skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti ar premjerministri Šidlo debatē par tiesiskumu

20/01/2016

Eiropas Komisijas lēmums sākt dialogu ar Polijas pārvaldi par tiesiskuma  un preses brīvības jautājumiem tika kaismīgi apspriests plenārsesijas debatēs otrdien, piedaloties Polijas premjerministrei Beātai Šidlo. Dažu politisko grupu vadītāji kritizēja viņas vadīto valdību par demokrātijas pārkāpumiem, kamēr citi piekrita viņas apgalvojumiem, ka Polijā tiesiskuma principi nav pārkāpts.

EP priekšsēdētājs Martins Šulcs atklāja diskusiju ar piezīmi, ka "tiesiskuma saglabāšana Polijā ir būtiska Eiropas Savienības nākotnei".

Nīderlandes ārlietu ministrs Berts Konders uzsvēra, ka "ES ir vairāk nekā tikai kopīgs tirgus. Tā ir Savienība, kas ir būvēta uz kopīgām vērtībām - tiesiskums, demokrātija un pamattiesības. Bet šīs vērtības nav pašsaprotamas, mēs esam tās iemācījušies, un šī mācība ir bijusi rūgta," viņš piebilda, aicinot Polijas valdošo vairākumu uz atvērtu diskusiju. Skatīt pilnu uzrunu.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Frānss Timmermans paskaidroja, kāpēc Komisija ir nolēmusi izvērtēt pēdējos notikumus Polijā, un kā tā vēlas "konstruktīvu un faktos balstītu dialogu ar Poliju, lai novērstu sistēmisku apdraudējumu tiesiskumam". Skatīt pilnu uzrunu.

Polijas premjere Beāta Šidlo argumentēja, ka tiesiskuma principi Polijā nav pārkāpti. "Polijas iedzīvotāji mūsu programmu izvēlējās demokrātiskās vēlēšanās, un mēs to īstenojam, ievērojot mūsu konstitūciju un Eiropas līgumus". (...) "Debates par Polijas konstitucionālo tiesu ir politiskas, nevis juridiskas, tāpēc tas ir Polijas iekšējais jautājums, bet es esmu gatava sarunāties arī ar opozīciju," viņa piebilda. Vērot pilnu uzrunu: 1.daļa un 2.daļa

Estebans Gonzaless Ponss (ETP, Spānija) norādīja, ka lielākais autoritārisms vienmēr "nāk no iekšpuses", un brīdināja, ka "uzbrukumi tiesu varai un masu mediju kontrolei varētu būt pirmais solis ceļā uz demokrātijas iznīcināšanu". Viņš arī uzsvēra, ka "vienīgais mērķis ir noskaidrot, vai netiek apdraudētas ES vērtības" un ka "neviens nevēlas Poliju sodīt”. Vērot pilnu uzrunu.

Džanni Pitella (S&D, Itālija) norādīja, ka tiesu un mediju neatkarība ir absolūts ES demokrātijas priekšnoteikums. Viņš pauda savas grupas bažas par pēdējā laika notikumu attīstību Polijas pārvaldē, kas ir pretrunā valsts vēsturei un tās vēsturiskajai cīņai pret diktatūru. Vērot pilnu uzrunu.

Sijeds Kamals (ECR, Lielbritānija) teica, ka "pēc sarunām ar Polijas deputātiem ir skaidrs, ka Polijas pārvaldes iestāžu nolūks nav ierobežot viedokļu daudzveidību plašsaziņas līdzekļos". Viņš jautāja, kādēļ Komisija un EP deputāti nebija uztraukušies, kad iepriekšējā valdība iecēla amatpersonas konstitucionālajā tiesā.

Gijs Ferhofštads (ALDE, Beļģija) teica Šidlo: "Jūsu partija uzvarēja vēlēšanās un ieguva spēcīgu pārsvaru; jums ir tiesības pārveidot plašsaziņas līdzekļu sistēmu un reformēt civildienestu. Bet jums nav tiesību iet pret vairākuma viedokli, lai atteiktos no demokrātiskām pārbaudēm un pārskatiem jūsu valstī. Tas ir pretrunā ar konstitūciju un netika izziņots jūsu partijas priekšvēlēšanu programmā."

Gabriela Cimmere (Apvienotie kreisie, Vācija) teica: "neoliberālās reformas, kas ir ES dalības priekšnoteikums, nav nesušas labklājību visiem(…). Tāpēc daudzi cilvēki Polijā uzskata, ka ES ir atbildīga par sociālo plaisu sabiedrībā."
"Mēs raizējamies ne tikai par tiesiskuma principu ievērošanu Polijā, bet par Eiropas Savienību kopumā," teica Rebeka Harmsa (Zaļie, Vācija), piebilstot, ka valdošajam vairākumam nevajadzētu diktēt lēmumus bez pienācīgām debatēm ar opozīciju.

"Polijas jautājumi ir jāizšķir Polijā, un tas jādara pašiem poļiem," teica Jaroslavs Ivačkevičs, Polijas deputāts no grupas "Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa". "Šīs debates ir nevajadzīgas un nepamatotas, bet tām ir viens labums: tās vairos eiroskepticismu," viņš piebilda.

Mihals Marusiks ("Nāciju un brīvību Eiropa", Polija) teica, ka Polijas kritizēšana parāda tikai to, ka tā aizstāv poļu intereses, un ka notiekošās debates ir nepamatota iejaukšanās Polijas iekšējās lietās.

Papildu informācija:

Debašu videoieraksts (19.01.2016)
EbS+
Preses konferences video (19.01.2016)
Video, audio un fotomateriāli presei
ES mehānisms tiesiskuma nostiprināšanai
ES Komisijas sagatavoti jautājumi un atbildes par norisēm Polijā un tiesiskuma mehānismu

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
EP preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu