skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Panamas ofšoru skandāls: EP prasa novērst krāpšanos ar nodokļiem

13/04/2016

Eiropas Komisijai un dalībvalstīm ir jāiegulda vairāk pūļu, lai apkarotu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un naudas atmazgāšanu, uzsvēra EP deputāti otrdienas pēcpusdienas debatēs, kuru iemesls bija Panamas ofšoru skandāls – dokumentu noplūde par 200 000 ofšoru uzņēmumiem un to slēptajiem īpašniekiem.

Eiropas Tautas Partijas grupa pieprasīja, lai uzņēmums Mossack Fonseca, kura rīcībā esošie dokumenti nonāca atklātībā, kā arī Panamas valdības pārstāvji ierastos uz debatēm EP īpašajā nodokļu nolēmumu komitejā.

Nodokļu paradīžu melnais saraksts

Citas EP politiskās grupas aicināja izveidot Eiropas melno sarakstu, kurā uzskaitītas nodokļu un slepenības “paradīzes”, kā arī paredzēt sodus par to pakalpojumu izmantošanu. Viņi arī mudināja ES dalībvalstis piekrist pārredzamības ierosinājumiem, tā vietā, lai vilcinātu pieņemšanu.

Eiropas Konservatīvie un reformisti kritizēja dalībvalstu politiķus, kuri “gadiem zināja par šī tipa izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, bet uz šo informāciju nereaģēja”.

Debašu dalībnieku paziņojumi videoierakstos:

·         Nīderlandes prezidentūras vārdā Jeanine HENNIS-PLASSCHAERT

·         ES nodokļu komisārs Pierre MOSCOVICI (1)

·         ES nodokļu komisārs Pierre MOSCOVICI (2)

·         Pablo ZALBA BIDEGAIN (EPP, Spānija)

·         Giovanni PITTELLA (S&D, Itālija)

·         Bernd LUCKE (ECR, Vācija)

·         Sylvie Goulard (ALDE, Francija)

·         Fabio de Masi (GUE/NGL, Vācija)

·         Philippe LAMBERTS (Zaļie/EFA, Beļģija)

·         Steven WOOLFE (EFDD, Lielbritānija)

·         Bernard MONOT (ENF, Francija)

Komisārs Moskovisi: “Trauksmes zvans”

ES nodokļu komisārs Pjērs Moskovisi pauda cerību, ka Panamas ofšoru skandāls būs trauksmes zvans, kas iezvanīs pozitīvas pārmaiņas. Viņš aicināja ES dalībvalstis demonstrēt apņēmību cīnīties pret izvairīšanos no nodokļiem un nodokļu krāpšanu, novērst agresīvu nodokļu plānošanu un naudas atmazgāšanu. Viņš īpaši norādīja uz vajadzību zināt uzņēmumu galīgos īpašniekus – šis noteikums ir iekļauts direktīvā pret naudas atmazgāšanu, pateicoties Eiropas Parlamentam. Viņš arī aicināja dalībvalstis atbalstīt pārredzamības iniciatīvas, kuru pieņemšanai ir vajadzīgs vienprātīgs  atbalsts.

Nīderlandes prezidentūra: “Mērķtiecīgi grozījumi direktīvā pret naudas atmazgāšanu.”

Nīderlandes aizsardzības ministre Žanīna Hennisa-Plasšārta, norādīja, ka viņas pārstāvētā ES Padomes prezidentūra cenšas paātrināt lēmumu pieņemšanu ES Padomē attiecībā uz uzņēmējdarbības nodokļu pārredzamības priekšlikumiem, kā arī veicināt naudas atmazgāšanas direktīvas transponēšanu dalībvalstu tiesību aktos.

Direktīvai nepieciešami mērķtiecīgi grozījumi, lai nodrošinātu, ka iestādēm ir piekļuve banku kontu informācijai un virtuālo valūtu pasaulei, viņa piebilda, norādot, ka līdz maijam gaida no Komisijas sarakstu ar nodokļu jurisdikcijām, kas atsakās sadarboties.

Saites

 

Europarl TV: “Panamas dokumenti” – debates par nodokļu skandālu (11.04.2016.)
Paziņojums presei pēc plenārsesijas balsojuma par direktīvu pret naudas atmazgāšanu (20.05.2015.)
Direktīva pret naudas atmazgāšanu
EP Izpētes dienests: jauni ES instrumenti, lai apkarotu naudas atmazgāšanu
Foto un video materiāli žurnālistiem
Storify

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu