skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti ierosina pasākumus pacientu drošības uzlabošanai

19/05/2015

Otrdien EP deputāti pieņēma rezolūciju, kurā ierosina pasākumus pacientu drošības uzlabošanai Eiropas Savienībā, risinot cilvēku un dzīvnieku pieaugošo rezistenci pret antibiotikām un novēršot "nevēlamos notikumus" veselības aprūpes laikā, piemēram, slimnīcās iegūtām infekcijām, kas skar 8-12% pacientu ES slimnīcās.

“Taupības pasākumus nedrīkst īstenot veidā, kas mazina  pacientu vai medicīnas aprūpes personāla drošību", norādīja ziņotājs Piernicola Pedicini (EFDD, IT), kura ierosinājumus EP apstiprināja ar 637 balsīm par, 32 pret un 10 atturoties. “Ik gadu 25 000 iedzīvotāju ES mirst tādēļ, ka ir rezistenti pret antibakteriāliem līdzekļiem, tāpēc mums jārosina jaunu zāļu izstrāde. Veterinārmedicīnā ir jānovērš antibakteriālu medikamentu pārdošana tiešsaistē un to profilaktiska lietošana", viņš piebilda.

Veselības aprūpes budžetu samazināšana kaitē pacientiem

Ekonomikas krīze ir radījusi pastiprinātu spiedienu uz dalībvalstu veselības aprūpes sistēmas budžetiem, tādējādi ietekmējot pacientu drošību, jo daudzas dalībvalstis ir drastiski samazinājušas budžetus un veselības aprūpes darbinieku skaitu. EP deputāti aicina ES dalībvalstis nodrošināt, ka taupības pasākumi neietekmē pacientu drošību.

Cilvēkiem paredzētās antibiotikas: diagnozi vispirms

EP deputāti ierosina

• stingri aizliegt antibiotiku lietošanu bez receptes,
• nodrošināt, ka pirms antibiotiku izrakstīšanas tiek veikta mikrobioloģiskā diagnostika,
• novērst interešu konfliktus starp ražotājiem un zāļu izrakstītājiem,
• palielināt informētību par antibakteriālu līdzekļu patēriņu un rezistenci pret antibiotikām un infekciju novēršanu.

EP deputāti arī mudina zāļu uzņēmumus ieguldīt jaunu pretmikrobu vielu izstrādē un prasa Komisijai apsvērt tiesisko regulējumu, kas veicinātu jaunu antibiotiku izstrādi.

Veterinārās antibiotikas: ierobežot profilaktisku lietošanu

EP deputāti arī iestājas par antibakteriālo līdzekļu atbildīgu lietošanu veterinārmedicīnā, tostarp mājlopu barībā, un norāda, ka tos vajadzētu lietot vienīgi pēc veterinārārsta veiktas diagnozes uzstādīšanas.

Eiropas Parlaments aicina pakāpeniski likvidēt antibiotiku lietošanu profilakses nolūkos, un minimizēt metafilaksi, proti, dzīvnieku masveida barošanu ar antibiotikām, lai vienlaikus gan izārstētu atsevišķus dzīvniekus, gan novērstu veselo dzīvnieku inficēšanos.

Papildinformācija

Tiek lēsts, ka 8 %–12 % no visiem slimnīcu pacientiem ES ir cietuši no nevēlamiem notikumiem veselības aprūpes laikā, un gandrīz pusi šo gadījumu būtu varēts novērst. Visbiežāk sastopamie "nevēlamie notikumi" ir veselības aprūpē iegūtas infekcijas, ar zālēm saistīti negadījumi un komplikācijas ķirurģisku operāciju laikā vai pēc tām.

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524