skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Grieķija: EP deputāti ar Grieķijas premjeru diskutē par situāciju valstī

08/07/2015

Grieķijas premjerministra Alekša Cipra klātbūtnē Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien piedalījās karstās debatēs par to, kā risināt Grieķijas krīzi. Daži EP deputāti kritizēja premjeru par konkrētu priekšlikumu trūkumu, taču citi slavēja viņa nostāju un daži pat aicināja uz Grieķijas izstāšanos no eirozonas.


Atklājot debates, Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks sacīja: “Mums nav daudz laika uzticības atgūšanai. Es nediskutēšu par Grieķijas referenduma pareizumu vai aplamību. Katram ir sava nostāja. Šajā posmā ir nepieciešams virzīties uz priekšu. Kas noticis, tas noticis.”

“Grieķijas krīzes ēnā mēs nedrīkstam novērsties no nepieciešamības turpināt darbu pie ekonomiskās un monetārās savienības,” teica Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers.

“Grieķijas krīze demonstrē eirozonas nespēju rasts ilgtermiņa risinājumus,” uzrunājot EP deputātus, sacīja Grieķijas premjerministrs Aleksis Cipra. Viņš norādīja, ka Eiropas Savienības finansiālā palīdzība nekad nav nonākusi pie Grieķijas tautas, bet tika izlietota banku glābšanai un tas ir par iemeslu tam, ka sabiedrība nepieņēma taupības programmu. “Mums jāapzinās, ka lielākā daļa grieķu uzskata, ka viņiem nav citas iespējas, kā pieprasīt ceļu izkļūšanai no šī strupceļa,” sacīja Cipra, piebilstot, ka Grieķija tikusi padarīta par “taupības laboratoriju, taču eksperiments bija neveiksmīgs – nabadzība un valsts parāds ir strauji pieauguši.”

Manfrēds Vēbers (EPP, Vācija) kritizēja priekšlikumu trūkumu no Grieķijas premjera, kas varētu kalpot par pamatu sarunām: “Jūs iesaistāties provokācijā, mēs iesaistāmies kompromisā. Jūs lūkojaties uz neveiksmi, mēs lūkojamies uz panākumiem. Jums nepatīk Eiropa, mēs mīlam Eiropu. Jūs melojat saviem cilvēkiem, runājot par cieņu, taču jūs noklusējat no viņiem patiesību un tas nav cienīgi.” Viņš norādīja, ka Eiropas Savienībā ir piecas valstis ar zemāku dzīves līmeni nekā Grieķijā un jautāja: „Kā jūs varat teikt šiem cilvēkiem, ka Grieķija nevar paciest lielākus samazinājumus?”

“Es uzskatu, ka apstākļi ļauj šonedēļ panākt vienošanos. Tagad valdības rokās ir lemt par reformām, lai atbalstītu nodarbinātību, cīnītos pret korupciju un izvairīšanos no nodokļiem. Visi šie pasākumi nepieciešami nevis tāpēc, ka Eiropa to pieprasa, bet tāpēc, ka tie būtu labvēlīgi Grieķijas tautai,” sacīja Džanni Pitella (S&D, Itālija), piebilstot, ka, viņaprāt, būtu jārunā arī par parāda pārstrukturēšanu.

Rizards Legutko (ECR, Polija): “Kaut kas ir sapuvis Grieķijā, bet kaut kas ir sapuvis arī Eiropas Savienībā. Ja šis teātris turpināsies, mēs vairs nezināsim uz ko koncentrēties. Ko mēs cenšamies glābt? Vai valūtas savienību, Grieķijas tautu, valdības uzticamību, kreditorus, Angelas Merkeles reputāciju vai savienības taisnību?” jautāja deputāts.

Gijs Verhofštats (ALDE, Beļģija) aicināja pieņemt skaidras un precīzas vadlīnijas:” Ar labējo ekstrēmistu atbalstu jau piecus gadus mēs aizvērtām acīm dodamies pretī Grieķijas izejai un pēdējo mēnešu laikā mēs esam skrējuši tai pretī. Ne jūs, ne mēs nemaksāsim šos rēķinus. Par Grieķijas izstāšanos maksās parasti Grieķijas pilsoņi.”

“Jārod risinājumi, kas būs ilgtspējīgi, nevis risinājumi, kas mums dos īstermiņa apmierinātību. Cienīsim cilvēkus, Eiropu un svētdien pieņemto lēmumu,” sacīja Gabriele Cimmere (GUE/NGL, Vācija).

Rebeka Hārmsa (Zaļie/ALE, Vācija), vēršoties pie Grieķijas premjera, sacīja, ka viņa sagaida konkrētas idejas reformām, nevis tikai runas, kas aicina izbeigt korupciju un citas problēmas. Viņa atgādināja, ka lēmums jāpieņem jau šonedēļ un sacīja, ka “Putins un demokrātija nav savienojami.”

Naidžels Farāžs (EFDD, Apvienotā Karaliste) kritizēja eiro ieviešanu: “Ja jūs cenšaties ar varu apvienot dažādus cilvēkus vai dažādas ekonomikas bez iepriekšējas šo cilvēku piekrišanas, tas visdrīzāk nedarbosies. Šis plāns ir izgāzies.”

Marina Lepēna (ENF, Francija) brīdināja Grieķijas premjeru: “Eiro un taupība ir kā siāmas dvīņi. Jūsu tauta neizbēgs no taupības, bez izstāšanās no eirozonas.”

Elefterios Sinadinos (pie grupām nepiederošs deputāts, Grieķija) atgādināja, par Grieķijai neatmaksāto parādu pēc Otrā Pasaules kara un miljoniem grieķu, kas zaudēja dzīvības Vācijas okupācijas rezultātā.“ Kāpēc jūs atsākāties iekļaut šo jautājumu debatēs?” viņš vaicāja, piebilstot, ka Grieķijas tauta var izdzīvot arī ārpus eirozonas.

Debašu noslēgums

Noslēdzot debates, Grieķijas premjerministrs Cipra norādīja, ka pretēji dažu EP deputātu apsūdzībām, Grieķija ir nākusi klajā ar reformu priekšlikumiem un ir ievērojami samazinājusi izvairīšanos no nodokļiem. „Šie priekšlikumi ietver spēcīgu apņemšanos sasniegt fiskālos mērķus. Taču mums ir suverēnas tiesības izlemt par nodokļu palielināšanu peļņu nesošiem uzņēmumiem, nevis pensijām. Cipra atgādināja, ka Vācija pēc Otrā pasaules kara saņēma lielāko iespējamo solidaritāti, kad 1953. gadā tika norakstīti 60 % tās parāda. Apliecinot savu cieņu pret Eiropas likumiem, viņš citēja sengrieķu dramaturgu Sofoklu: „Dažkārt varenākais no visiem cilvēku likumiem ir taisnība.” Viņš sacīja, ka debates Parlamentā bijušas ļoti auglīgas ar pretrunīgiem viedokļiem un ārkārtīgi politiskas, taču ne ‘’valsts pret valsti” formātā. Eiropas Parlamentam jāspēlē aktīvāka loma, noslēgumā sacīja Grieķijas premjerministrs.

„Pamest sarunu galdu bija kļūda,” sacīja Komisijas vadītājs Junkers. „Ja mēs nebūtu pārtraukuši sarunas, mēs būtu nonākuši pie vienošanās. Es vienmēr esmu iestājies pret pensiju samazinājumiem, kas ietekmētu nabadzīgāko sabiedrības daļu.”

Eiropadomes priekšsēdētājs Tusks aicināja uz vienotību: „Mums nepieciešams būt vienotiem, nevis tāpēc, ka vienotība ir skaista ideja, bet tāpēc, ka tā ir nepieciešama, lai nonāktu pie konkrēta lēmuma. Bez vienotības Grieķijas jautājumā pēc četrām dienām mēs pamodīsimies citādā Eiropā. Šis patiešām ir pēdējais trauksmes zvans gan Grieķijai, gan mums. Šī ir mūsu pēdējā iespēja.”

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,  EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524