skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti ceļ trauksmi pret ES vērsto propagandu no Krievijas un islāmistu teroristu organizācijām

23/11/2016
EP deputāti ceļ trauksmi  pret ES vērsto propagandu no Krievijas un islāmistu teroristu organizācijām
EP deputāti ceļ trauksmi pret ES vērsto propagandu no Krievijas un islāmistu teroristu organizācijām

Trešdien pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlamenta deputāti brīdina, ka pieaug pret Eiropas Savienību vērstais propagandas spiediens no Krievijas un islāma teroristu grupējumiem. Tā cenšas sagrozīt patiesību, raisīt bailes, šaubas un šķelt Eiropas Savienību. Lai novērstu pret ES vērsto kampaņu, EP deputāti iesaka stiprināt nelielo “stratēģiskās komunikācijas” darba grupu un vairāk ieguldīt izpratnes veicināšanā, izglītošanā, tiešsaistes un vietējos medijos, pētnieciskajā žurnālistikā un informācijas lietotprasmē.

“Man tika dots uzdevums aprakstīt gan valsts, gan nevalstisko grupējumu propagandu. Esam novērojuši dažādas pieejas. Attiecībā uz Krievijas Federāciju - situācija tagad ir skaidra. Pēc Krimas aneksijas un agresijas Ukrainas austrumu daļā daudzas valstis ir lietas kursā par tās dezinformāciju un manipulācijām,” norādīja EP ziņotāja Anna Fotyga (ECR, Polija). Viņa piebilda: “Arī šis ziņojums tā sagatavošanas laikā bija naidīgas propagandas mērķis.”

Rezolūcijā uzsvērts, ka ES jānovērš dezinformācijas kampaņas un propaganda no tādām valstīm kā Krievija un nevalstiskajiem grupējumiem kā Daesh, Al-Qaeda un citām vardarbīgām džihādistu teroristu organizācijām.

Ziņojumā norādīts, ka naidīgā propaganda pret ES un tās dalībvalstīm cenšas sagrozīt patiesību, sēt šaubas, šķelt dalībvalstis, panākt stratēģisku plaisu starp Eiropas Savienību un tās partneriem Ziemeļamerikā, paralizēt lēmumu pieņemšanas procesu, diskreditēt ES iestādes un raisīt bailes un nedrošību ES iedzīvotāju vidū.

Krievija mēģina sašķelt

EP deputāti brīdina, ka Kremlis ir pastiprinājis savu propagandu pret ES kopš Krimas aneksijas un īstenotā hibrīdkara Donbasā. Viņi atzīst, ka Krievija izmanto dažādus rīkus un instrumentus, piemēram, domnīcas un īpašus fondus (piem., Russkiy Mir), īpašas iestādes (Rossotrudnichestvo), daudzvalodu televīzijas kanālus (piem., Russia Today / RT), pseido ziņu aģentūras un multimediju dienestus (Sputnik), [..], sociālos medijus un interneta troļļus, lai apstrīdētu demokrātiskās vērtības, šķeltu Eiropu, gūtu vietējo atbalstu un radītu priekšstatu par nestabilām valstīm ES austrumu kaimiņvalstīs.

Ziņojumā uzsvērts, ka “Kremlis finansē politiskās partijas un citas organizācijas, kas darbojas ES”, kā arī pausta nožēla par Krievijas sniegto atbalstu pret ES vērstiem spēkiem, īpaši galēji labējām partijām un populistu spēkiem.

Daesh mērķi - Eiropas Savienība un tās iedzīvotāji

Ņemot vērā, ka Eiropas Savienība un tās iedzīvotāji ir galvenais ISIL/Daesh mērķis, EP deputāti aicina ES dalībvalstis ciešāk sadarboties, lai pasargātu sabiedrību, īpaši jauniešus, no vervēšanas un lai palielinātu to noturību pret radikalizāciju. Viņi arī aicina izstrādāt naratīvu, ko izmantot pret ISIL/Daesh vēstījumu, t.sk., palielinot tādu neradikālu musulmaņu garīgo līderu, kurus respektē un kuriem uzticas, un kuru statuss ļauj ticami deleģitimizēt ISIL/Daesh propagandu, iespējas un atpazīstamību.

Informācijas lietotprasme

Lai novērstu pret Eiropas Savienību vērstās kampaņas, EP deputāti aicina investēt izpratnes veidošanā, izglītībā, tiešsaistes un vietējos plašsaziņas līdzekļos, pētnieciskajā žurnālistikā un informācijas lietotprasmju attīstībā, lai sniegtu iedzīvotājiem spēju kritiski analizēt plašsaziņas līdzekļu saturu. Vienlīdz svarīgi ir arī pielāgot ziņojumus un komunikāciju konkrētiem reģioniem, t.sk., piekļuvi informācijai vietējās valodās, teikts rezolūcijas projektā.

Tāpat ziņojumā arī uzsvērts, ka jāpadziļina ES un NATO sadarbība stratēģiskās komunikācijas jomā, kā arī aicināts stiprināt ES stratēģisko komunikāciju darba grupu un rīkoties, lai palielinātu atbalstu plašsaziņas līdzekļu brīvību ES kaimiņvalstīs.

Rezolūciju pieņēma ar 304 balsīm par, 179 pret un 208 atturoties.

Saites

Pieņemtais teksts (2016/2030 (INI)) drīz būs pieejams šeit (23.11.2016.)
Eiropas Parlamenta rezolūcijas priekšlikums par ES stratēģisko paziņojumu pret to vērstas trešo personu propagandas apkarošanai
EP ziņotāja Anna Fotyga (ECR, Polija)
Procedūras fails (angļu valodā)
ES stratēģiskā komunikācija (2016. gada maijs, angļu valodā)
EPRS: Krievijas informācijas karš (2016. gada oktobris)
Debašu video ieraksts (spiediet uz 22.11.2016.)
Preses konferences tiešraide / video ieraksts (23.11.2016. - 16.30 pēc Latvijas laika)
EbS+ (Europe by Satelitte) (22.11.2016.)
EP audiovizuālie materiāli profesionāļiem

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185 | E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu