skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP pielāgo ceļotāju aizsardzības noteikumus digitālajam laikmetam

27/10/2015

Otrdien EP deputāti apstiprināja noteikumus, kas ceļotājiem, kuri internetā iegādājas „komplekso ceļojumu” (piemēram, aviobiļete + viesnīca + automobiļa noma), piemēros tāda paša līmeņa aizsardzību kā tiem, kuri šādas ceļojumu paketes pērk no ceļojumu aģentūrām. EP deputāti noteikumos ieviesuši papildinājumus, kas paplašina ceļotāju tiesības lauzt līgumu un saņemt izsmeļošu informāciju par to, kam jāuzņemas atbildība sarežģījumos.

„Ceļojumu tirgus ir ievērojami mainījies, cilvēki arvien biežāk pērk ceļojumus tiešsaistē, tāpēc ir jāmodernizē ES vecā direktīvu par ceļojumu komplektiem, kas ir spēkā jau kopš 1990.gada,” teica ziņotāja Birgit Collin-Langen (EPP, Vācija).

„Šie uzlabojumi direktīvā kopumā stiprina ceļotāju tiesības Eiropā. Tagad direktīvā būs iekļauti arī jauni ceļojumu tirgošanas modeļi, un noteikts pienākums ceļotāju visaptveroši informēt par viņu tiesībām. Mums ir izdevies ņemt vērā arī nozares ekonomisko operatoru - operatoru, ceļojumu aģentūru un viesnīcu - intereses,” viņa piebilda.

Aizsargāt vairāk ceļotāju

Direktīva attieksies uz diviem līgumu veidiem: „kompleksiem ceļojumiem” (gan tiem, ko jau iepriekš nokomplektējis ceļojuma organizētājs, gan tiem, ko ceļotājs komplektē pats) un „saistītiem ceļojumu pakalpojumiem” - cita operatora pakalpojumiem, ko tirgotājs reklamē un pārdod ceļotājam pēc tam, kad viņš jau iegādājies no viņa pamatpakalpojumu (piemēram, piedāvājums īrēt automašīnu, kas parādās aviosabiedrības mājas lapā pēc lidmašīnas biļetes iegādes).

EP deputāti likumdošanas sarunās nodrošināja, ka papildpakalpojumus „klikšķa attālumā” uzskatīs par daļu no „kompleksa pakalpojuma”, ja ceļotāja vārds, norēķinu informācija un e-pasta adrese tiks nodoti no viena pakalpojuma sniedzēja otram un ja otrais līgums tiks slēgts 24 stundu laikā pēc pirmā pakalpojuma iegādes.

Vairāk informācijas un tiesību

Pirms ceļotājs slēgs līgumu, organizētājiem un tirgotājiem būs skaidri jānorāda, kas ietilpst  ceļojuma komplektā, jāinformē par tiesībām un arī jānorāda, kurš būs atbildīgs dažādos sarežģījumos.

Eiropas Parlaments arī iekļāva pienākumu organizētājam norādīt izbraukšanas un atgriešanās vietas, datumu un laiku, un norādi par to, kādu veidu papildu izmaksas ceļotājam vēl varētu nākties segt.

Jaunie noteikumi dod ceļotājiem tiesības atteikties no līguma un saņemt atpakaļ naudu, ja ceļojuma cena pirms tā sākšanās paaugstinās par vairāk nekā 8%, vai arī tad, ja galamērķa vietā vai tās tiešā tuvumā ir izveidojušies „nenovēršami un ārkārtēji apstākļi”, kā, piemēram, dabas katastrofas vai teroristu uzbrukumi.

Nākamie soļi

Parlamenta otrdienas balsojums noslēdz likumdošanas procedūru. Dalībvalstīm tagad būs divi gadi, lai jaunos noteikumus iekļautu savos tiesību aktos, un vēl seši mēneši, lai tos piemērotu.

Saites

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (27.10.2015)
Debašu videoieraksts (26.10.2015)
Ziņotāja Birgit Collin-Langenem> (EPP, Vācija)
Procedūras fails
„Kompleksie ceļojumi” – noderīga fona informācija

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
EP preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu