Richard CORBETT : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 23-12-1996 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 23-12-1996 / 19-07-1999 : Labour Party (Ηνωμένο Βασίλειο)

Αντιπρόεδρος 

  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Θεσμικών Θεμάτων

βουλευτές 

  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Βουλγαρίας

Αναπληρωτής 

  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Λεττονία
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Λεττονία
  • 20-11-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Κανονισμού, Ελέγχου της Εντολής και Ασυλιών