Andor DELI : Βιογραφικό σημείωμα 

Γλώσσα πρωτοτύπου : HU 

Βιογραφικό σημείωμα (Οι πληροφορίες δημοσιεύονται με την αποκλειστική ευθύνη του Βουλευτή)  
Τελευταία ενημέρωση: 26/02/2015 

Κατάρτιση (τίτλοι και πτυχία) 

  • 06/2008 : Magister Iuris – Μεταπτυχιακό δίπλωμα στη Νομολογία, Νομική Σχολή, Πανεπιστήμιο του Νόβι Σαντ
  • 29/10/2004 : Εξετάσεις για δικαστής (δικηγόρος/δικαστής)
  • 10/2003-12/2003 : Υπότροφος ερευνητής, Europa Institut, Saarbrücken
  • 2001-2003 : Σπουδές εξειδίκευσης μεταπτυχιακού επιπέδου στο ιδιωτικό και οικονομικό δίκαιο της ΕΕ, Νομική Σχολή, Πανεπιστήμιο του Νόβι Σαντ
  • 1995-2000 : Πιστοποιημένος δικηγόρος, Νομική Σχολή, Πανεπιστήμιο του Νόβι Σαντ

Επαγγελματική σταδιοδρομία 

  • 07/2012-07/2014 : Κυβέρνηση της Αυτόνομης Επαρχίας της Βοϊβοντίνας, αντιπρόεδρος, Επαρχιακή Γραμματεία για την Εκπαίδευση, τη Διοίκηση και τις Εθνικές Κοινότητες
  • 07/2010-07/2012 : Κυβέρνηση της Αυτόνομης Επαρχίας της Βοϊβοντίνας, μέλος, Επαρχιακή Γραμματεία για την Εκπαίδευση, τη Διοίκηση και τις Εθνικές Κοινότητες
  • 12/2006-07/2010 : Υφυπουργός νομοθεσίας, Επαρχιακή Γραμματεία για την Εκπαίδευση, τη Διοίκηση και τις Εθνικές Κοινότητες
  • 01/2002-12/2006 : Επικεφαλής των ειδικών στη νομοθεσία, Επαρχιακή Γραμματεία για την Εκπαίδευση, τη Διοίκηση και τις Εθνικές Κοινότητες
  • 05/2001-01/2002 : Ειδικός σε νομικά θέματα, κεντρικό γραφείο της Ένωσης Ούγγρων Βοϊβοντίνας
  • 12/2000-01/2002 : Ασκούμενος δικηγόρος

Πολιτική σταδιοδρομία 

Καθήκοντα σε πολιτικό κόμμα ή εθνικό συνδικάτο  
  • 2001 : Ένωση Ούγγρων Βοϊβοντίνας

Επικοινωνία