Please fill this field
Markéta GREGOROVÁ Markéta GREGOROVÁ
Markéta GREGOROVÁ

Group of the Greens/European Free Alliance

Member

Czechia - PIRÁTI (Czechia)

Date of birth : , Most

9th parliamentary term Markéta GREGOROVÁ

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the Greens/European Free Alliance - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : PIRÁTI (Czechia)

Vice-Chair

  • 26-09-2019 ... : Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly

Member

  • 02-07-2019 / 25-09-2019 : Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
  • 02-07-2019 ... : Committee on International Trade
  • 02-07-2019 ... : Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee
  • 14-09-2020 ... : Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Committee on Foreign Affairs
  • 02-07-2019 ... : Subcommittee on Security and Defence
  • 02-07-2019 ... : Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly
  • 10-02-2020 ... : Committee on Constitutional Affairs

Contact

Bruxelles

Strasbourg