skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP Attīstības komitejas vadītāja Linda Makavana: Eiropas Attīstības gadā jācīnās ar nabadzības raisītām problēmām, vardarbību pret sievietēm un klimata pārmaiņām

09/01/2015

Eiropas Attīstības gadā svarīgi strādāt tā, lai attīstības politika īstenotos dzīvē un izietu ārpus dokumentu kalniem un politikas koridoriem – parādot, ka Tūkstošgades attīstības mērķi ir palīdzējuši īstiem cilvēkiem, kam ir īsts vārds un seja - piektdien Attīstības gada atklāšanas pasākumā Rīgā uzsvēra Eiropas augstākā līmeņa politiķi.

Eiropas Attīstības gadā svarīgi strādāt tā, lai attīstības politika īstenotos dzīvē un izietu ārpus dokumentu kalniem un politikas koridoriem – parādot, ka Tūkstošgades attīstības mērķi ir palīdzējuši īstiem cilvēkiem, kam ir īsts vārds un seja - piektdien Attīstības gada atklāšanas pasākumā Rīgā uzsvēra Eiropas augstākā līmeņa politiķi.
“Ja raugāmies uz Tūkstošgades attīstības mērķiem, mēs redzam, ka diviem miljardiem cilvēku ir pieejams tīrs ūdens, vairāk nekā trīs miljonu bērnu dzīvība ir izglābta no malārijas, un miljoniem cilvēku ir pasargāti no nabadzības,” klātesošajiem politiķiem un NVO pārstāvjiem teica Eiropas Parlamenta deputāte, Attīstības komitejas vadītāja Linda Makavana (S&D, Lielbritānija).

Viņasprāt, ir svarīgi, lai darbs Attīstības gadā vainagotos ar spēcīgu pamatu nākotnes iecerēm. Nozīmīgs stūrakmens tam būs septembrī gaidāmais ANO samits par ilgtspējīgiem attīstības mērķiem, savukārt decembrī plānota līderu sanāksme par globālajām klimata pārmaiņām. EP deputāte uzskata, ka Eiropas Parlamentam ir būtiska loma globālās attīstības politikas nākotnei, un attīstības mērķi ietver arī vides politiku un klimata pārmaiņas.

L. Makavana kā vienu no baisākajiem fenomeniem pēdējā laikā atzīmē vardarbību pret sievietēm un meitenēm konfliktu zonās. Viņa atgādināja, ka 2013. gadā Eiropas Parlaments piešķīra Saharova balvu drosmīgajai pakistāņu meitenei Malalai, kas cīnījās par meiteņu tiesībām uz izglītību, bet pērnā gada nogalē šo balvu saņēma Deniss Mukvege - ārsts no Kongo, kurš, neraugoties uz draudīgajiem apstākļiem, palīdzējis atveseļoties daudzām no nežēlīgas seksuālās vardarbības cietušām sievietēm.

EP deputāte bija vienisprātis ar citiem politiķiem, ka liela nozīme ir nevalstisko organizāciju skaidrojošam darbam un plašu sabiedrības grupu iesaistei. Viņa atzinīgi vērtēja faktu, ka Attīstības gada ideja dzimusi Latvijā, kas nupat sākusi prezidentūru Eiropas Savienības Padomē.

Pēc Latvijas eksprezidentes Vairas Vīķes Freibergas domām, solidaritāte un attīstība iet roku rokā. Viņa ar nožēlu atzīst, ka Eiropā atšķirība starp bagātajiem un nabadzīgajiem iedzīvotāju slāņiem nemazinās – tā, kā mēs to būtu vēlējušies.

Kā uzskata L. Makavana, Attīstības gada ideju trāpīgi raksturo bijušā Dienvidāfrikas prezidenta Nelsona Mandelas teiktais par to, ka „nabadzībai, tāpat kā verdzībai un aparteīdam, nav dabiska izcelsme – to ir radījis cilvēks” un ka nabadzības pārvarēšana nav „labdarības žests”, bet gan to var pārvarēt ar cilvēku darbu.

Attīstības gada moto ir “Mūsu pasaule. Mūsu gods. Mūsu nākotne”.

Plānots, ka katrs mēnesis būs veltīts noteiktai aktualitātei:
Janvāris – Eiropa pasaulē
Februāris – izglītība
Marts – sievietes un meitenes
Aprīlis – veselība
Maijs – miers un drošība
Jūnijs – ilgtspējīga izaugsme, darbavietas un uzņēmējdarbība
Jūlijs – bērni un jaunatne
Augusts – humānā palīdzība
Septembris – demogrāfija un migrācija
Oktobris – pārtikas drošība
Novembris – ilgtspējīga attīstība
Decembris – cilvēktiesības.


Kontakti papildinformācijai
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524