Please fill this field
Romana JERKOVIĆ Romana JERKOVIĆ
Romana JERKOVIĆ

Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament

Member

Croatia - Socijaldemokratska partija Hrvatske (Croatia)

Date of birth : , Split

9th parliamentary term Romana JERKOVIĆ

Political groups

  • 01-02-2020 ... : Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament - Member

National parties

  • 01-02-2020 ... : Socijaldemokratska partija Hrvatske (Croatia)

Member

  • 10-02-2020 ... : Committee on Industry, Research and Energy
  • 12-02-2020 ... : Delegation to the EU-Albania Stabilisation and Association Parliamentary Committee

Substitute

  • 07-02-2020 ... : Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
  • 12-02-2020 ... : Delegation to the EU-Russia Parliamentary Cooperation Committee
  • 14-09-2020 ... : Special Committee on Beating Cancer

Contact

Bruxelles

Strasbourg