skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienās Rīgā un Valmierā bez maksas izrādīs trīs filmas „Mana dzīve kā ķirbjagalvai”, „Atverot acis” un „Tonijs Erdmanis”

07/11/2016

Eiropas Parlamenta (EP) LUX Filmu dienās Latvijas iedzīvotāji varēs bez maksas noskatīties trīs ievērojamas Eiropas filmas, kas pretendē uz Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu. Pirmo reizi bezmaksas seansi notiks ne tikai Rīgā, bet arī ārpus galvaspilsētas - Valmierā.

Filmu bezmaksas seansi Rīgā, kino „Splendid Palace” (Elizabetes iela 61):

- 20. novembrī plkst. 11:00 animācijas filma „Mana dzīve kā ķirbjagalvai”

- 21.novembrī plkst. 19:00 Atverot acis”

- 22. novembrī plkst. 19:00 „Tonijs Erdmanis”

Bezmaksas seanss Valmierā, kinoteātrī „Gaisma” (Rīgas ielā 19):

- 25. novembrī plkst. 19:00 Atverot acis”

 Vietu skaits ir ierobežots, tādēļ interesentiem obligāta iepriekšēja pieteikšanās:

epriga@europarl.europa.eu, norādot filmu, ko vēlaties apmeklēt

 „Mana dzīve kā ķirbjagalvai” (MA VIE DE COURGETTE)

Animācijas filmas apraksts: Ķirbjagalvai nav nekādas saistības ar dārzeni. Ķirbjagalva ir drosmīgs mazs puika. Viņš domā, ka pēc mammas nāves ir palicis viens pats pasaulē. Taču jau pavisam drīz viņu gaida jaunas tikšanās jaunajā mājvietā — bērnunamā. Simons, Ahmeds, Žužube, Alise un Beatrise — katram ir savs stāsts, vienlaikus skarbs un maigs. Un vēlāk parādās īpaša meitene, vārdā Kamilla. Kad tev ir desmit gadu, draugu pulks un esi iemīlējies, dzīvē vēl ir daudz ko atklāt. Arī to, kā ir būt laimīgam.

Valstis: Šveice, Francija

Režisors: Claude Barras

Ilgums: 75 min.

Atverot acis” (À PEINE J’OUVRE LES YEUX)

Filmas apraksts: Tunisija, 2010. gada vasara, dažus mēnešus pirms revolūcijas. Astoņpadsmit gadus vecā Fara kārto eksāmenus, un viņas ģimene jau redz viņu kā ārsti, taču pati Fara visu iztēlojas citādi. Viņa dzied rokgrupā ar politisku ievirzi. Viņa izjūt prieka un satraukuma mirkļus un atklāj mīlestību un savu pilsētu naktī pretēji Hajetas, savas mātes, vēlmēm, kura pazīst Tunisiju un tās aizliegumus. Tomēr situācija kļūst sarežģītāka, kad jauniete ar savu grupu nolemj uzstāties galvaspilsētas kafejnīcās, atklāti ļaujoties brīvības un pilnvērtīgas dzīves alkām. Uzzinot par meitas brīvo dzīvi vīriešiem paredzētās vietās, Hajeta mēģina viņu vest pie prāta. Veltīgi. Daļēji dumpinieciski noskaņota, daļēji neinformēta par briesmām, kas viņai draud tālaika autoritārajā Tunisijā, Fara ir apņēmības pilna izplatīt sava drauga un grupas līdera Borhena protesta vēstījumu un tā paust visu jauniešu cerības.

Valstis: Francija, Tunisija, Beļģija, Apvienotie Arābu Emirāti

Režisors: Leyla Bouzid

Ilgums: 102 min.

 „Tonijs Erdmanis” (TONI ERDMANN)

Filmas apraksts: Kad Inese, darījumu sieviete lielā Bukarestē izvietotā Vācijas uzņēmumā, konstatē, ka bez brīdinājuma ieradies viņas tēvs, viņa neslēpj savu izmisumu. Ineses nevainojami organizētā dzīve darbojas precīzi kā Šveices pulkstenis līdz brīdim, kad tēvs viņai pajautā: „Vai tu esi laimīga?” Sieviete nespēj atbildēt uz šo jautājumu, un tas viņas dzīvi palēnām sagriež kājām gaisā. Tēvs, kurš viņai ir traucēklis un par kuru viņai turklāt ir kauns, dara visu iespējamo, lai meita atrastu dzīves jēgu, izgudrodams kādu tēlu — jautro Toniju Erdmani... Lai gan stāsta dramatisko līniju galvenokārt veido šīs sarežģītās attiecības, filmā ir negaidīts komiskais slānis, ko izraisa tēva gatavība ielēkt dīvainās lomās, lai izsmietu viņa meitas lokā esošos ietekmīgos ļaudis. Visbeidzot, šis tēls, neraugoties uz tā raksturu, atklāj dziļo sociālo un ekonomisko nevienlīdzību, par ko atbildīgas galvenās personas, kuras pieņem lēmumus globalizētajā ekonomikā.

Valstis: Vācija, Austrija, Rumānija

Režisors: Maren Ade

Ilgums: 162 min.

LUX Kino balvu 2007.gadā iedibināja un ik gadu piešķir Eiropas Parlaments - šogad balvai aprit 10 gadi! Tai ir divi galvenie mērķi - vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu kopražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Lielākā daļa filmu, kuru uzņemšanā piedalījušās Eiropas valstis, tiek rādītas tikai uzņemšanas valstī un reti izplatītas citur, pat ne citās Eiropas Savienības valstīs, bet LUX Kino balva sniedz trim Eiropas filmām unikālu iespēju nodrošināt titrus 24 ES oficiālajās valodās.

Filmas, kuras sacenšas par LUX Kino balvu, izvēlas kino nozares speciālistu komiteja. Laureāti balsojumā izraudzīsies Eiropas Parlamenta deputāti – to nosauks 2016. gada 23. novembrī, plenārsesijas laikā Strasbūrā.

2015.gada LUX Kino balvas laureāte - filma „Mustangs” (Francijas, Vācijas, Turcijas un Kataras kopražojums). 2014.gadā šo balvu piešķīra Polijas režisora Pāvela Pavļikovska filmai „Ida”. Tā ieguva arī Eiropas Kinoakadēmijas galveno balvu jeb Eiropas kino „Oskaru 2014”, un tas notika tieši Rīgā. Tāpat „Ida” 2015.gadā ieguva Amerikas Kinoakadēmijas balvu, plašāk pazīstamu kā „Oskars” - kā labākā kategorijā „Ārzemju filma”.

Skatītāju balva: Nepalaidiet garām iespēju nobalsot par kādu no šīm filmām „Atverot acis”, „Mana dzīve kā Ķirbjagalvai” vai „Tonijs Erdmanis” tīmekļa vietnē www.luxprize.eu! Iespējams, tieši jūs Eiropas Parlaments nākamgad uzaicinās piedalīties Karlovi Varu Starptautiskajā filmu festivālā , lai paziņotu filmu, kas saņēmusi skatītāju balvu.

Plašāka informācija:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

+ 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu