skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti prasa ES līmeņa ierobežojumus rūpnieciskajām trans-taukskābēm pārtikā

26/10/2016
Trans-taukskābes (TTS)
Trans-taukskābes (TTS)

Eiropas Savienībai vajadzētu noteikt obligātus ierobežojumus rūpnieciski ražotajām trans-taukskābēm (TTS), kas var palielināt sirds un asinsvadu slimību, neauglības, Alcheimera, diabēta un aptaukošanās risku cilvēkiem, teikts trešdien apstiprinātajā EP rezolūcijā. TTS iedzīvotāji galvenokārt uzņem, lietojot rūpnieciski ražotas daļēji hidrogenētas augu eļļas.

EP deputāti norādīja, ka fakts (atbilstoši Eiropas Komisijas informācijai), ka tikai 1 no 3 patērētajiem Eiropas Savienībā zina par trans-taukskābēm (TTS), apliecina, ka ar informāciju marķējumā (ja tāda ir) vien nav pietiekami līdzēts. Tādēļ Eiropas Komisijai cik drīz vien iespējams būtu jāierosina ES līmeņa juridiski saistoši ierobežojumi rūpnieciski ražoto trans-taukskābju saturam visos pārtikas produktos - vēlams divu gadu laikā, norāda deputāti.

EP deputāti kā pierādījumu minēja Dāniju, kur 2003. gadā ar likumu nacionālā līmenī ierobežotais trans-taukskābju saturs eļļā un taukos līdz 2% ir ļāvis ievērojami samazināt mirstības gadījumus, ko izraisa sirds un asinsvadu slimības.

TTS mēdz izmantot lētākā pārtikā, kas nozīmē, ka cilvēki ar zemākiem ienākumiem ir visvairāk pakļauti pārtikas produktiem ar augstāku TTS saturu. Tas savukārt palielina iespēju pieaugt nevienlīdzībai veselības jomā, norādīja EP deputāti.

Rezolūcija tika pieņemta ar 586 balsīm par, 19 pret un 38 atturoties.

Piezīme redaktoriem:

Trans-taukskābes (TTS) ir nepiesātinātas taukvielas - tās ir pārtikā, kas iegūta no atgremotājiem, un rūpnieciski ražotās daļēji hidrogenētās augu eļļās. Rūpnieciski ražotu daļēji hidrogenētu augu eļļu lietošana uzturā tiek saistīta ar lielāku sirds un asinsvadu slimību risku. TTS liels patēriņš uzturā ir riska faktors, jo īpaši saslimstībai ar koronāro sirds slimību (vairāk kā jebkura cita uzturviela, rēķinot uz vienu kaloriju) - slimību, kas, pēc aprēķiniem, ik gadu paņem 660 000 dzīvību Eiropas Savienībā - gandrīz 14 % no visiem nāves gadījumiem, liecina Eiropas Komisijas statistika.

Dānija bija pirmā ES dalībvalsts, kas 2003.gadā ar likumu ierobežoja trans-taukskābju saturu eļļā un taukos. Līdzīgi ar likumu noteikti ierobežojumi nacionālā līmenī kopš tā laika ir ieviesti Austrijā (2009), Ungārijā (2013) un Latvijā (2015). Brīvprātīgi pasākumi, lai samazinātu TTS saturu ir ieviesti Beļģijā, Vācijā, Nīderlandē, Polijā, Lielbritānijā un Grieķijā. Nacionālās uztura rekomendācijas par TTS ir izdotas Bulgārijā, Maltā, Slovākijā, Apvienotajā Karalistē un Somijā.

2015. gada jūnijā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (US Food and Drug Administration - FDA) publicēja lēmumu, nosakot, ka daļēji hidrogenētas eļļas, galvenais rūpniecisko trans-tauku avots pārstrādes produktos, vairs nav “vispārīgi atzīstamas par drošām” lietošanai cilvēkiem paredzētā pārtikā un ir aizliegtas no 2018. gada jūnija.

EP deputāti saka: “Mazāk aizsargātās grupas (...) un bērni vairāk sliecas ēst pārtiku ar augstāku TTS saturu.”

Skaitlis: 40 līdz 50 grami - tik daudz TTS ir 100 gramos tauku dažādos cepumos un popkornos.

Fakts: Pārtikas produkti, kuru saturā ir augsts trans-taukskābju līmenis:

  • cepamie tauki rūpnieciskai izmantošanai;
  • margarīns, ko izmanto dažādu mīklu pagatavošanai;
  • fasēti maizes izstrādājumi, kūkas, cepumi un vafeles;
  • mikroviļņu popkorns;
  • augstā temperatūrā cepti un karsēti pārtikas produkti;
  • zupas un mērces.

Saites

Pieņemtais teksts (2016/2637(RSP)) drīz būs pieejams šeit:
Debašu video ieraksts (spiest uz 26.10.2016.):
EP Audio vizuālie materiāli mediju profesionāļiem:
EP procedūras fails 2016/2637(RSP) (angļu valodā)
EP Izpētes dienests: jaunāko notikumu pārskats par trans-taukskābēm (angļu valodā)
EP Audiovizuālie materiāli profesionāļiem
EP mediju tīkls
Piecas lietas, kas jāzina par trans-taukskābēm:
EK ziņojums EP un ES Padomei par trans-taukskābēm pārtikas produktos un kopējā Savienības iedzīvotāju uzturā

 

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu