skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

2012. gada Saharova balva: sauciens pēc taisnības un brīvības Irānā

Piešķirot Saharova balvu diviem Irānas cilvēktiesību aktīvistiem, advokātei Nasrinai Sutudehai un filmu režisoram Džafaram Panahi, Eiropas Parlaments atzīst viņu nopelnus godina neatlaidīgo cīņu par cilvēka cieņu, pamatbrīvībām un politiskajām pārmaiņām Irānā, teica Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs, trešdien Strasbūrā pasniedzot 2012. gada Saharova balvu.

Neviens no abiem balvas saņēmējiem nevarēja balvu saņemt personiski, jo viņiem aizliegts izbraukt no Irānas. Nasrina Sutudeha pašlaik atrodas ieslodzījumā Teherānā, Evinas cietumā, un viņas veselības stāvoklis ir kritiski smags pēc septiņas nedēļas ilga badastreika, ko viņa pārtrauca vien nesen, decembra sākuma, kad viņas meitai beidzot atļāva izbraukt no valsts. Džafaram Panahi piespriestais sešus gadus ilgušais cietumsods vēl nav piemērots, bet arī viņam nav atļauts pamest valsti.

Balvas saņēmējus ceremonijā pārstāveja viņu izraudzīti pārstāvji — Nobela miera prēmijas laureāte 2003. gadā Dr. Širina Ebadi, Irānas juristu apvienības un Irānas cilvēktiesību aizstāvju līgas dibinātājs  Karims Lahidži, Džafara Panahi meita Solmaza Panagi un divi Francijas nacionālās sinematēkas pārstāvji un filmu producenti — Kosta Gavras un Seržs Tubiana.

Runās, ko laureātu vārdā nolasīja viņu pārstāvji Širina Ebadi un Kosta Gavras, balvas saņēmēji pateicās par balvu kā simbolisku atbalstu viņu cīņai.

"Man ir tikai viens sapnis - taisnīgums, un es ticu, ka reiz tas piepildīsies un manā valstī tiks iedibināta neatkarīga tiesu vara", teica Nasrina Sutudeha runā, ko nolasīja Dr. Ebadi. "Valdībām ir jāsaprot, ka tām nav citas iespējas turpināt valdīt, kā vien ievērojot ikviena atsevišķā iedzīvotāja tiesības", viņa piebilda.

"Mans jautājums ir, kāpēc valdības — kāpēc lielie un varenie — jo dienas kļūst jo neiecietīgāki? Vēsture diemžēl ir tikai dažu stāsts, un šie daži visu pārējo dzīves padara neizturamas, un to pamato ar nepamatotiem ieganstiem — dzimumu, valodu, reliģiju vai politisko viedokļu atšķirībām", teica Džafars Panahi, kura runu lasīja Kosta Gavras.

"Mēs Eiropas Parlamentā pievienojamies mūsu balvas saņēmēju saucieniem pēc taisnības un brīvības, pēc cilvēktiesību un cilvēka brīvību ievērošanas Irānā. Mēs vēlamies godināt šos cilvēkus viņu cīņā par labāku Irānu", teica Parlamenta priekšsēdetājs Martins Šulcs, noslēgumā aicinot uz tūlītēju Nasrinas Sutudehas atbrīvošanu.

Nasrina Sutudeha
Nasrina Sutudeha (1963) ir advokāte, kas pārstāvējusi Irānas opozīcijas aktīvistus,  uz nāvi notiesātus nepilngadīgos, sievietes un  politiski ieslodzītos. Viņu arestēja 2010. septembrī, apsūdzot pat propagandas izplatīšanu un valsts drošības apdraudēšanu. Viņa ir divu bērnu māte.

Džafars Panahi
Džafars Panahi (1960) ir kinorežisors, kurš filmās bieži pievēršas bērnu, nabadzīgo cilvēku un sieviešu problēmām Irānā. Viņu arestēja 2010. gada martā un piesprieda 20 gadu aizliegumu uzņemt filmas un izbraukt no valsts. Viņa pēdējo filmu "This Is Not a Film" ("Tas nav kino") slepeni izveda no Irānas, nogādājot uz Kannu kinofestivālu USB datu nesējā, kas bija paslēpts kūkā.

Saharova balva
Eiropas Parlaments ik gadus piešķir Saharova balvu vārda un domas brīvībai. Tā nosaukta fiziķa un politiskā disidenta Andreja Saharova vārdā. Balvu izveidoja 1988. gadā, un to piešķir indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību aizsardzību.

Pasniegšanas ceremonijas videoieraksts (12.12.2012)
Skatīties preses konferenci (12.12.2012 plkst. 12:45)
Saharova balvas tīmekļa vietne
Deputāti par Saharova balvu sociālajos medijos
Audiovizuālie materiāli žurnālistiem