Miriam DALLI Miriam DALLI
Miriam DALLI

Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet

Næstformand

Malta - Partit Laburista (Malta)

Fødselsdato : , St. Julian's

9. valgperiode Miriam DALLI

Politiske grupper

  • 02-07-2019 ... : Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet - Næstformand

Nationale partier

  • 02-07-2019 ... : Partit Laburista (Malta)

Medlemmer

  • 02-07-2019 / 03-07-2019 : Udvalget om Industri, Forskning og Energi
  • 02-07-2019 ... : Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
  • 12-02-2020 ... : Delegationen til Det Parlamentariske Udvalg Cariforum-EU
  • 10-03-2020 ... : Delegationen for Forbindelserne med Den Koreanske Halvø

Stedfortræder

  • 02-07-2019 ... : Delegationen for Forbindelserne med Mashreqlandene
  • 02-07-2019 ... : Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling for Middelhavsunionen
  • 08-07-2019 ... : Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender
  • 10-02-2020 ... : Udvalget om Industri, Forskning og Energi

Kontakt

Bruxelles

Strasbourg