Cristian GHINEA Cristian GHINEA
Cristian GHINEA

група „Renew Europe“

Член

Румъния - USR-PLUS (Румъния)

Роден : ,

Биография Cristian GHINEA

Оригинална версия : RO


Биография   (Данни, публикувани изключително на отговорност на члена на ЕП)

Актуализиране: 20/12/2019

Образование (документи за завършено образование и дипломи)

  • 2007-2008 : магистърска степен по политика и управление в ЕС; спечелил стипендия Chevening, отпускана от британското правителство на млади хора с потенциал на лидери; завършил „с похвала“ Лондонското училище по икономика и политически науки: „Ефективност на поставяните от ЕС на Румъния условия, обвързани с борбата срещу корупцията“
  • 1996-2000 : Факултет по политология, бакалавърска степен, Национален институт по политически и административни науки (SNSPA)

Професионална кариера

  • 12/2016-07/2019 : депутат от Съюза за спасение на Румъния, член на Комисията по европейски въпроси в Камарата на депутатите, парламент на Румъния
  • 04/2016-10/2016 : министър за европейските фондове, правителство на Румъния, Министерство на европейските фондове
  • 12/2015-04/2016 : държавен секретар по европейските въпроси, Правителство на Румъния, Кабинет на министър-председателя
  • 01/2009-10/2015 : основател и директор на Румънския център за европейски политики, мозъчен тръст
  • 1998-2015 : колумнист, „Дилема веке“ — седмично издание

Професионална кариера

Заемани длъжности в политическа партия или в национален профсъюз

  • 05/2017-10/2019 : заместник-председател на Съюза за спасение на Румъния

Заемани длъжности в национален парламент

  • 12/2016-09/2017 : секретар на Постоянното бюро на Камарата на депутатите на румънския парламент

Заемани длъжности в национално правителство

  • 12/2015-04/2016 : държавен секретар по европейските въпроси, Правителство на Румъния, Кабинет на министър-председателя
  • 04/2016-10/2016 : министър за европейските фондове

Други дейности

  • 11/2013-11/2014 : координатор на проекта „Индекс за устойчивост на Националната дирекция за борба срещу корупцията“, Румънски център за европейски политики/фондация „Конрад Аденауер“ и посолство на Обединеното кралство в Румъния
  • 03/2013-06/2013 : експерт: „Оценка на капацитета на Националната комисия по интегритет“, Република Молдова, Програма на ООН за развитие (ПРООН)
  • 01/2010-02/2011 : експерт по политики за борба с корупцията, Румънски център за европейски политики, в партньорство с Румънското академично дружество
  • 02/2010-12/2010 : експерт по политики на ЕС, ключов експерт за Молдова, Румънски център за външни политики/Фондация „Сорос“
  • 09/2004-09/2006 : координатор на проект, Център за независима журналистика
  • 01/2002-02/2003 : програмен координатор, отговарящ за проектите за прозрачност и отчетност, Румънско академично дружество
  • 2000-2002 : научен сътрудник по докладите за ранно предупреждение, Румъния, Румънско академично дружество

Обратна връзка

Bruxelles

Strasbourg