Többéves pénzügyi keret

Eddig hat többéves pénzügyi keret látott napvilágot, köztük a 2021–2027 közötti időszakra szóló. A Lisszaboni Szerződés a többéves pénzügyi keretet intézményközi megállapodásból rendeletté változtatta. A legalább ötéves időszakra szóló többéves pénzügyi keret feladata annak biztosítása, hogy az EU kiadásai rendezett módon és saját forrásainak határain belül alakuljanak. Meghatározza azokat a rendelkezéseket, amelyeknek az EU éves költségvetésének meg kell felelnie. A többéves pénzügyi keretről szóló rendelet kiadási plafonokat állapít meg a kiadások széles kategóriáira (az ún. fejezetekre) vonatkozóan. A 2018. május 2-i első ilyen irányú javaslatok után a Covid19-járvány kitörését követően a Bizottság 2020. május 27-én helyreállítási tervet terjesztett elő (Next Generation EU), amely a 2021–2027-es időszakra szóló többéves pénzügyi keretre és a saját forrásokra vonatkozó felülvizsgált javaslatokat foglalt magában, valamint egy 750 milliárd EUR értékű helyreállítási eszköz létrehozását (2018-as árakon). A csomagot intézményközi tárgyalásokat követően 2020. december 16-án elfogadták. A többéves pénzügyi keret működésének felülvizsgálata és adott esetben a keret kiigazítására irányuló javaslatok 2024. január 1-jéig esedékesek, de a Parlament felszólított ezen időpont előrehozatalára.

Jogalap

  • Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 312. cikke;
  • a Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről;
  • a Tanács (EU) 2020/2094 rendelete (2020. december 14.) a Covid19-válság utáni helyreállítás támogatására szolgáló Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról;
  • az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére irányuló ütemtervről szóló, 2020. december 16-i intézményközi megállapodás.

Előzmények

Az 1980-as években a rendelkezésre álló források és a tényleges költségvetési követelmények egyensúlyának egyre növekvő hiánya konfliktusokkal teli légkört eredményezett az intézményi kapcsolatokban. E konfliktus enyhítésére, a költségvetési fegyelem növelésére és a végrehajtás jobb tervezés révén történő javítására tett kísérletként kialakítottak egy többéves pénzügyi tervre vonatkozó koncepciót. Az e célt szolgáló első intézményközi megállapodást 1988-ban kötötték meg. Ez a Delors I. csomagként is ismert 1988–1992-es pénzügyi tervre vonatkozott, amelynek az volt a célja, hogy biztosítsa az Egységes Európai Okmány költségvetési végrehajtásához szükséges forrásokat. 1993. október 29-én új intézményközi megállapodás született, amely tartalmazta a Delors II. csomagként is ismert 1993–1999-es pénzügyi tervet, amely lehetővé tette a strukturális alapok megkétszerezését és a saját források (1.4.1.) felső korlátjának megemelését. Az Agenda 2000-ként is ismert, a 2000–2006-os időszakra vonatkozó pénzügyi tervről szóló harmadik intézményközi megállapodást 1999. május 6-án írták alá, ennek egyik fő célkitűzése a bővítés finanszírozásához szükséges források biztosítása volt. A 2007–2013-as időszakra vonatkozó negyedik intézményközi megállapodást 2006. május 17-én fogadták el.

A Lisszaboni Szerződés a többéves pénzügyi keretet intézményközi megállapodásból egyhangúan elfogadandó tanácsi rendeletté változtatta, amely az Európai Parlament külön jogalkotási eljárás tárgyát képező jóváhagyásától függött. Azon túl, hogy leszögezi, hogy „[a] többéves pénzügyi keret kiadási kategóriánként meghatározza a kötelezettségvállalási és a kifizetési előirányzatok éves felső határát”, az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 312. cikke kimondja azt is, hogy „[a] pénzügyi keret meghatároz minden, az éves költségvetési eljárás zavartalan lefolytatásához szükséges egyéb rendelkezést is”.

A 2014–2020-as időszakra vonatkozó ötödik többéves pénzügyi keret volt az első, amelynek teljes összege a korábbiakhoz képest reálértéken csökkent. A többéves pénzügyi keret elfogadásához ezért a Parlament előfeltételül szabta annak kötelező félidős felülvizsgálatát, amely lehetővé teszi a költségvetési igények referenciaidőszakban történő újraértékelését és szükség esetén azok kiigazítását. A megállapodás egyebek mellett fokozott rugalmasságot is biztosított a tervezett összegek teljes mértékű kihasználásának lehetővé tétele érdekében, továbbá lefektette az alapokat az uniós saját források valódi rendszerének kiépítéséhez. 2017. június 20-án elfogadták a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret felülvizsgált változatát, amely további támogatásokat irányzott elő a migrációval kapcsolatos intézkedésekre, valamint a munkahelyteremtés és a növekedés előmozdítására. A Rugalmassági Eszközt és a sürgősségisegély-tartalékot is megerősítették, így lehetővé vált a források költségvetési fejezetek és évek közötti könnyebb átcsoportosítása, elősegítve a gyorsabb reagálást előre nem látható események és új prioritások felmerülése esetén.

A 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret

2018. május 2-án a Bizottság jogalkotási javaslatokat terjesztett elő a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről. A Bizottság javaslata 1 134,6 milliárd eurót tett ki (2018-as árakon) a kötelezettségvállalási előirányzatok tekintetében, ami az EU-27 GNI-jének 1,11%-át jelenti. Magasabb összegeket tartalmazott többek között a határigazgatás, a migráció, a biztonság, a védelem, a fejlesztési együttműködés és a kutatás területén. Csökkentéseket különösen a kohéziós és az agrárpolitika esetében irányzott elő. Az általános felépítését racionalizálták (a kiadási programok száma 58-ról 37-re csökkent), és a Bizottság a többéves pénzügyi keret felső határain kívül eső speciális eszközöket javasolt az uniós költségvetés-tervezés rugalmasságának javítása érdekében. A javaslat szerint az Európai Fejlesztési Alapot (EFA) integrálnák a többéves pénzügyi keretbe. A Bizottság javasolta továbbá a bevételi oldal korszerűsítését a saját források számos új kategóriájának bevezetésével.

A Parlament 2018. március 14-én és 2018. május 30-án állásfoglalást fogadott el a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről. 2018. november 14-én a Parlament részletesebben kifejtette tárgyalási megbízatását, ideértve a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet és az intézményközi megállapodásról szóló javaslatok módosításait, valamint a fejezetek és programok szerint bontott teljes számadatokat. Megállapította, hogy a többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra vonatkozó felső határának az EU bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,0%-áról (EU-28) 1,3%-ára (EU-27), azaz 1 324 milliárd euróra (2018-as árakon) kell növekednie, ami a Bizottság javaslatában szereplő összeget 16,7%-kal haladja meg. A közös agrárpolitika és a kohéziós politika előirányzatainak reálértéken változatlannak kell maradniuk, ugyanakkor több prioritást tovább kell erősíteni, többek között a Horizont Európát, az Erasmus+-t és a LIFE-ot; létre kell hozni egy új gyermekgaranciát (5,9 milliárd EUR) és egy új energetikai átállási alapot (4,8 milliárd EUR); a migráció és a határigazgatás terén érintett decentralizált ügynökségek finanszírozását több mint négyszeresére kell növelni (több mint 12 milliárd euróra). Az uniós költségvetésnek az éghajlat-politikai célkitűzések eléréséhez való hozzájárulását a többéves pénzügyi keret 2021–2027-es időszakra vonatkozó kiadásainak legalább 25%-ában kell meghatározni, és azt az érintett szakpolitikai területeken érvényesíteni kell, és legkésőbb 2027-ig a kiadások 30%-ára kell növelni. A többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálatát kötelezővé kell tenni.

A Tanács 2018. november 30-án és 2019. december 5-én közzétett egy „tárgyalási keretdokumentum-tervezetet”, amely a rendszerint a rendes jogalkotási eljárás hatálya alá tartozó kiadási programokhoz kapcsolódó horizontális és ágazati kérdéseket is tartalmazott (és amelyet a Parlament kritikával fogadott[1]). A Tanács támogatta, hogy a többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalási előirányzatainak teljes összege 2018-as árakon 1 087 milliárd EUR legyen (az EU-27 bruttó nemzeti jövedelmének 1,07%-a), ami jóval elmaradt a Parlament várakozásaitól.

2019. október 10-én és 2020. május 13-án a Parlament az európai választásokat követően naprakésszé tette megbízatását, és felkérte a Bizottságot, hogy nyújtson be javaslatot a többéves pénzügyi keret vészhelyzeti tervére vonatkozóan, amely biztonsági hálót biztosítana az uniós programok kedvezményezettjeinek védelmére abban az esetben, ha a folyamatban lévő többéves pénzügyi keretet kell meghosszabbítani, tekintettel az Európai Tanácson belüli nézetkülönbségekre.

Eközben a Bizottság 2020. január 14-én az Igazságos Átmenet Alap létrehozására irányuló javaslatot terjesztett elő a többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslatcsomag újabb elemeként, az európai zöld megállapodás részeként.

A Covid19-válságot és a szükséges korlátozó intézkedések súlyos gazdasági hatásait követően a Bizottság 2020. május 27-én és 28-án módosított javaslatokat[2] tett közzé egy 1100 milliárd EUR összegű többéves pénzügyi keretről és a Next Generation EU-nak (NGEU)[3] keresztelt, (2018-as árakon) 750 milliárd EUR értékű további helyreállítási eszközről, amelyből 500 milliárd EUR vissza nem térítendő támogatás és 250 milliárd EUR hitel formájában folyósítható. A csomag új eszközökre irányuló jogalkotási javaslatokat, továbbá a többéves pénzügyi keret már benyújtott programjaira vonatkozó módosításokat is tartalmazott. Az új csomag finanszírozását a tervek szerint a pénzügyi piacokon történő hitelfelvétellel biztosítanák. E célból a Bizottság a saját források rendszeréről szóló határozatról szóló javaslatát is módosította, hogy lehetővé váljon egy akár 750 milliárd EUR összegű hitel felvétele. Végezetül a Bizottság csomagja 11,5 milliárd euróval növelte a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben a 2020. évi kötelezettségvállalások felső határát annak érdekében, hogy már az új többéves pénzügyi keret elfogadása előtt megkezdődhessen a támogatások igénybevétele.

Az Európai Tanács 2020. július 21-én következtetéseket[4] fogadott el a helyreállítási erőfeszítésről (Next Generation EU), a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről és a saját forrásokról. A helyreállítási erőfeszítés mértékét a 2021–2023-as időszakra 750 milliárd EUR-ban hagyták jóvá. A támogatási komponenst azonban 500 milliárd EUR-ról 390 milliárd EUR-ra csökkentették, míg a hitelkomponenst 250 milliárd EUR-ról 360 milliárd EUR-ra növelték. Az Európai Tanács elutasította a többéves pénzügyi keret 2020-ra vonatkozó felső határának felfelé történő módosítását. A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben a kötelezettségvállalások teljes felső határát 1 074,3 milliárd euróban határozták meg. A következtetések kimondták továbbá, hogy a költségvetés és a NGEU védelme érdekében feltételességi rendszert vezetnek be. 2021. január 1-jétől az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékra épülő új saját forrásról született megállapodás, és a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben más saját források bevezetésének előkészítésére is voltak tervek, amelyeket a Next Generation EU keretében felvett hitelek előtörlesztésére használnának fel. A Next Generation EU javasolt jogalapja az EUMSZ 122. cikke volt, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy a Tanácsban minősített többséggel, a Parlament jogalkotási eljárásba való bevonása nélkül hozzon a gazdasági helyzetnek megfelelő intézkedéseket.

A Parlament azonnal reagált az említett következtetésekre egy 2020. július 23-án elfogadott állásfoglalásában, amelyben történelmi lépésnek nevezte a helyreállítási eszköz létrehozását, de sajnálatát fejezte ki a jövőorientált programok finanszírozását érintő csökkentések miatt. Hangsúlyozta, hogy az Európai Tanács által javasolt összegeken felül célzott emeléseket kell végrehajtani az éghajlattal, a digitális átállással, az egészséggel, az ifjúsággal, a kultúrával, az infrastruktúrával, a kutatással, a határigazgatással és a szolidaritással kapcsolatos programok tekintetében. Megismételte továbbá, hogy nem adja egyetértését a többéves pénzügyi kerethez az EU sajátforrás-rendszerének reformjáról szóló megállapodás nélkül, hogy e források legalább a Next Generation EU-hoz kapcsolódó költségeket (tőke és kamat) fedezni tudják, az eszköz hitelességének és fenntarthatóságának biztosítása érdekében. A Parlament költségvetési hatóságként azt is kérte, hogy a közösségi módszerrel összhangban teljes mértékben vonják be a helyreállítási eszköz végrehajtásába.

2020. november 10-én lezárultak a Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, 2020. augusztusban megkezdett háromoldalú tárgyalások. A 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló tanácsi rendeletet a Parlament egyetértését követően december 17-én fogadták el.

2021. május 31-ig mind a 27 tagállam ratifikálta a saját forrásokról szóló határozatot, lehetővé téve az EU számára, hogy az NGEU keretében megkezdje a tőkepiacokon történő adósságkibocsátást.

2021. január 1-jén hatályba lépett egy új mechanizmus, amely megvédi az uniós költségvetést a jogállamiság elveinek megsértésétől. Ez volt a másik feltétel, amelyhez a Parlament az egyetértés megadását kötötte.

Többéves pénzügyi keret (millió EUR, 2018-as árakon)

Kötelezettségvállalási előirányzatok 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2021–2027
összesen
1. Egységes piac, innováció és digitális gazdaság 19 712 19 666 19 133 18 633 18 518 18 646 18 473 132 781
2. Kohézió, reziliencia és értékek 49 741 51 101 52 194 53 954 55 182 56 787 58 809 377 768
2a. Gazdasági, társadalmi és területi kohézió 45 411 45 951 46 493 47 130 47 770 48 414 49 066 330 235
2b. Reziliencia és értékek 4 330 5 150 5 701 6 824 7 412 8 373 9 743 47 533
3. Természeti erőforrások és környezet 55 242 52 214 51 489 50 617 49 719 48 932 48 161 356 374
ebből: a piaccal kapcsolatos kiadások és közvetlen kifizetések 38 564 38 115 37 604 36 983 36 373 35 772 35 183 258 594
4. Migráció és határigazgatás 2 324 2 811 3 164 3 282 3 672 3 682 3 736 22 671
5. Biztonság és védelem 1 700 1 725 1 737 1 754 1 928 2 078 2 263 13 185
6. Szomszédság és a világ 15 309 15 522 14 789 14 056 13 323 12 592 12 828 98 419
7. Európai közigazgatás 10 021 10 215 10 342 10 454 10 554 10 673 10 843 73 102
ebből: az intézmények igazgatási kiadásai 7 742 7 878 7 945 7 997 8 025 8 077 8 188 55 852
KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSI ELŐIRÁNYZATOK ÖSSZESEN 154 049 153 254 152 848 152 750 152 896 153 390 155 113 1 074 300
KIFIZETÉSI ELŐIRÁNYZATOK ÖSSZESEN 156 557 154 822 149 936 149 936 149 936 149 936 149 936 1 061 058

A Parlament különösen a következőket tudta elérni:

  • további 15 milliárd EUR a 2020. júliusi javaslathoz képest, a következő kiemelt programokra: Horizont Európa, Erasmus+, EU az egészségügyért, InvestEU, Határigazgatási Alap, Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (NDICI), humanitárius segítségnyújtás, jogok és értékek, Kreatív Európa;
  • az új uniós saját források bevezetésére vonatkozó, jogilag kötelező erejű ütemterv;
  • a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret általános felső összeghatárának fokozatos növelése 1 074,3 milliárd EUR-ról 1 085,3 milliárd EUR-ra, 2018-as árakon (a részleteket lásd alább);
  • további 1 milliárd EUR a Rugalmassági Eszköz számára;
  • új eljárási lépés („költségvetési ellenőrzési eljárás”) az EUMSZ 122. cikkén alapuló jövőbeli válságkezelési mechanizmusok létrehozására, amelyek potenciálisan jelentős költségvetési vonzatokkal járnak;
  • a Parlament bevonása a Next Generation EU külső címzett bevételeinek felhasználásába, e bevételek, valamint a hitelfelvétel és hitelnyújtás általános újraértékelése a költségvetési rendelet következő felülvizsgálata során, valamint a többéves pénzügyi keretről szóló jövőbeli tárgyalások során folytatott együttműködésre vonatkozó megállapodások;
  • megerősített éghajlat-politikai nyomonkövetési módszertan azon cél elérése érdekében, hogy a többéves pénzügyi keret/NGEU kiadásainak legalább 30%-át éghajlat-politikai célkitűzések támogatására fordítsák[5];
  • a biológiai sokféleségre vonatkozó új éves cél (7,5% 2024-ben és 10% 2026-ban és 2027-ben) és a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos kiadások mérésére szolgáló módszertan kialakítása;
  • a kedvezményezettekre vonatkozó adatok gyűjtésének reformja azok minőségének és összehasonlíthatóságának javítása érdekében, az uniós költségvetés erősebb védelme céljából, beleértve a Next Generation EU kiadásait is.

A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretnek a Parlament prioritásaihoz kapcsolódó egyéb elemei a következők:

  • az EFA beemelése az EU költségvetésébe;
  • a mezőgazdaságra és a kohézióra szánt általános finanszírozásnak a 2014–2020 közötti időszakhoz hasonló szinten tartása;
  • az Igazságos Átmenet Alap létrehozása.

Az emelések (11 milliárd EUR) fő forrása az Unió által beszedett bírságokhoz kapcsolódó új mechanizmus, és a 2022–2027-es időszakban az érintett programok számára automatikusan további allokációkat eredményez. A hét évre szóló többéves pénzügyi keret általános felső határa ezért 2018-as árakon fokozatosan eléri az 1 085,3 milliárd EUR-t, azaz reálértéken 2 milliárd EUR-val magasabb a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret megfelelő felső határánál (2018-as árakon 1 083,3 milliárd EUR az Egyesült Királyság nélkül, az EFA-val együtt). További kiegészítések (2,5 milliárd EUR) az Európai Tanács által meghatározott felső határokon belül fel nem osztott tartalékokból származnak. 1 milliárd EUR az NDICI javára az AKCS beruházási keret (EFA) korábbi kihelyezéseiből befolyó bevételekből származik. 0,5 milliárd EUR a Horizont Európa javára a kutatás területén visszavont előirányzatokból származik (a költségvetési rendelet 15. cikkének (3) bekezdése).

Az intézményközi megállapodás értelmében a helyreállítást fedező adósságok visszafizetését és kamatait az uniós költségvetésből kell finanszírozni a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret felső határain belül, „beleértve a 2021 után bevezetett új saját forrásokból befolyt elegendő összeget is”. Ez nem befolyásolja azt, hogy a jövőbeli többéves pénzügyi keretekben 2028-tól hogyan kezelik ezt a kérdést, és a kifejezett cél most az uniós programok és alapok megőrzése.

2021. december 22-én a Bizottság új saját forrásokra és a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet célzott módosítására tett javaslatot. A Parlament 2022. szeptember 13-án átmeneti állásfoglalást fogadott el e módosításról. A módosítás célja többek között egy olyan új mechanizmus bevezetése, amely lehetővé teszi a felső határok 2025-től kezdődő automatikus emelését az NGEU adósságának előtörlesztésére szolgáló új saját forrásokból származó további bevételek figyelembevétele érdekében.

A Bizottság kijelentette, hogy 2024. január 1-jéig előterjeszti a többéves pénzügyi keret működésének értékelését[6], és adott esetben javaslatot tesz annak felülvizsgálatára. Az Ukrajna megsegítéséről és újjáépítéséről szóló, 2022. május 18-i közleményében kijelentette, hogy „az Európában zajló háború által előidézett, előre nem látható szükségletek jóval túlmutatnak a hatályos többéves pénzügyi keretben rendelkezésre álló eszközökön”.

Az (EU, Euratom) 2022/2496 tanácsi rendelet a Parlament által 2022. november 24-én sürgősségi eljárás keretében elfogadott csomag részeként módosította a többéves pénzügyi keretet. A rendelet a tagállamoknak nyújtott hitelekre jelenleg alkalmazandó költségvetési fedezetet a 2023-as és 2024-es évre kiterjeszti az Ukrajnának nyújtott makroszintű pénzügyi támogatásokra: nemteljesítés esetén a szükséges összegeket a többéves pénzügyi keret felső határait meghaladóan, a saját források felső határáig a költségvetésből (az úgynevezett belső mozgástérből) kellene mozgósítani. 2023-ban összesen 18 milliárd EUR összegű makroszintű pénzügyi támogatást kell nyújtani Ukrajnának.

2022. május 19-én a Parlament kérte a Bizottságot, hogy „a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2023 első negyedévében terjesszen elő jogalkotási javaslatot a többéves pénzügyi keret átfogó felülvizsgálatára”. A napirend meghatározása érdekében a Parlament 2022. december 15-én állásfoglalást fogadott el „A 2021–2027-re szóló többéves pénzügyi keret bővítéséről: az új kihívásoknak megfelelő, reziliens uniós költségvetés” címmel, amelyben a következő alapvető igényeket fogalmazta meg:

  • elegendő rugalmasság és vészhelyzeti reagálási kapacitás,
  • további források új szakpolitikai törekvések finanszírozására vagy a meglévők alulfinanszírozottságának megszüntetésére,
  • az NGEU adósságtörlesztési limitjeinek kitolása a kiadási plafonokon felülre, a kamatlábak emelkedéséből eredő nyomás csökkentése, a programok megóvása és a költségvetés szükség szerinti beavatkozását lehetővé tévő mozgástér megteremtése érdekében.

A témával kapcsolatos további információkért látogasson el a Költségvetési Bizottság honlapjára.

 

[1]Lásd például a 2019. október 10-i állásfoglalásának 14–16. pontját.
[5]A Bizottság 2022. június 21-én szolgálati munkadokumentumban közzétette az éghajlati szempontoknak a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben és az NGEU-ban való érvényesítésére vonatkozó megközelítését.
[6]Ezt a Bizottság a Parlamentnek és a Tanácsnak címzett, 2022. szeptember 14-i, az Unió helyzetéről szóló, 2022. évi szándéknyilatkozatában is megerősítette.

Alix Delasnerie