prekonáme.

„Vieme, ako veľmi nás teraz ľudia potrebujú, a my ich v tejto situácii určite nesklameme“

Cecilia Producentka mlieka a mliečnych výrobkov Pracuje bez prestania, aby mali ľudia aj počas krízy prístup k základným potravinám Španielsko, Villaquejida, León

Cecilia a jej manžel spoločne vedú rodinnú mliekarenskú farmu – o chod celej farmy a výrobu sa starajú len oni dvaja. S odhodlaním pokračujú v práci aj počas krízy. Vedia, že mnoho rodín sa spolieha na to, že základné potraviny, ako je i mlieko, budú aj naďalej dostupné. Podobne ako mnohé miestne rodinné farmy, aj oni čerpajú podporu v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Cecilia s manželom azda ešte nikdy neboli takí hrdí na to, čo robia: vedia, že ľudia sa spoliehajú na to, že im budú naďalej dodávať základné potraviny, ktoré zvyčajne považujeme za samozrejmosť. A oni preto budú aj v týchto ťažkých časoch neúnavne pracovať ďalej, nech je to akokoľvek náročné.