Veuillez remplir ce champ
Bernd LANGE Bernd LANGE
Bernd LANGE

Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet

Næstformand

Tyskland - Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Tyskland)

Fødselsdato : , Oldenburg

4. valgperiode Bernd LANGE

Politiske grupper

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Tyskland)

Næstformand

  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi

Medlemmer

  • 21-07-1994 / 30-09-1994 : Budgetkontroludvalget
  • 29-09-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika

Stedfortræder

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika

Kontakt

Bruxelles

Strasbourg

Postadresse

  • European Parliament
    Office

    1047 Bruxelles