skip to content
 
 
 

Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienās Rīgā bez maksas izrādīs trīs filmas

12/11/2019

Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienās Latvijas iedzīvotāji varēs bez maksas noskatīties trīs ievērojamas Eiropas filmas, kas  šogad pretendē uz Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu.

Filmu bezmaksas seansi notiks Rīgā, kino "Splendid Palace" (Elizabetes iela 61):

  • 22. novembrī plkst. 18:30 "The Realm"
  • 23. novembrī plkst. 18:30 "God Exists, Her Name Is Petrunya"
  • 24. novembrī plkst. 18:30 "Cold Case Hammarskjöld"

Vietu skaits ir ierobežots, tādēļ interesentiem lūdzam sūtīt vēstuli uz e-pasta adresi epriga@europarl.europa.eu, norādot filmu, ko vēlas apmeklēt.

"The Realm"

Filmas apraksts: Cik tālu cilvēks gatavs iet, lai saglabātu varu? Šis politiskais trilleris ir stāsts par veiksmīga politiķa un viņa šķietami mūžīgās karaļvalsts nāvi.Šī ir pirmā reize LUX kino balvas vēsturē, kad spāņu filma iekļūst konkursa finālā.

Valstis: Spānija, Francija

Režisore: Rodrigo Sorogojens

Ilgums: 122 min.

"God Exists, Her Name Is Petrunya"

Filmas apraksts: Kas notiek, ja sieviete piedalās tradicionālās vīriešiem paredzētās sacensībās un spēj iegūt svēto krustu, ko pareizticīgais priesteris iemet upē? Petrunja tieši tā arī dara, kas sanikno gan apsteigtos vīriešus, gan priesteri, kurš lietā iesaista policiju. Lai gan sākotnēji Petrunja nav feministe, viņa atsakās atgriezt izcīnīto krustu un iestājas par dzimumu vienlīdzīgām tiesībām. "Kāpēc man nav tiesību uz gadu iegūt sev veiksmi?", vaicā Petrunja, atsaucoties uz apsolīto "balvu" sacensību uzvarētājam.

Valstis: Ziemeļmaķedonija, Beļģija, Slovēnija, Francija, Horvātija.

Režisors: Teona Strugara Mitevska

Ilgums: 100 min.

"Cold Case Hammarskjöld"

Filmas apraksts: Dāgs Hammaršelds bija ANO ģenerālsekretārs, kurš 1961. gadā gāja bojā aviokatastrofā virs Kongo teritorijas. Režisors Mads Brīgers dokumentālajā filmā cenšas pavērt noslēpuma priekškaru, analizējot ar notikumu saistītus dokumentus un pakāpeniski nonākot pie jauniem un pārsteidzošiem atklājumiem. Šī ir trešā reize LUX kino balvas vēsturē, kad konkursa finālā iekļūst dokumentālā filma.

Valstis:Dānija, Norvēģija, Zviedrija, Beļģija.

Režisors: Mads Brīgers

Ilgums:119 min.

LUX Kino balvu 2007. gadā iedibināja un ik gadu piešķir Eiropas Parlaments. Tai ir divi galvenie mērķi: vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu kopražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Katru gadu trīs filmas ļauj izdzīvot stāstus caur dažādu cilvēku skatījumu, pieredzi, identitāti u.tml.

Lielākā daļa filmu, kuru uzņemšanā piedalījušās Eiropas valstis, parasti tiek izrādītas tikai attiecīgajā uzņemšanas valstī un reti izplatītas citur, savukārt Eiropas Parlamenta LUX Kino balva Eiropas Savienības iedzīvotājiem sniedz unikālu iespēju redzēt trīs finālistes ar subtitriem 24 ES oficiālajās valodās - filmas tiek bezmaksas izrādītas 28 dalībvalstīs.

Filmas, kas sacenšas par Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu, izvēlas kino nozares speciālistu komiteja. Laureāti balsojumā izraudzīsies Eiropas Parlamenta deputāti – to nosauks 2019. gada 27. novembrī Strasbūrā. Uzvarējusī filma tiks pielāgota arī cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem, kā arī saņems atbalstu tās starptautiskai popularizēšanai.

2018. gada Eiropas Parlamenta LUX Kino Balvas Laureāte - "Islandes Amazone" (Islandes, Francijas, Ukrainas kopražojums) - tika nominēta Eiropas Kinoakadēmijas balvai jeb "Eiropas Oskaram". 2016. gadā Eiropas Parlamenta LUX Kino balvas laureāte - filma "Tonijs Erdmanis" (Vācijas, Austrijas, Rumānijas kopražojums) - ieguva Eiropas Kinoakadēmijas galveno balvu, kā arī tika nominēta ASV Kinoakadēmijas balvai jeb Oskaram kategorijā "Ārzemju filma". 2014. gada LUX Kino balvas laureāte, Polijas režisora Pāvela Pavļikovska filma „Ida”, 2015. gadā ieguva Oskaru kā labākā ārzemju filma.

Skatītāju balva: tīmekļa vietnē www.luxprixe.eu iespējams nobalsot par sev tīkamāko šā gada finālisti un laimēt ceļojumu uz 2020. gada Karlovi Vari filmu festivālu Čehijā.

 

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

Tālr.: + 371 67085461; + 371 26542369

E-pasts: janis.krastins@europarl.europa.eu