Geoffrey VAN ORDEN : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-2004 / 13-11-2004 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Μέλος
  • 14-11-2004 / 08-03-2005 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Μέλος του προεδρείου
  • 09-03-2005 / 13-07-2009 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Conservative and Unionist Party (Ηνωμένο Βασίλειο)

Αντιπρόεδρος 

  • 22-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων

βουλευτές 

  • 21-07-2004 / 21-07-2004 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κοινοβουλευτική Συνέλευση του ΝΑΤΟ
  • 15-09-2004 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Τουρκίας
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κοινοβουλευτική Συνέλευση του ΝΑΤΟ

Αναπληρωτής 

  • 22-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Ασίας και την Ένωση για την Περιφερειακή Συνεργασία της Νότιας Ασίας (SAARC)
  • 28-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης
  • 15-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ινδία
  • 15-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Αφγανιστάν

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής 
Ο εισηγητής ορίζεται στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για να συντάξει έκθεση σχετικά με προτάσεις νομοθετικού ή δημοσιονομικού χαρακτήρα ή άλλα θέματα. Κατά τη σύνταξη της έκθεσής τους, οι εισηγητές μπορούν να διαβουλεύονται με αρμόδιους εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενα μέρη. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές. Οι εκθέσεις που εγκρίνονται σε επίπεδο επιτροπής στη συνέχεια εξετάζονται και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 55 του Κανονισμού

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλλουν ατομικές προτάσεις ψηφίσματος για θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των δραστηριοτήτων της ΕΕ. Οι προτάσεις αυτές διαβιβάζονται στην αρμόδια επιτροπή προς εξέταση. Άρθρο 143 του Κανονισμού

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού

Γραπτές δηλώσεις (έως τις 16 Ιανουαρίου 2017) 
** Το μέσο αυτό δεν υφίσταται από τις 16 Ιανουαρίου 2017**. Η γραπτή δήλωση ήταν μια πρωτοβουλία για ένα θέμα που εμπίπτει στην αρμοδιότητα της ΕΕ. Οι βουλευτές μπορούσαν να τη συνυπογράψουν εντός περιόδου 3 μηνών.

Γραπτή δήλωση σχετικά με τα δημοψηφίσματα για το Σύνταγμα σε κάθε κράτος μέλος  
- P6_DCL(2007)0041 - Άκυρη  
Geoffrey VAN ORDEN , Struan STEVENSON , Ivo STREJČEK , Syed KAMALL , Nina ŠKOTTOVÁ  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 23-04-2007
Λήξη προθεσμίας : 06-09-2007
Αριθμός υπογραφόντων : 63 - 06-09-2007
Γραπτή δήλωση σχετικά με την προστασία του λαού της Βουλγαρίας από τον νεο-ολοκληρωτισμό  
- P6_DCL(2006)0019 - Άκυρη  
Elly de GROEN-KOUWENHOVEN , Michael CASHMAN , Erik MEIJER , Alexander Graf LAMBSDORFF , Geoffrey VAN ORDEN  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 03-04-2006
Λήξη προθεσμίας : 06-07-2006
Αριθμός υπογραφόντων : 115 - 06-07-2006
Γραπτή δήλωση σχετικά με τη φυλάκιση Βουλγάρων νοσοκόμων και Παλαιστίνιου γιατρού στη Λιβύη  
- P6_DCL(2004)0061 - Άκυρη  
Geoffrey VAN ORDEN , Elmar BROK , Alexandra DOBOLYI , Alexander Graf LAMBSDORFF  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 15-12-2004
Λήξη προθεσμίας : 15-03-2005
Αριθμός υπογραφόντων : 134 - 15-03-2005

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.