skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Armēņu genocīda simtgade: EP mudina Turciju un Armēniju normalizēt attiecības

16/04/2015

Armēnijai un Turcijai jāizmanto genocīda atceres simtgadei veltītie pasākumi, lai atjaunotu diplomātiskās attiecības, atvērtu robežu un liktu pamatu ekonomiskajām attiecībām, saka Eiropas Parlaments (EP) trešdien vakarā pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti uzsver, ka Turcijai ir jāatzīst genocīds, lai tādējādi “liktu pamatu patiesam turku un armēņu izlīgumam”, kā arī pauda atbalstu pāvesta Franciska 12. aprīļa uzrunai par armēņu genocīdu.

EP deputāti pieņemtajā rezolūcijā aicina Armēniju un Turciju “ņemt par paraugu Eiropas nāciju veiksmīgās samierināšanas gadījumus” un ratificēt un īstenot protokolus par diplomātisko attiecību nodibināšanu, atvērt robežas un aktīvi uzlabot savstarpējās attiecības, jo īpaši - saistībā ar pārrobežu sadarbību un ekonomisko integrāciju.
Viņi atzinīgi vērtē pāvesta Franciska 12. aprīļa uzrunu, “kurā viņš pieminēja pret armēņiem vērstā genocīda 100. gadskārtu un sludināja mieru un izlīgumu”.
EP deputāti atzinīgi vērtē arī Turcijas prezidenta un premjerministra paziņojumus, kuros tie izteica līdzjūtību cietušajiem un atzina noziegumus pret Osmaņu impērijā dzīvojošajiem armēņiem. Viņi mudina Turciju izmantot pret armēņiem vērstā genocīda 100. gadskārtas atceres pasākumus kā iespēju nodot atklātībai arhīvu materiālus, “pieņemt pagātnes notikumus”, atzīt genocīdu un tādējādi likt “pamatu patiesam turku un armēņu izlīgumam”.
Viņi aicina Turciju “labticīgi” veikt armēņu kultūras mantojuma uzskaiti, kas tās jurisdikcijā tika iznīcināti vai izpostīti pagājušā gadsimta laikā.
EP deputāti godina to pusotra miljona nevainīgu armēņu piemiņu, kas pirms simts gadiem “tika iznīcināti Osmaņu impērijā” simts gadus atpakaļ.
Visbeidzot - viņi ierosina arī noteikt Eiropas atceres dienu genocīdu upuru piemiņai, lai “vēlreiz atgādinātu par visu pasaules tautu un nāciju tiesībām uz mieru un cieņpilnu attieksmi”.

Papildinformācija:

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (15.04.2015)
Debašu videoieraksts (15.04.2015)
Debates EbS+

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524

Foto: Ruben Hovsepian