skip to content
 
 
 

Eiropas vēlēšanu ģenerālmēģinājumi un debates Latvijas reģionos jauniešu līdzdalības veicināšanai

02/04/2019

Pirms Eiropas vēlēšanām 25. maijā Latvijas pilsētās notiks #ŠoreizEsBalsošu jauniešu līdzdalības pasākumi, īstenojot praktiskus vēlēšanu ģenerālmēģinājumus un debates par balsošanu jau no 16 gadu vecuma. #ŠoreizEsBalsošu pasākumi notiks no 6. aprīļa līdz 14. maijam, sākot ar Nacionālo debašu turnīru Jelgavā (6. aprīlī, Jelgavas Valsts ģimnāzijā). Pasākumus organizē Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, un šoreiz tie ir daļa no visas Eiropas mēroga vēlēšanu līdzdalības kustības www.šoreizesbalsošu.eu.

Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele: “Iepriekšējās Eiropas vēlēšanās Latvijā piedalījās vien 17% jauniešu, kas nav normāli, jo ES likumi tieši ietekmē viņu dzīvi. Pētot iemeslus, secinājām divas būtiskas lietas. Jaunieši piedalās, ja redz jēgu. Un daudzi neiet balsot, jo to nekad nav darījuši. Ar debatēm un vēlēšanu ģenerālmēģinājumiem to ceram mainīt.”

 • Kā domā Tu? | 6. aprīlī Jelgavas Valsts ģimnāzijā notiks Nacionālo debašu turnīrs par tēmu “Vai jauniešiem jādod tiesības piedalīties Eiropas vēlēšanās no 16 gadu vecuma?” un noslēguma pasākums - debašu fināls. Sadarbībā ar “Debašu centru” debašu turnīros četros novados (Daugavpilī, Liepājā, Iecavā un Cēsīs) vairāk kā 160 jaunieši līdz šim diskutējuši un argumentējuši.
 • Balsot ir viegli, bet tas prasa uzmanību. Praktiskos ģenerālmēģinājumos Latgalē, Kurzemē un Vidzemē jaunieši no vairāk nekā 30 skolām, jauniešu centriem un augstskolām realitātē izmēģinās: Kā balsot? Īpaši izveidotos vēlēšanu biļetenos un Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) orģinālajās balsošanas kastēs jaunieši veiks balsojumu par konkrētām pārmaiņām savā kopienā. Piemēram, vai būtu vērtīgi rīkot regulāras tikšanās ar iedvesmojošām personībām jauniešu izaugsmei? Vai vērts iekārtot atpūtas stūri starpbrīžiem un brīvajam laikam?
 • Balsu skaitīšana. Pēc balsojuma savā skolā, jauniešu centrā vai augstskolā jaunieši tiksies trīs vēlēšanu ģenerālmēģinājumu noslēguma pasākumos. Jaunieši varēs salīdzināt savu balsojumu ar citiem, diskutēt par katras balss nozīmi un kopā ar jauniešu līdzdalības pasākumu vēstnesi - mūziķi Joranu Šteinhaueru (Jöran Steinhauer) - apņemties 25. maijā balsot Eiropas vēlēšanās un mudināt to darīt arī citus. Ģenerālmēģinājumu noslēgumi:

25. aprīlī Daugavpils Universitātē (Vienības ielā 13), plkst. 13:00.
8. maijā Liepājas Valsts 1. Ģimnāzijā (Ausekļa ielā 9), plkst. 15:00
14. maijā Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā (Pūces ielā 2), plkst. 15:00.

Plašāk par #ŠoreizEsBalsošu jauniešu līdzdalības pasākumiem Latvijā

 • KĀPĒC? | Debašu “Vai jauniešiem jādod tiesības piedalīties Eiropas vēlēšanās jau no 16 gadu vecuma?” noslēgums - Nacionālo debašu turnīrs:
 • 6. aprīlī | Jelgavas Valsts ģimnāzijā

No plkst. 8:15 līdz 18:15 noskaidrosim jauniešu viedokli un spēcīgākos argumentus - vai Latvijā nepieciešams mainīt vēlētāju vecuma slieksni. Piemēram, Latvijā Eiropas vēlēšanās var balsot no 18, bet Austrijā un Maltā - jau no 16 gadu vecuma. Sadarbībā ar biedrību “Debašu centrs” pirms fināla jaunieši no visas Latvijas meklēja faktus un slīpēja argumentus par šo tēmu.  

No plkst. 14:15 līdz 15:15 jaunieši debatēs par Eiropas vēlēšanu nozīmi un Eiropas mēroga kustību #ŠoreizEsBalsošu ar CVK priekšsēdētāju Kristīni Bērziņu, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāju Martu Rībeli un Jelgavas novada domes pārstāvjiem. Debates moderēs mākslinieks Artūrs Jenots.

Biedrības “Debašu centrs” vadītāja Ineta Drēže: “Debates ir kultūrizglītojoša programma, kas māca valodas kultūru, psiholoģisko likumību pielietojumu, loģikas principus. Tās palīdz kā skolēniem, tā arī skolotājiem apgūt māku izteikties un uzklausīt. “Debašu centrs” regulāri organizē debašu turnīrus, kuros jaunieši debatē par sabiedrībai nozīmīgām tēmām. Jau otro gadu mēs sadarbojamies ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā, iesaistoties jauniešu līdzdalības pasākumos. Mērķis ir veicināt jauniešu un bērnu izpratni - kā ar savu viedokli un aktīvu rīcību var sasniegt rezultātu. Šogad sadarbība turpinās daudz aktīvāk - visu sezonu aptvēra vienota debašu tēma “Jauniešiem no 16 gadu vecuma jādod / nav jādod tiesības piedalīties Eiropas vēlēšanās”, 8. februārī notikušas debatētāju apmācības un marta beigās - četri novadu turnīri. Tas viss kalpoja kā rūpīgs sagatavošanas process nacionālajam debašu turnīram 6. aprīlī Jelgavas Valsts ģimnāzijā, kurā piedalīsies labākie novadu debašu turnīru dalībnieki.”

 • KĀ? Vēlēšanu ģenerālmēģinājumi Latvijas reģionos un noslēguma pasākumi Daugavpilī, Liepājā un Cēsīs. Kad jaunieši būs izdarījuši izvēli un nobalsojuši savās skolās, jauniešu centros un augstskolās, viņi tiksies vēlēšanu ģenerālmēģinājumu noslēguma pasākumos savā apkārtnē, kur kopā varēs “nosvērt” savas balss spēku, diskutēt par līdzdalības nozīmi un meklēt labākos veidus, kā pamudināt balsot apkārtējos. Vēlēšanu ģenerālmēģinājumus vadīs mūziķis Jorans Šteinhauers.

25. aprīlī Daugavpils Universitātē (Vienības ielā 13), plkst. 13:00.
8. maijā
Liepājas Valsts 1. Ģimnāzijā (Ausekļa ielā 9), plkst. 15:00
14. maijā
Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā (Pūces ielā 2), plkst. 15:00.

Fakti par #ŠoreizEsBalsošu un #BalsoTu

 • Latvijā ir 280 000 jauniešu vecumā no 18 līdz 30 gadiem - aptuveni 20% no iedzīvotājiem. Turklāt 25. maija gaidāmajās Eiropas vēlēšanās 93 139 jauniešiem būs iespēja balsot pirmo reizi.
 • Jaunatnes līdzdalības pasākumu ciklu #BalsoTu - KĀ, KĀPĒC, PAR KO? Eiropas Parlamenta birojs Latvijā sāka 2017. gadā. Šogad #BalsoTu pasākumi ir daļa no Eiropas vēlēšanu kustības #ŠoreizEsBalsošu. Platformā www.ŠoreizEsBalsosu.eu reģistrējušies jau vairāk nekā 214 tūkstoši eiropiešu un aptuveni 1300 Latvijas iedzīvotāju, pārsvara jauniešu.
 • Kustība #ŠoreizEsBalsošu pieder un tajā iesaistīties aicināti visi eiropieši - gan tie, kuri Eiropas vēlēšanās piedalīsies pirmo reizi, gan tiem, kas pie vēlēšanu urnām 25. maijā dosies atkārtoti. Iesaisties un pārstāvi Latviju - galu galā, ne visur pasaulē cilvēkiem ir balss, kas skaitās!

Reģistrējies https://www.soreizesbalsosu.eu/

Pastāsti citiem klātienē un sociālajos tīklos, ka Tu piedalīsies Eiropas vēlēšanās šī gada 25. maijā un kādēļ to darīsi;

Kļūsti par brīvprātīgo un attīsti savas prasmes runāt par Eiropu, organizēt līdzdalības pasākumus un veidot digitālo saturu!

 • Pasākumu mirkļbirkas: #ŠoreizEsBalsošu #EiropasVēlēšanas2019 #thistimeimvotting
 • Seko līdzi jauniešu līdzdalības pasākumu #ŠoreizEsBalsošu aktivitātēm sociālajos tīklos: Facebook, Twitter, Instagram

Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts:
signe.znotina-znota@europarl.europa.eu