Please fill this field
Urmas PAET Urmas PAET
Urmas PAET

Renew Europe Group

Member

Estonia - Eesti Reformierakond (Estonia)

Date of birth : , Tallinn

Curriculum vitae Urmas PAET

Original version : ET


Curriculum vitae   (The MEP is solely responsible for the information published)

Updated: 17/02/2020

Education (qualifications and diplomas)

  • 1996 : University of Tartu, Political Science

Professional career

  • 11/2014-... : Member of the European Parliament
  • 04/2005-11/2014 : Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia
  • 04/2003-04/2005 : Minister of Culture of the Republic of Estonia
  • 11/1999-04/2003 : Mayor of the Nõmme district of Tallinn
  • 09/1999-11/1999 : Estonian Reform Party, adviser
  • 10/1998-08/1999 : Newsroom of Postimees newspaper, senior editor and political journalist
  • 09/1994-09/1998 : Newsroom of Postimees newspaper, reporter
  • 03/1993-09/1994 : Newsroom of Estonian Radio, editor
  • 05/1991-05/1992 : Estonian Radio, principal foreign newsroom, editor

Contact

Bruxelles

Strasbourg