Henna VIRKKUNEN Henna VIRKKUNEN
Henna VIRKKUNEN

Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)

Jäsen

Suomi - Kansallinen Kokoomus (Suomi)

syntynyt : , Joutsa

Ansioluettelo Henna VIRKKUNEN

Alkuperäinen versio : FI


Ansioluettelo   (julkaistuista tiedoista vastaa yksinomaan parlamentin jäsen)

Päivitetty: 16/02/2016

Koulutus (oppiarvot ja tutkinnot)

  • 2000 : humanististen tieteiden kandidaatti, Jyväskylän yliopisto
  • 2001 : filosofian maisteri, Jyväskylän yliopisto, pääaineena journalistiikka, sivuaineet: Euroopan integraatio, valtio-oppi, naistutkimus, puheviestintä
  • 2006 : filosofian lisensiaatti, Jyväskylän yliopisto, lisensiaatintyö ”Ministeri saa syyttää vain itseään”, ministerieroihin johtaneet poliittiset skandaalit uutistapahtumina Juhantalosta Jäätteenmäkeen

Ammattiura

  • 1988-1993 : työelämässä, mm. ratsastuksenohjaajana, lehdenjakajana, jäätelökioskissa, karkkikaupassa, vaatemyyjänä
  • 1993-1998 : toimittajana mm. sanomalehti Keskisuomalaisessa sekä freelancerina
  • 1998 : tiedottajan sijaisena Jyväskylän yliopiston viestinnässä
  • 1998-2003 : osakas ja viestinnän suunnittelija, viestintätoimisto Medita Communication
  • 2003-2006 : apurahatutkija, Jyväskylän yliopisto, viestintätieteiden laitos

Poliittinen ura

Tehtävät kansallisessa puolueessa tai ammattiyhdistyksessä

  • 2007-2014 : Kokoomuksen kansanedustaja
  • 2008-2014 : Kansallinen Kokoomus r.p, varapuheenjohtaja
  • 2008-2011 : Kokoomuksen Naisten Liiton puheenjohtaja
  • 2004-2006 : Keski-Suomen Kokoomuksen puheenjohtaja
  • 2004-2006 : Kansallisen Kokoomuksen puoluehallituksen jäsen
  • 1999-2004 : Kansallisen Kokoomuksen puoluevaltuuston varapuheenjohtaja

Tehtävät paikallisissa hallintoelimissä

  • 1997-... : Jyväskylän kaupunginvaltuutettu
  • 2005-2008 : Jyväskylän kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
  • 1995-1999 : liikuntalautakunnan jäsen
  • 1999-2000 : teknisen lautakunnan puheenjohtaja
  • 2001-2004 : kaupunkisuunnittelulautakunnan puheenjohtaja

Tehtävät alueellisissa hallintoelimissä

  • 1997-2014 : Keski-Suomen maakuntavaltuutettu
  • 1999-2005 : Keski-Suomen maakuntahallituksen 1. varapuheenjohtaja

Tehtävät kansallisessa parlamentissa

  • 2007-2014 : kansanedustaja

Tehtävät kansallisessa hallituksessa

  • 19/12/2008-22/06/2011 : opetusministeri (Vanhanen II, Kiviniemi)
  • 22/06/2011-04/04/2014 : hallinto- ja kuntaministeri (Kataisen hallitus)
  • 04/04/2014-16/06/2014 : liikenne- ja kuntaministeri (Kataisen hallitus)

Muut toimet

  • 2007-2008 : NaSy – Naiset Yhdessä ry, puheenjohtaja
  • 2004 : artikkeli: Tämä järkyttää meidät kaikki, Journalismikritiikin vuosikirja 2004, Toim. Jukka Pietiläinen

Yhteystiedot

Bruxelles

Strasbourg